Reklama

14. rocznica powstania Radia Maryja

„Trzeba siać, choćby po wiatr...”

- Trzeba siać, choćby pod wiatr. Siać ziarno prawdy, wiary, miłości, pracowitości i poszanowania człowieka. Trzeba spłacić dług Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie - mówił bp Józef Zawitkowski w homilii podczas Mszy św. dziękczynnej za 14 lat posługi ewangelizacyjnej Radia Maryja. Uroczystości rocznicowe rozgłośni odbyły się 7 grudnia w Toruniu i dzień później w Bydgoszczy.

Niedziela toruńska 1/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radio Maryja świętowało wraz ze swymi słuchaczami, którzy w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przybyli do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Na rocznicowe spotkanie sympatycy Radia przyjechali wraz ze swymi duszpasterzami - 8 księżmi biskupami i ponad 130 kapłanami. Uroczystościom w Bydgoszczy przewodniczył pasterz tamtejszego Kościoła bp Jan Tyrawa.

Radosne dziękczynienie

Centralne uroczystości miały miejsce w grodzie Kopernika. Dziękczynnej Eucharystii przewodził abp Edmund Piszcz, metropolita warmiński. Wśród pasterzy Kościoła przy ołtarzu znaleźli się także: bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp Stanisław Stefanek z Łomży, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Stanisław Napierała z Kalisza, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Józef Szamocki z Torunia oraz bp Józef Zawitkowski z Łowicza.
Mszę św. koncelebrowali również: o. Zdzisław Klafka, przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja oraz kapłani posługujący w rozgłośni. W Eucharystii uczestniczyli członkowie rządu, parlamentarzyści, eurodeputowani, władze i samorządowcy miasta Torunia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dotykamy cudu

Reklama

Przybyłych na uroczystość powitał przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. dr Zdzisław Klafka. - Po 14 latach dziękujemy Bogu za obudzenie narodu polskiego, którego obywatele odkryli z nową świeżością ducha swoją podmiotowość i świadomość odpowiedzialności za Kościół i dobro wspólne, jakim jest ojczyzna; za to, że ci, którzy uznawani byli za nieznaczący margines społeczny, mieli wpływ na wybór do służby rządzenia ojczyzną tych ludzi, którzy z Bożą pomocą pragną budować sprawiedliwy ład społeczny - mówił Prowincjał Redemptorystów. - My, Redemptoryści, dziękujemy Bożej Opatrzności w Rodzinie Radia Maryja, w rodzinie Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli, że wybrał nas i wszystkich świeckich współpracowników, niczym Dawida, aby pokonać Goliata i ocalić naród. Dzisiaj, gdy każdy liczy pieniądze, gdy jeden boi się drugiego w obawie, aby ktoś nie zabrał jego stanowiska, gdy wszędzie liczy się konkurencja i panuje gorączka złota - widzimy i dotykamy cudu, dowodu ludzkiej solidarności i uwielokrotnionej dobroci - dodał o. Zdzisław Klafka.

Miłość najwyższym prawem

Reklama

W czasie dziękczynnej uroczystości homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. - Odważę się sparafrazować zdanie sługi Bożego Jana Pawła II - mówił Ksiądz Biskup. - Ona całe życie nas szuka, a teraz my przyszliśmy do Niej, do Torunia, na Jej święto Niepokalanego Poczęcia. W dalszej części homilii bp Zawitkowski przestrzegł przed uleganiem złym wpływom, prowadzącym do deprawacji narodu. - Powiedzcie nam, prostym ludziom, o co wam chodzi w tych paradach, które według oświeconych mediów są prawem i zdobyczą demokracji? Poczytajcie i nauczcie się, co to jest wolność, demokracja, tolerancja. Wolność krzyżami się mierzy. Trzeba uszanować wolność zdobytą krwią i blizną - wołał Biskup Józef i tłumaczył:
- Demokracja to władza ludu, który już umie wybierać, co jest dobre. Jesteśmy demokratami, więc czyńmy dobro.
Bp Zawitkowski nawiązał też do ostatnich powyborczych wydarzeń i szydzenia polityków z biednych ludzi. - Nie naigrawajcie się z naszych moherowych koalicji. Na inne nas nie stać. Modlimy się za Toruń, Pułtusk, Łowicz, Kalisz, Środę Wielkopolską i Sobótkę Łęczycką. Za Warszawę i Polskę - mówił Ksiądz Biskup, zapewniając o modlitwie za każdego Polaka. Prosił, by najwyższym prawem w Polsce uczynić miłość do Rzeczpospolitej. - Wtedy Polska będzie wielka dobrocią świętych, mądrością uczonych i służbą rządzących. (...) Trzeba siać, choćby pod wiatr. Siać ziarno prawdy, wiary, miłości, pracowitości i poszanowania człowieka. Trzeba spłacić dług Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. W ideologii, w pustych słowach, w hasłach jesteśmy dobrzy. W życiu kiepskim jesteśmy społeczeństwem. Trzeba opatrywać rany zbolałych miodem dobroci i oliwą pokoju - przekonywał bp Józef Zawitkowski.

Radio Maryja uczy odpowiedzialności

Reklama

Podczas Mszy św. w darach ofiarnych złożono także dary bolesne - dowód zmasowanego ataku kłamstwa i ciągle dokonywanych w mediach manipulacji: na temat katolickiej rozgłośni. Kartony ze szkalującymi rozgłośnię artykułami prasowymi przynieśli do ołtarza studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Przed błogosławieństwem, którego udzielili zebranym księża biskupi, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk poprowadził Akt oddania Rodziny Radia Maryja Najświętszej Maryi Pannie.
Zebrani na dziękczynieniu za 14 lat istnienia Radia Maryja napisali telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI. „Dzięki posłudze Radia Maryja każdego dnia uczestniczymy we wspaniałej formacji, która pomaga nam wypełniać chrześcijańskie orędzie wiary. Modlitwa, katecheza, audycje o tematyce społecznej, świadectwa przekazywane przez słuchaczy z różnych stron świata - to wszystko uczy nas odpowiedzialności za Kościół i za Polskę, naszą Ojczyznę” - napisała w liście Rodzina Radia Maryja, zapewniając Ojca Świętego o swej nieustannej modlitwie.
Uroczystościom 14. rocznicy powstania Radia Maryja towarzyszyły także imprezy kulturalne. W ogrzewanym namiocie, ustawionym na przykościelnym placu, zgromadzeni uczestnicy mogli obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca „Równica” z Ustronia, a następnie wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Tuż przed Eucharystią w kościele odbył się występ zespołu „TRIM”.

Bóg nie jest konkurentem

Drugiego dnia uroczystości Rodzina Radia Maryja zgromadziła się u Matki Bożej Pięknej Miłości w bydgoskiej katedrze Świętych Marcina i Mikołaja. Tu, pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy, modlono się w intencji Rozgłośni i kształtującej się diecezji bydgoskiej.
- Myślę, że Matka Boża sprawiedliwie nas obdaruje - żartował na początku Mszy św. bp Jan Tyrawa. W homilii zwrócił on uwagę na coraz częstsze odrzucanie Boga przez człowieka. - Człowiek odrzuca Boga, bo widzi w nim konkurenta, widzi tego, kto ogranicza jego wolność - mówił Ksiądz Biskup i wskazał Maryję jako przykład ufnej postawy wobec Boga. - Ona zachowała swoją wolność, bo nigdy nie widziała w Bogu konkurenta. A tylko z Bogiem możemy dostrzec w człowieku osobę, jego godność. Europa jako pierwsza budowała szpitale i przytułki, tylko dlatego, że była chrześcijańska. Dlatego również jako pierwsza budowała uniwersytety - przypomniał Pasterz Kościoła bydgoskiego, zwracając uwagę na zatrważający współcześnie fakt zatracania godności osoby ludzkiej, kiedy niszczy się kulturę, zwyczaj, obyczaj i zostaje prymitywna gra rozstrzygnięć demokratycznych. - Prawo bez moralności jest prymitywne i nie może kierować życiem człowieka. Dlatego dziś prawnicy nie mogą poradzić sobie z paradą równości, ze związkami homoseksualnymi - podsumował Ksiądz Biskup.
Na koniec słowo do zgromadzonych wiernych w katedrze Świętych Marcina i Mikołaja skierował o. Tadeusz Rydzyk. - Dziękujemy Biskupowi Janowi, że nie tylko się z nami modlił, ale że zaprosił nas do katedry bydgoskiej, do Matki Bożej Pięknej Miłości. Niech błogosławieństwo Boże sprawi, że będziecie silniejsi niż te problemy, przed którymi Pan Bóg Was postawi - powiedział przed błogosławieństwem bp Jan Tyrawa.

Owocne środowisko

W ciągu 15 lat swego istnienia Radio Maryja objęło swym zasięgiem wiele milionów ludzi na całym świecie. Odbiór programów możliwy jest w Polsce na falach UKF, w Europie za pośrednictwem przekazu satelitarnego, w USA i Kanadzie - dzięki codziennym audycjom - ze stacji naziemnych w Chicago, Detroit, New Jersey, Nowy Jork, Floryda, New Britain oraz Toronto, London i Winnipeg. W USA i Kanadzie można odbierać Radio Maryja całodobowo, w cyfrowej sieci Dish Network. Programu Radia Maryja można również słuchać całą dobę na całym świecie przez Internet. W środowisku Radia powstało wiele dzieł podejmujących posługę apostolstwa w społeczeństwie polskim i polonijnym oraz w przeróżny sposób służących Panu Bogu i Ojczyźnie. Działalnością wydawniczą zajmuje się Fundacja „Nasza Przyszłość”, trudu nauczania i wychowywania młodzieży podjęła się Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, realizacją programu telewizyjnego TV Trwam zajmuje się Fundacja „Lux Veritatis”. Nie można nie wspomnieć o Młodzieżowych Kołach Przyjaciół Radia Maryja, które z roku na rok skupiają coraz więcej młodych ludzi, zaś dzieci gromadzą się w prężnie działających Podwórkowych Kółkach Różańcowych Dzieci.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBA zatrzymało księdza

2025-02-05 18:07

[ TEMATY ]

CBA

Adobe Stock

W środę CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie zakupy pojazdów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. PAP ustaliła, że chodzi o ks. gen. bryg. w stanie spoczynku Sławomira Żarskiego i Ryszarda Walczaka.

"Dzisiaj na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga agenci CBA zatrzymali 2 osoby do śledztwa w sprawie podejmowania, w zamian za korzyść majątkową albo jej obietnicę, pośrednictwa w załatwieniu dostaw pojazdów mechanicznych z przeznaczeniem dla WOT. Wśród zatrzymanych jest duchowny, wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku" - napisał w środę na platformie X rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Jacek Dobrzyński.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent o wypowiedzi Barbary Nowackiej: bardzo grube przejęzyczenie, wręcz tragiczne

2025-02-06 07:24

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Barbara Nowacka

PAP/Albert Zawada

Jeżeli minister Barbara Nowacka twierdzi, że to było przejęzyczenie, to trzeba powiedzieć, że było to bardzo grube przejęzyczenie, wręcz tragiczne, które politykowi na tym poziomie zdarzyć się nie może - podkreślił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypowiedzi szefowej MEN o "polskich nazistach".

Minister edukacji Barbara Nowacka podczas międzynarodowej konferencji w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau powiedziała, że "na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady". Resort edukacji wyjaśnił, że ministra "wyraźnie przejęzyczyła się".
CZYTAJ DALEJ

Lublin: Eucharystia i bierzmowanie w szpitalu dziecięcym

2025-02-06 17:47

[ TEMATY ]

Lublin

bierzmowanie

szpital dziecięcy

Adobe Stock

W kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie odbyła się dziś uroczysta Eucharystia z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, obchodzonego corocznie 11 lutego. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło dyrekcję szpitala, lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny oraz pacjentów, którzy modlili się o zdrowie, siłę i duchowe wsparcie dla chorych dzieci oraz ich rodzin. Pracownicy Caritas Archidiecezji Lubelskiej wręczyli dzieciom drobne upominki z okazji zbliżającego się święta.

Msza święta była okazją do refleksji nad cierpieniem i nadzieją, a także wyrazem solidarności z chorymi dziećmi oraz wdzięczności wobec społeczności szpitalnej. W homilii abp Stanisław Budzik mówił o znaczeniu empatii, troski oraz duchowego wsparcia, które - w połączeniu z zaawansowaną medycyną - są kluczowe w procesie leczenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję