Franciszek podziękował władzom państwowym i Kościołom tych trzech krajów za zaproszenie i gościnne przyjęcie. Podkreślił, że Chrystusowa Ewangelia jest najpotężniejszym zaczynem braterstwa, wolności, sprawiedliwości i pokoju. „Podczas mojej wizyty, podążając śladami świętych ewangelizatorów, starałem się zanieść ten zaczyn mieszkańcom Mozambiku, Madagaskaru i Mauritiusu” – powiedział Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że Mozambik jest nadal dotknięty konsekwencjami długiego konfliktu zbrojnego, a minionej wiosny został dotknięty dwoma cyklonami, które spowodowały bardzo poważne szkody. Podkreślił rolę Kościoła w procesie pokojowym. Zaznaczył, że w swoim przesłaniu pragnął zachęcić do położenia kresu przemocy i nawiązywania więzi braterstwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mówiąc następnie o wizycie na Madagaskarze Franciszek przypomniał, że w swoich wystąpieniach pragnął zachęcić mieszkańców tego kraju do łączenia ducha solidarności z troską o środowisko naturalne człowieka. Wreszcie przedstawiając swoją wizytę w Republice Mauritius Ojciec Święty wskazał na znaczenie integracji różnych grup etnicznych i kultur. Podkreślił znaczenie ewangelicznych Błogosławieństw jako antidotum na pokusę egoistycznego i dyskryminującego dobrobytu i zaczyn prawdziwego szczęścia przepojonego miłosierdziem, sprawiedliwością i pokojem.
Na zakończenie papież zachęcił zgromadzonych do modlitwy, aby ziarna rzucone podczas tej podróży apostolskiej przyniosły obfite owoce narodom Mozambiku, Madagaskaru i Mauritiusu.