Do Warszawy przyjeżdża coraz więcej zagranicznych turystów
Reklama
Według badań Ośrodka Konsultacji i Dialogu Społecznego warszawskiego ratusza, czas ostatnich dni życia Jana Pawła II oraz początku żałoby po Nim, był autentycznym wybuchem ducha wspólnoty, porównywalnym w najnowszej historii Polski jedynie z Sierpniem 1980 r. 89% badanych twierdziło, że był to dla nich czas istotnych przeżyć. Najczęściej towarzyszył smutek (72%), uczucie straty (49%), potrzeba modlitwy (43%) i wyciszenie (32%). Także ból, rozpacz, tęsknota, umocnienie wiary, solidarność i uczucie jedności z innymi.
Ponad 70% uczestniczyło w uroczystościach żałobnych, organizowanych lub spontanicznych. Blisko połowa była w tym czasie w swoim kościele parafialnym na Mszy św. lub modliła się w intencji Ojca Świętego. Ponad 40% wzięło udział we Mszy św. na pl. Piłsudskiego. Plac ten odwiedziło w tym okresie niemal milion warszawiaków.
Prawie połowa badanych dostrzegła w innych warszawiakach zmiany na lepsze. Co trzeci uważa, że pozostaną one na dłużej. 44% sądzi, że wydarzenia te zmieniły ich samych na lepsze. 50% jest pewna, że stali się lepszymi ludźmi na trwałe.
Co trzeci warszawiak (31%) sądzi, że najlepszą formą uczczenia pamięci Jana Pawła II byłoby powołanie instytutu naukowego. 27% jest zdania, że lepiej postawić pomnik, a 7% wolałoby wybudowania kościoła. 30% szukałoby jeszcze innych rozwiązań. Jako lokalizację pomnika badani najczęściej (32%) wskazywali pl. Piłsudskiego. Ta opcja umiejscowienia upamiętnienia wiązała się jednocześnie z poparciem budowy pomnika: 26% badanych wskazywało sąsiedztwo Świątyni Opatrzności Bożej.
Powód do dumy
Prymas Polski kard. Józef Glemp w słowie wstępnym do książki Młodzież Warszawy - pokolenie pontyfikatu Jana Pawła II napisał, że masowy udział młodych Polaków był niewątpliwie wzruszający i dawał powód do dumy.
To zaangażowanie młodzieży jest tym ważniejsze, że Warszawa jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce. To ogromna rzesza studentów różnych uczelni, nie tylko katolickich. Tu odbywają się dyskusje na temat wydawanych książek, porusza się miliony ważnych i ciekawych tematów. To wszystko łączy się z przemianami religijności i w naszym mieście, i kraju. - To, co jest bardzo widoczne to wzrost postaw prospołecznych - mówi ks. Zdaniewicz. - Chęć służenia drugiemu człowiekowi ujawnia się bardziej niż kiedykolwiek. To potwierdza zresztą opinię, że Warszawa jest miastem bardzo ofiarnym, tak jak to było widoczne choćby podczas powstania węgierskiego w 1956 r., gdy tysiące warszawiaków oddało krew dla Bratanków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z ratusza do Pałacu Prezydenckiego
Reklama
Ważnym wydarzeniem Warszawy minionego roku był także XV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Stolica gościła kilkuset młodych pianistów z blisko pięćdziesięciu krajów. Kilkanaście tysięcy warszawiaków śledziło na salach koncertowych kolejne etapy przesłuchań konkursowych i było obecnych na koncercie finałowym. Warszawa po raz kolejny była stolicą światowej pianistyki. Najlepszym okazał się Rafał Blechacz, muzyk z Nakła.
Warszawa ubiegłego roku to również zwycięstwo warszawiaka i prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta Polski. Żegnając się z ratuszem prezydent-elekt Polski mówił: - Jestem pierwszym warszawiakiem, który zostanie prezydentem RP. Uważam to za kolejny sukces miasta. Byłem, jestem i pozostanę warszawiakiem.
Prezydent stwierdził, że za jego kadencji poprawiło się zarządzanie miastem. Polepszyła się sytuacja w oświacie i kulturze. - Miasto pozyskuje najwięcej w skali Polski środków z Unii Europejskiej, a kolejne władze działając w sposób uczciwy i przejrzysty będą mogły przeprowadzić konieczne inwestycje, w wyniku których miasto stanie się sprawne komunikacyjnie i piękniejsze.
Szczególnie uroczyste były obchody 25. rocznicy powstania „Solidarności” i 85. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zorganizowano cieszącą się dużym powodzeniem wystawę fotograficzną Solidarność. Początek drogi. Sierpień 1980 - grudzień 1981. Można było kupić album dokumentujący wydarzenia związane z „Solidarnością” oraz płytę CD.
Z okazji 85. rocznicy Bitwy Warszawskiej wydano kilka książek: Rok 1920. Wojna Polski z Rosją Bolszewicką, Zwycięstwo pod Warszawą oraz
Bo Polska zapamięta najdroższe swe chłopięta. Karola Makuszyńskiego wybór wierszy i piosenek żołnierskich z lat 1919-1920. Zorganizowano pokaz filmów dokumentalnych związanych z Bitwą Warszawską, w tym prapremierowy film Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego Cud nad Wisłą, który powstał z oryginalnych materiałów odnalezionych w archiwach polskich, rosyjskich i angielskich.
Przybywa warszawianek
Warszawa jest coraz bardziej zdominowana przez kobiety. Na 100 mężczyzn przypada 118 kobiet. W niektórych dzielnicach (Żoliborz, Wola, Śródmieście) wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi 130 pań na stu panów. Przewaga ta wynika z większej długowieczności przedstawicielek płci pięknej. W grupie wiekowej powyżej siedemdziesięciu lat stanowią one 68%. Do Warszawy przyjeżdżają także młode i dobrze wykształcone panie z miasteczek i wsi w poszukiwaniu lepszych warunków życia, gdyż bezrobocie w Warszawie jest rekordowo niskie i wynosi 5,7%. Socjologowie przewidują, że za kilkanaście lat na 100 mężczyzn będzie przypadało 150 kobiet. Choć w Warszawie jest dużo kobiet, przyrost naturalny jest ujemny.
Do Warszawy przyjeżdża więcej zagranicznych turystów. Najczęściej są to Niemcy, sąsiedzi z krajów wschodnich, Czesi i Słowacy. Wzrasta zainteresowanie turystyką także wśród Francuzów, gdzie nasz kraj reklamuje plakat ze słynnym już przystojnym polskim hydraulikiem. Liczba tych turystów wzrasta każdego roku o około 10 tys. osób. Obcokrajowcy najchętniej odwiedzają Kraków, ale zaraz potem Warszawę i Poznań. Zwiedzają przeważnie Zamek Królewski, archikatedrę św. Jana, Starówkę, Trakt Królewski, Uniwersytet Warszawski i pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego. Coraz chętniej też kupują w Warszawie towary i usługi.
Niebywały rozkwit odnotowała branża rozrywkowa, gastronomia i hotelarstwo. Zatrudnienie w tych działach wzrosło o 10%, a obłożenie hoteli o 26%.
Średnia płaca w warszawskich przedsiębiorstwach wyniosła 3338 zł. W branży hotelowo-restauracyjnej - 2240 zł, z możliwością napiwków i ekstra stawek za imprezy zamknięte.
Zarobki w Warszawie są wyższe niż w innych miastach Polski, ale większe są też wydatki. Przykładowo: czynsz o 41%, bilet do kina - o 28,2%, mleko o 15%, pomarańcze - o 20%.
Według badań Międzynarodowej Organizacji Handlu Nieruchomościami Warszawa jest w czołówce najatrakcyjniejszych miast pod względem powierzchni biurowych i inwestycji mieszkaniowych. Charakteryzuje się także najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym. W kategorii mieszkalnictwa znalazła się na piątej pozycji (za Szanghajem, Miami, Hong Kongiem i Madrytem). W powierzchniach biurowych zamyka pierwszą dziesiątkę, na której z miast europejskich są tylko Londyn i Dublin. Zajmuje też 20 miejsce w rankingu najlepszych miast europejskich do ulokowania biznesu (Praga jest na pozycji 13., a Budapeszt na 21.).
Warszawa była też najczęściej wymienianym miastem pod względem kierunku ekspansji w Europie. O zainwestowaniu w niej myśli 8% respondentów (przed Pragą, Moskwą i Budapesztem). Jest też na siódmym miejscu listy obecności zagranicznych firm: za Paryżem, Londynem, Barceloną, Madrytem, Mediolanem i Brukselą, ale przed Amsterdamem, Berlinem i Pragą. Zajmuje też coraz wyższe pozycje pod względem dobrze wykształconej młodzieży i dostępności kwalifikowanej kadry (16 miejsce).
(sk)