Dokument rozpoczyna przypomnienie dwóch istotnych jubileuszy - 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i zbliżającej się setnej rocznicy jego urodzin. Abp Jędraszewski zaznaczył, że Papież Polak całe swoje życie spędził na staraniach o ocalenie chrześcijańskich i narodowych wartości. - Papież nie tylko spłacał dług, jaki zaciągnął wobec naszych narodowych bohaterów i wobec naszych polskich świętych, ale równocześnie pomnażał ten skarb, którym dla niego była Polska – zauważył.
Duchowny dodał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości nie oznacza, że raz na zawsze skończyły się zmagania o wolność, gdyż jest ona darem wymagającym konieczności kolejnych starań o jej zachowanie. Metropolita krakowski stwierdził, że w dzisiejszych czasach pojawiły się nowe zagrożenia o charakterze totalitarnym, których źródłem jest odrzucenie Boga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- W konsekwencji tego odrzucenia głosi się zupełnie nową wizję człowieka, która sprawia, że staje się on karykaturą samego siebie. W ramach ideologii gender usiłuje się bowiem zatrzeć naturalne różnice między kobietą a mężczyzną. Co więcej, poprzez agresywną propagandę ideologii LGBT w imię tak zwanej „tolerancji” i „postępu” wyśmiewa się i szydzi z największych dla nas świętości. Równocześnie przymusza się ludzi, w tym także osoby wierzące, do propagowania ideologii LGBT. Tym samym, łamiąc wolność sumienia, nakłania się ich do tego, aby odchodzili oni od zasad wyznawanej przez siebie chrześcijańskiej wiary. Wyraźnie to nam przypomina totalitarne czasy PRL-u, gdy awanse społeczne były zagwarantowane jedynie dla członków komunistycznej partii, a osoby wierzące były traktowane jako obywatele drugiej kategorii – tłumaczył abp Jędraszewski.
Hierarcha dodaje, że kolejnym przejawem „ofensywy anty-moralności” jest wprowadzanie do szkół i przedszkoli zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczących edukacji seksualnej. Jak podkreśla kapłan, zarówno zgoda na wprowadzenie tego programu, jak i bierność wobec takich praktyk, stanowią wielkie zagrożenie dla ludzi, rodzin, społeczeństw i narodów. Zdaniem arcybiskupa każdy człowiek, tak jak Jan Paweł II, powinien spłacić swój narodowy dług wobec bohaterów oddających życie za Ojczyznę, ale również wobec przyszłych pokoleń Polaków.
- Jest to zwłaszcza obowiązek rodziców, którym przede wszystkim powinno zależeć na szczęściu i pomyślności ich dzieci. I na odwrót: jeśli rodzice z obojętnością, a co gorsza z aprobatą, będą patrzyli zarówno na wspomniane wyżej programy, jak i na tych, którzy je lansują i popierają, to z wielkim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że ich własne dzieci staną się ofiarami ideologii gender, LGBT i Karty WHO. A dla rodziców szczerze kochających swe dzieci nie może być większej tragedii – podkreślił metropolita krakowski.
Ponadto abp Jędraszewski zaprosił w swoim liście do „Modlitewnego maratonu za Kościół i Ojczyznę” - Proszę, aby rozpoczynające się niebawem nabożeństwa październikowe stały się naszą jedną wielką modlitwą różańcową w intencji naszego narodu i Kościoła w naszej Ojczyźnie. Równocześnie zarządzam, by od 1 listopada br. aż do końca 2020 roku we wszystkich kościołach i kaplicach publicznych, pół godziny przed wieczorną Mszą świętą odbywała się cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, na koniec której należy odmówić jedną dziesiątkę różańca i litanię do św. Jana Pawła II - Niech ta szczególna modlitwa, zanoszona do Boga w 100-lecie jego urodzin, stanie się wyrazem naszej wielkiej wdzięczności za dar Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego, a jednocześnie naszą serdeczną prośbą, aby nieustannie wstawiał się za swoją ukochaną Ojczyzną, za tak bliskim jego sercu Krakowem i całą Archidiecezją Krakowską – podsumował duchowny.