W programie IX Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej znalazły się m.in.: prezentacja wspólnot i omówienie ubiegłorocznej pracy, propozycje na kolejny rok działalności oraz wykłady nt. Historii i przesłania Jasnogórskich Ślubów i Teorii i praktyki wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Bronisław Preder, który w homilii ukazał jak oddanie się Matce Bożej i wierność Jasnogórskim Ślubom może ocalić przed zniszczeniem Polskę i Kościół w Ojczyźnie.
Temat Ślubów kontynuowany był przez o. Stanisława Jarosza, paulina - członka Komitetu ds. Obchodów Jubileuszu Ślubów Jasnogórskich, który przybliżył ideę przygotowań do jubileuszowych uroczystości, m.in. przez Nowennę (miesięczną, tygodniową czy jednodniową) oraz wydanie pomocy homiletycznych i katechetycznych, np. czytanek majowych.
Podczas spotkania przewodniczący Rady Ruchów - Andrzej Filipski omówił wspólnie przeżywane wydarzenia z życia Kościoła częstochowskiego, które w 2005 r. zaproponowała wspólnotom archidiecezjalnym Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw. Należały do nich: uczestnictwo we Mszy św. sprawowanej w archikatedrze w uroczystość Objawienia Pańskiego (wówczas tradycyjnie wygłoszone zostało przesłanie ostatniego Forum), udział w uroczystości pogrzebowej Jana Pawła II, zorganizowanie festynu z okazji Dnia Dziecka w Świętej Puszczy w Olsztynie k. Częstochowy, czuwanie modlitewne w wigilię Zesłania Ducha Świętego, udział w Diecezjalnym Kongresie Eucharystycznym, comiesięczna modlitwa o świętość Częstochowy. „Ta wspólna działalność - zaznaczył Przewodniczący Rady - jest świadectwem jedności ruchów i wzajemnej troski o Kościół partykularny i powszechny”.
Obecny na Forum prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona podziękował za dotychczasowe działania na terenie miasta i okolic oraz prosił moderatorów Ruchów o dalsze włączanie się w życie społeczne. Dzięki tej aktywności możemy z powodzeniem podejmować próby zmiany na lepsze rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. „Miasto bowiem - zapewniał Prezydent - otwiera się na wspólnoty Kościoła, które chcą i dostrzegają potrzeby życia społecznego. Współdziałanie miasta z organizacjami pozarządowymi służy miastu i regionowi”. Przypomniał również działania zmierzające do rewitalizacji miasta i poprawy warunków życia społecznego, czego przykłady stanowią m.in.: budowa oczyszczalni w Wierzchowisku i wiaduktu nad trakcją kolejową w Częstochowie, zwiększenie budżetu przeznaczonego na oświatę, remont obiektów sportowych oraz pomoc społeczna dla najbardziej potrzebujących. Obecny na spotkaniu Paweł Ruksza - pełnomocnik Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Organizacji Pozarządowych zachęcał do składania podań z prośbą o dofinansowanie inicjatyw ruchów kościelnych, które pokrywają się z planami pracy miasta.
Dziękując za udział w spotkaniu ks. prał. Dariusz Nowak - asystent kościelny Rady podkreślił, że zgromadzenie odpowiedzialnych jest wyrazem jedności i miłości braterskiej, prezentacji bogactwa wspólnot oraz przede wszystkim modlitwy dziękczynnej za dar powołania do odnowy życia duchowego.
Ruchy i Stowarzyszenia są nadzieją Kościoła oraz spełniają znaczącą rolę w dziele ewangelizacji i chrześcijańskiej formacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu