Reklama

Kapłani, którzy tworzyli przestrzeń wolnościa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwieńczeniem uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin śp. o. Władysława Wincentego Siwka TJ i Jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich o. Huberta Czumy TJ, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w parafii rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli w Szczecinie, było sympozjum popularnonaukowe: Duszpasterstwo Akademickie Wczoraj i Dziś.
Przed jego rozpoczęciem prowadzący sympozjum Krzysztof Puc, przewodniczący Oddziału Zachodniopomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” dokonał symbolicznego otwarcia wystawy fotograficznej: Kartki z życia o. W. Siwka i duszpasterstwa akademickiego. Jako wprowadzenie do sympozjum przypomniał cytat z Pierwszego Listu do Koryntian: „Prosimy was bracia, abyście okazywali uczucie tym, którzy wśród was pracują, którzy przewodzą wam i w Panu was upominają. Ze względu na ich pracę otaczajcie ich szczególną miłością”.
Specyfika życia religijnego Pomorza Zachodniego w świetle stosunków Państwo - Kościół w latach 1945-72. Wybrane aspekty, to tytuł pierwszego wykładu, który wygłosił ks. mgr Robert Włodkowski. W niezwykle zwięzłym wykładzie prelegent przedstawił sytuację Kościoła i warunki, w jakich przyszło działać duszpasterstwu akademickiemu w okresie do powstania diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Poruszył również aspekt polityki międzynarodowej, problemy Administracji Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wlkp., sprawę administracji diecezją, tworzenie nowych parafii (m.in. problem ciągłego braku kapłanów), czy też nie uregulowaną sprawę mienia kościelnego, m.in. tzw. pastorówek. Mówił o XX-wiecznym barbarzyństwie w odniesieniu do obiektów sakralnych, którego elementem były „rozbiórki kościołów, do których dochodziło chociażby do początku lat 70.”. Wskazał na specyfikę Pomorza Zachodniego jako miejsca zamieszkania ludności napływowej z dawnych Kresów Wschodnich.
Z kolei głos zabrał Jubilat, jezuita o. Hubert Czuma, duszpasterz akademicki w parafii św. Andrzeja Boboli w latach 1973-78, który mówił na temat Duszpasterstwo akademickie w czasach o. dr. Władysława Siwka i o. Huberta Czumy. Na początku przypomniał trudne warunki lokalowe (nie tylko duszpasterstwa akademickiego w Szczecinie), które z czasem ulegały poprawie. Stwierdził, że podstawą jego pracy była formacja religijna, a duszpasterstwo akademickie zastępowało również organizacje religijne, których w naszym kraju nie było. Podstawą pracy o. Huberta była indywidualna praca ze studentami, systematyczne niesienie Słowa Bożego, Eucharystia, rekolekcje. Odpoczynek letni, czy to pod namiotami (początkowo), czy w pomieszczeniach stałych (w czasach późniejszych), zawsze musiał być połączony z Eucharystią i konferencją, która w tych warunkach zastępowała rekolekcje. Można powiedzieć, że taki odpoczynek letni, czy zimowy, to były rekolekcje w drodze. Jako młodszy współbrat o. W. Siwka czerpał z jego metod pracy i doświadczenia.
Ojciec W. Siwek był nie tylko duszpasterzem akademickim, ale od najmłodszych lat nie obce były mu sprawy służby zdrowia i poradnictwa rodzinnego. Dlatego w sympozjum nie mogło zabraknąć tematu: Początki Poradnictwa Rodzinnego, który przedstawiła Zofia Plater-Zyberk. Na wstępie zwróciła ona uwagę na genezę poradnictwa. Jego początek wiąże się z działaniami władz PRL sankcjonującymi 27 kwietnia 1956 r. ustawowo zabijanie dzieci poczętych, oraz idącymi za nimi reakcjami Episkopatu Polski wzywającymi do powoływania Poradni Rodzinnych. Wtedy to właśnie o. W. Siwek zorganizował na terenie Szczecina grupę lekarzy, prowadził wykłady z etyki, uczył naturalnych metod regulacji poczęć. Z tego grona lekarzy wyszła dr Władysława Sojka, lekarz pediatra, która zaczęła przyjmować w ramach tej poradni. Można powiedzieć, że była pierwszym lekarzem tego poradnictwa w Szczecinie. Za najważniejszy w tej pracy prelegentka Z. Plater-Zyberk uznała indywidualny kontakt z każdym człowiekiem. Nad tym wszystkim czuwał „OŚ”.
Kolejny prelegent, ks. dr Ryszard Ziomek, w wykładzie Duszpasterstwo akademickie we wczesnych latach 80., jako kontynuacja zasiewu o. Władysława Siwka TJ, podkreślił, że to „dzięki czuwającej Bożej Opatrzności, ale też i niezłomnej postawie Prymasa Tysiąclecia i niezliczonej rzeszy wiernych, wśród nich także wielu mądrych, ofiarnych i odważnych kapłanów, takich jak o. W. Siwek SJ”, nie sprawdziły się prognozy komunistów, że w niedalekiej przyszłości Kościół „zniknie ze sceny PRL-u”. Prelegent przedstawił duszpasterzy akademickich Szczecina, formy i metody pracy oraz znaczenie duszpasterstwa akademickiego w „budzeniu świadomości obywatelskiej” lat 80., dużo uwagi poświęcając wpływowi pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ostatnich lat posługi Prymasa Tysiąclecia na pracę duszpasterstwa akademickiego.
O duszpasterstwie akademickim schyłku PRL-u mówił ks. kan. Waldemar Michałowski, który swoje wystąpienie zatytułował Nie całkiem przemija czas. Czas przeszły w myślach zostaje. Wspomniał o swoich bezpośrednich i pośrednich kontaktach z o. W. Siwkiem. Jak sam twierdzi, najbardziej był związany z duszpasterstwem akademickim w parafii św. Kazimierza na Niebuszewie. To filialne duszpasterstwo akademickie zakładał o. W. Siwek, a duszpasterzem akademickim był ks. Alojzy Graczyk - werbista. Ksiądz Waldemar podawał szereg przykładów o restrykcjach paszportowych, szykanowaniu studentów i kadry naukowej, działalności „opiekunów” z Służby Bezpieczeństwa, działaniu cenzury. Mówił o krótko i długofalowym wpływie duszpasterstwa akademickiego na postawy młodzieży i ludzi dorosłych. Stwierdził, że byli studenci tęsknią za spotkaniami oraz że „ci ludzie żyją wartościami, które uzyskali w duszpasterstwie akademickim”. Na koniec życzył, aby hasła wypisane na znaczkach duszpasterstwa akademickiego: „Nauka, Prawda, Miłość”, były szanowane i praktycznie realizowane.
Jako ostatni wystąpił diecezjalny duszpasterz akademicki ks. dr Andrzej Trojanowski TChr, który mówił na temat Duszpasterstwo akademickie przełomu wieków. Swoje wystąpienie ujął w trzech aspektach: Jaka jest współczesna młodzież akademicka? Jakie czynniki wpływają na zmianę dzisiejszego duszpasterstwa akademickiego? Czego młodzież akademicka oczekuje dzisiaj od duszpasterstwa akademickiego? Na początku wystąpienia wskazał na momenty przełożenia dawnego duszpasterstwa akademickiego na współczesne duszpasterstwo akademickie. Odpowiadając na postawione przez siebie pytania, prelegent stwierdził m.in.: „Współczesna młodzież akademicka cechuje się mniejszą odpornością psychiczną i poziomem integracji wewnętrznej. Wielu przeżywa kryzys własnej tożsamości, zaniżone poczucie wartości własnej, lęk przed przyszłością. Cechuje ją powszechnie udzielająca się niechęć do angażowania się w politykę. Młodzież szuka autorytetów. Duszpasterstwo akademickie przestaje pełnić rolę oazy niezależnej wobec świata. Zmienia się cel spotkań w ramach DA. Od końca lat 80. przestaje działać nastawienie opozycyjne. Duszpasterstwo akademickie przełomu wieków doświadcza swego rodzaju kryzysu istnienia w dotychczasowych formach”. Wskazał także na „rozproszenie środowiska studenckiego”.
Podsumowując uroczystości, przewodniczący Krzysztof Puc stwierdził, że „warto było ocalić od zapomnienia tak wielkie osobowości. Warto było na akademickim szlaku postawić obelisk z tablicą pamiątkową, by przypominał mieszkańcom, że ojciec Siwek to wielka postać z najnowszej historii Szczecina i Kościoła na Pomorzu Zachodnim. I wart jest utrwalenia w świadomości Szczecinian, w naszych sercach, w modlitewnej pamięci”.
Z okazji 100. rocznicy urodzin o. W. Siwka Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową z jego podobizną na tle kościoła św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i obrazem Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, której koronację przygotowywał do ostatnich dni życia. Urząd Pocztowy Szczecin 1 stosował okolicznościowy datownik. Kartę i datownik zaprojektowali prof. Franciszek Łuczko i niżej podpisany. Te walory filatelistyczne można było nabyć na specjalnym stoisku pocztowym, które wraz ze stoiskiem księgarni „Patria” towarzyszyły uroczystościom. Dzięki Bożenie Glaza było też coś słodkiego i wspaniały bigos.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

16 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem poświęcone jego najnowszej książce „Duch Święty”. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą, po której metropolita łódzki odniósł się do treści książki, podkreślając znaczenie miłości i nadziei w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Brzeg, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Czuwanie rozpocznie się o godz. 19.30 w kaplicy św. Jadwigi. W planie: adoracja z modlitwą o wylanie Ducha Świętego, Eucharystia w intencji uzdrowienia duszy i ciała, uwielbienie i modlitwy wstawiennicze.

CZYTAJ DALEJ

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum szkoły

Dzięki pozytywnej ocenie wniosku Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. o. A. Pankiewicza w Łodzi w tegorocznym konkursie Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży na realizację projektu pt.: „Niemen w czterech ścianach” w maju br. ponownie spotkaliśmy się z zaprzyjaźnioną szkołą Vilniaus Lazdyn mokykla z Wilna, aby wspólnie podjąć działania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję