Słowo arcybiskupa zatytułowane: „Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska będzie Polską, a Polak Polakiem” zostało odczytane we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej, w niedzielę 8 września br.
W swoim słowie abp Depo podkreślił, że „wobec zachodzących zmian i wydarzeń, z jakimi spotykamy się obecnie w naszej Ojczyźnie, trzeba nam ciągle na nowo stawać pod Krzyżem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Arcybiskup przypomniał, że trzeba się ciągle wsłuchiwać się w głos św. Jana Pawła II, który w czerwcu 1997 r. mówił do nas: „Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”.
Metropolita częstochowski zaznaczył, że w wielość sposobów realizacji słów Papieża Polaka wpisuje się również inicjatywa modlitewna „Polska pod Krzyżem”.
Reklama
„W łączności ze wszystkimi w Polsce i na świecie jako wierni archidiecezji częstochowskiej chcemy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. w sobotę 14 września br., zgromadzić się na wspólnej modlitwie za Ojczyznę” – napisał abp Depo i zachęcił wiernych do osobistego rachunku sumienia i pytania o naszą wierność Bogu oraz do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Metropolita częstochowski zwrócił się również do duszpasterzy, by w każdej parafii dali najpierw wiernym możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej w dniach poprzedzających i w samo święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
Arcybiskup poprosił również, by 14 września br. w każdej parafii odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji Polski. Zachęcił także duszpasterzy i grupy apostolskie do adoracji krzyża nie tylko w kościołach, ale i w miejscach publicznych, takich jak: Krzyże na placach miast, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne, a także w naszych domach.
Jak przypomniał abp Depo modlitwa w intencji Ojczyzny w archidiecezji częstochowskiej w łączności z inicjatywą modlitewną „Polska pod Krzyżem” jest również nawiązaniem do peregrynacji relikwii Krzyża Świętego, która odbyła się w archidiecezji w 2011 r. „Każdą parafię naszej archidiecezji nawiedził krzyż wraz z relikwiami Krzyża Świętego. Mogliśmy wtedy we wspólnotach parafialnych jako katolicy i Polacy odnowić naszą wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej” – napisał abp Depo.
Reklama
Metropolita częstochowski zachęcił wiernych do udziału w modlitwie za Ojczyznę w Godzinie Miłosierdzia w miejscach szczególnie związanych z kultem Krzyża Świętego na terenie archidiecezji. Są nimi: dla regionu częstochowskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie oraz Sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach; dla regionu radomszczańskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium NMP Bolesnej w Radomsku; dla regionu wieluńskiego – kościół sanktuaryjny w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce; dla regionu zawierciańskiego – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach.
Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
Polska będzie Polską, a Polak Polakiem
Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego
na Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!
W 2011 r. każdą parafię naszej archidiecezji nawiedził krzyż wraz z relikwiami Krzyża Świętego. Mogliśmy wtedy we wspólnotach parafialnych jako katolicy i Polacy odnowić naszą wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej. Wobec zachodzących zmian i wydarzeń, z jakimi spotykamy się obecnie w naszej Ojczyźnie, trzeba nam ciągle na nowo stawać pod Krzyżem i wsłuchiwać się w głos św. Jana Pawła II, który w czerwcu 1997 r. mówił do nas: „Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”.
Reklama
W wielość sposobów realizacji słów Papieża Polaka wpisuje się również inicjatywa modlitewna „Polska pod Krzyżem”. W łączności ze wszystkimi w Polsce i na świecie jako wierni archidiecezji częstochowskiej chcemy w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. w sobotę 14 września br., zgromadzić się na wspólnej modlitwie za Ojczyznę. Zacznijmy od osobistego rachunku sumienia i pytania o naszą wierność Bogu, a jeśli trzeba skorzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo proszę by w każdej parafii duszpasterze dali najpierw wiernym możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej w dniach poprzedzających i w samo święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Proszę również, by 14 września br. w każdej parafii odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji Polski. Zachęcam także duszpasterzy i grupy apostolskie do adoracji krzyża nie tylko w kościołach, ale i w miejscach publicznych, takich jak: Krzyże na placach miast, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne, a także w naszych domach.
Wszystkich, którzy mogą, zapraszam do udziału w modlitwie za Ojczyznę
w Godzinie Miłosierdzia w miejscach szczególnie związanych z kultem Krzyża Świętego na terenie naszej archidiecezji. Są nimi: dla regionu częstochowskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie oraz Sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach; dla regionu radomszczańskiego – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium NMP Bolesnej w Radomsku; dla regionu wieluńskiego – kościół sanktuaryjny w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce; dla regionu zawierciańskiego – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach.
Na odważne świadectwo wiary
z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen!
(-) + Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Częstochowa, 30 sierpnia 2019 r.
*********
Kuria Metropolitalna Częstochowa, 30 września 2019 r.
w Częstochowie
L.dz. 1750/4.1.1/2019
Z a r z ą d z e n i e
Powyższy słowo należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach w niedzielę 8 września br.
(-) ks. Marian Szczerba
Wikariusz Generalny