Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego to nie tylko święto Objawienia Pańskiego, ale również od 10 lat dzień, w którym świętują osoby konsekrowane. W bieżącym roku uroczystościom w legnickiej katedrze przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, obecny był także biskup senior Tadeusz Rybak.

Niedziela legnicka 8/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele męskich i żeńskich zakonów obecnych na terenie diecezji legnickiej. Ich rodzaj, ilość i charakterystykę działalności przypomniał na początku Mszy św. ks. kan. Mieczysław Bętkowski, diecezjalny referent ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego (wypowiedź Księdza Referenta zamieszczamy na str. III).
W wygłoszonej homilii Biskup Legnicki przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Jan Paweł II. Papież określił też cele tego dnia: po pierwsze, chodzi w nim o osobistą potrzebę uroczystego uwielbienia Pana Boga i dziękczynienia za dar życia konsekrowanego, życia które ubogaca i raduje wspólnotę chrześcijańską przez swoje wielorakie charyzmaty i przez budujące owoce wielu istnień całkowicie oddanych dla sprawy Królestwa. Po drugie, celem jest także przyczynianie się do poznania i do szacunku dla życia konsekrowanego ze strony ludu Bożego. A po trzecie, ten dzień jest także wielkim zaproszeniem dla samych osób konsekrowanych, aby w świetle wiary odkrywali jeszcze bardziej blask Bożego piękna, objawiający się w ich sposobie życia. By nie tylko Panu Bogu dziękowali za dar życia konsekrowanego, ale również, by dokonali refleksji nad własnym powołaniem. Bp Cichy zwrócił także uwagę na słowa Ojca Świętego, przypominające obecność wielu świętych w życiu, jak i dzisiejszych osób konsekrowanych w Eucharystii.
„W niej uczestniczymy i dzisiaj - mówił Ksiądz Biskup. - Za chwilę razem z Ofiarą Chrystusa mamy wyrazić gotowość ofiarowania siebie samych, dania siebie do dyspozycji Panu Bogu. Oby ta Eucharystia, przeżywana w łączności z osobami konsekrowanymi całej diecezji, była sakramentem jedności kościelnej i wspólnoty osób konsekrowanych. Starajmy się na nowo coraz lepiej uczestniczyć w Eucharystii, realizując nasze codzienne życie. Siostry, Ojcowie, Bracia zakonni, przez realizację ślubów zakonnych, a my wszyscy przez realizację naszego chrztu, starajmy się dążyć do świętości, do której nas wzywa Chrystus. A dzisiejsze święto i poświęcone świece mają nam przypomnieć, że każdy z nas ma być przed ludźmi światłem świata, że ma świecić przed ludźmi światło naszych dobrych czynów!” - apelował Biskup Legnicki.
W przygotowanie Liturgii zaangażowani byli przedstawiciele obecnych zgromadzeń zakonnych, podejmując m.in. czytania mszalne, modlitwę wiernych, biorąc udział w procesji z darami.
Podczas trwania Mszy św. przedstawiciele zakonów odnowili też swoje śluby zakonne.
Na zakończenie Eucharystii przedstawicielki zgromadzeń zakonnych złożyły swe podziękowanie za tę uroczystość. „Wielbimy dziś Boga i składamy Mu dziękczynienie - mówiła s. Genowefa ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. - On wybrał nas przed wiekami w Jezusie Chrystusie i przeznaczył nas dla siebie z miłości… Nasze powołanie zakonne realizujemy we wspólnocie Kościoła, który z woli Chrystusa prowadzony jest przez następców Apostołów. Pragniemy Księżom Biskupom, obecnym dziś w katedrze, podziękować za sprawowanie Eucharystii i ogarnięcie nas modlitwą. Czując się powołanymi, chcemy właściwie odpowiedzieć i dobrze wypełnić misję Chrystusa, powierzoną nam w Kościele świętym, żyjąc według rad ewangelicznych”.
Biskup Legnicki w ostatnim słowie stwierdził: „Dziękuję za kwiaty, które otrzymaliśmy. Podziękowanie to składam w imieniu Biskupa Tadeusza i moim własnym. Dziękuję też za modlitwy, które zanoszą osoby konsekrowane w intencjach dzieła misyjnego całego Kościoła legnickiego. Dziękuję za wszystko, co wnoszą w życie tego Kościoła. W tym wielkim i ważnym dniu pragnę złożyć najlepsze życzenia wszelkiego dobra. A ponieważ każde dobro sprawia, że człowiek się cieszy, tak więc życzę płynącej z dobra radości, a także wierności na co dzień przyjętym zobowiązaniom. Niech zawsze towarzyszy wszystkim siostrom, ojcom i braciom prawdziwa radość ducha”.
Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo Księży Biskupów.
Najdostojniejsi Księża Biskupi: Księże Biskupie Stefanie, biskupie legnicki, Księże Biskupie Tadeuszu!
Każdego roku 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i w Dniu Życia Konsekrowanego, ojcowie i bracia oraz siostry zakonne pracujący na terenie diecezji legnickiej gromadzą się w katedrze, aby w czasie uroczystej Eucharystii w obecności Biskupa Legnickiego odnowić swoje śluby zakonne. Tak jest i dzisiaj, kiedy przeżywamy 10. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Bp Andrzej Dzięga, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w jednym z Listów na Dzień Życia Konsekrowanego napisał:
„Dzień Życia Konsekrowanego (...) niech stanie się dla wszystkich nas nie tylko okazją do modlitwy w intencji osób życia konsekrowanego oraz nowych powołań do tej formy życia w Kościele. Niech stanie się także dla każdego z nas okazją do osobistej refleksji nad naszym chrześcijańskim przeżywaniem Chrystusowej rady czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Niech też będzie umocnieniem naszego szacunku dla wszystkich sióstr i braci, szczególnie dla osób konsekrowanych oraz okazją do podzielenia się darem materialnym, ofiarowanym na potrzeby klasztorów klauzurowych”.
Księże Biskupie Stefanie, Ksiądz Biskup w niedawno skierowanym Liście do moich kapłanów na uroczystość Narodzenia Pańskiego 2005 r. tak pisze:
„Sługa Boży Jan Paweł II przypominał często potrzebę nowej ewangelizacji. To dzieło potrzebuje zaangażowania księży diecezjalnych, zakonów i laikatu. Mówił o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w przemówieniu do drugiej grupy biskupów polskich.
W diecezji mamy szereg zgromadzeń zakonnych, które włączają się w dzieło nowej ewangelizacji. Doceniajmy ich zaangażowanie i razem współpracujmy w wielkim dziele nowej ewangelizacji. Wspomagajmy zgromadzenia zakonne naszą modlitwą. Módlmy się często o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne”.
Księże Biskupie, to program działania na najbliższą przyszłość, wskazany również dla wspólnot zakonnych naszej diecezji, za który dziękujemy!

Reklama

W diecezji legnickiej jest aktualnie:

16 żeńskich zgromadzeń zakonnych:
- Siostry Adoratorki
- Siostry Benedyktynki
- Siostry Boromeuszki
- Siostry Elżbietanki
- Siostry Bożego Serca Jezusa
- Siostry Służebnice Jezusa w Eucharystii (Eucharystki)
- Siostry Jadwiżanki
- Siostry Karmelitanki
- Siostry Magdalenki
- Siostry Prezentki
- Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi
- Siostry Salezjanki
- Siostry Służebniczki Dębickie
- Siostry Służebniczki Starowiejskie
- Siostry Służebniczki Śląskie
- Siostry Służebniczki Wielkopolskie

29 żeńskich domów zakonnych; liczba sióstr w zgromadzeniach - 173; liczba sióstr w Opactwie w Krzeszowie - 33; ogółem: 206 sióstr zakonnych

7 męskich zgromadzeń zakonnych
- Ojcowie Bonifratrzy
- Ojcowie Cystersi
- Ojcowie Franciszkanie OFM
- Ojcowie Franciszkanie Konwentualni OFM Conv.
- Księża Michalici
- Ojcowie Pijarzy
- Księża Salezjanie

26 męskich domów zakonnych; ogółem: liczba ojców i braci w zakonach i zgromadzeniach - 93 osoby.

W ciągu roku siostry przełożone z poszczególnych domów zakonnych (oprócz wewnątrzzakonnych spotkań) mają organizowane dni skupienia, które odbywają się w WSD Diecezji Legnickiej. Prowadzą je księża profesorowie i ojcowie duchowni. 14 stycznia br. dzień skupienia prowadził bp Stefan Cichy, biskup legnicki, który przewodniczył Mszy św. z homilią i prowadził konferencję na temat rad ewangelicznych. Bóg Zapłać!
Przez wszystkie lata od powstania diecezji legnickiej w spotkaniach sióstr uczestniczył obecny wśród nas bp Tadeusz Rybak - pierwszy biskup legnicki. Księże Biskupie Tadeuszu, w tym miejscu, w imieniu osób konsekrowanych, dziękujemy za wszystko dobro, za dzisiejszą obecność, za nieustanną modlitwę i towarzyszenie osobom konsekrowanym!
Dziękujemy ks. inf. Władysławowi Bochnakowi za dzisiejszą obecność, za modlitwę i za stałą życzliwość dla osób konsekrowanych!
Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie Stefanie, Księże Biskupie Tadeuszu - dziękujemy za dzisiejszą Ofiarę Mszy św., za wygłoszone słowo Boże i prosimy o dar modlitwy, tak bardzo potrzebny nam wszystkim, w tym osobom konsekrowanym!.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

    Od wielu lat w Kościele katolickim organizowane są nabożeństwa ku czci Matki Bożej Fatimskiej połączone z procesją różańcową.

    W tym roku przypada 107. rocznica objawień maryjnych, które rozpoczęły się 13-go maja 1917 roku i trwały do 13-go października tego samego roku w portugalskiej Fatimie. Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom spokrewnionym ze sobą. Franciszek „tylko” widział anioła i Maryję, lecz ich nie słyszał. Hiacynta widziała i słyszała. Natomiast Łucja widziała, słyszała i rozmawiała z aniołem i Matką Bożą. Obie dziewczynki relacjonowały Franciszkowi to co słyszały.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

CZYTAJ DALEJ

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

[ TEMATY ]

konstytucja

wolność religijna

prezydent Warszawy

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Stołeczne urzędy bez symboli religijnych

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję