Publikacja zawiera nie tylko przemówienia, listy i orędzia kardynała, ale również teksty KEP zawierające wytyczne i rozporządzenia dotyczące tej kwestii. Pewnym uzupełnieniem jest rozdział zawierający myśli i sentencje prymasa, które zrodziły się jego praktyki duszpasterskiej. Tom opatrzony jest również archiwalnymi zdjęciami. Antologia ukazała się nakładem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Książa zawiera pełna dokumentację Jasnogórskich Ślubów Narodu. Opatrzona jest również archiwalnymi zdjęciami. Wiele z nich pochodzi z czasu aresztowania i więzienia Prymas oraz jego powrotu do Warszawy. Są między innymi zdjęcia z poświęcenia bazyliki archikatedralnej, czy ulotka wydana w 1957 roku „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę pijaństwu”. - Była ona przechowywana w moim domu jak relikwia – wspomina autor antologii Marian Piotr Romaniuk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W czasie konferencji przedstawiającej książkę podkreślono aktualność słów kard. Wyszyńskiego. - Mimo upływu lat i zmian cywilizacyjno-społecznych, które zaszły w Polsce po 1989 roku, ta kwestia wciąż pozostaje dużym wyzwaniem zarówno na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej ale także duchowej. Zmieniła się jedynie struktura spożycia alkoholu, ale odsetek pijących nawet wzrósł. Zgodnie z najnowszymi danymi przeciętny dorosły Polak wypija ponad 12 litrów czystego alkoholu rocznie. Tego nigdy wcześniej nie było – podkreślił Kazimierz kard. Nycz.
Reklama
Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie wystarczy dziś tylko przypominać nauczanie kard. Wyszyńskiego w kwestii trzeźwości. - Trzeba nam żyć tym o czym on mówił i pisał. Trzeba nam zacząć myśleć i patrzeć na pewne zjawiska, tak jak on na nie patrzył i jak je oceniał – zaapelował metropolita warszawski.
Na wymiar duchowy pomocy osobom uzależnionym i konieczność formacji młodego pokolenia by wzrastało w duchu wewnętrznej wolności, zwrócił uwagę bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap. Przywołał postać kapucyna - o. Benignusa Sosnowskiego i jego wkład na tym polu w trudnych czasach komunistycznych prześladowań Kościoła. - Miał on niesamowity talent i determinację, zjednując kapłanów i osoby konsekrowane do pracy w duszpasterstwie trzeźwościowym – wspominał bp Dydycz OFMCap.
Zwrócił również uwagę na działalność ks. Franciszka Blachnickiego, który w 1979 roku założył działającą do dziś Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, którą wplótł w ruch oazowy. Dzieło Krucjaty obok deklaracji całkowitej abstynencji obejmuje również stronę duchową poprzez zobowiązanie do modlitwy za osoby uzależnione. Włączenie w to młodzieży, która należała do Ruchu Światło-Życie dało szansę na wychowywanie nowych pokoleń w duchu wewnętrznej wolność, w tak zwanej „Nowej Kulturze” - jak mówił ks. Blachnicki. Przez to nie tylko udało się ochronić wielu przed środowiskiem, które nadużywa alkoholu, ale także pokazać, że można się bawić bez mocniejszych trunków, że warto angażować się w życie Kościoła, czy dostrzec wartość liturgii, modlitwy, lektury Bożego Słowa – zwrócił uwagę bp Dydycz OFMCap.
Reklama
Rozwiązywanie tego rodzaju problemów to nasz obowiązek – podkreślił marszałek województwa, Adam Struzik. Zwrócił uwagę, że poważnym problemem w walce o trzeźwość są reklamy alkoholu, emitowane zarówno w mediach prywatnych jak i publicznych. Na chwilę obecną jest to 2,5 tys. godzin, w większości są to reklamy piwa. Niestety czas ten nieustannie wzrasta – zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego zwracając uwagę, że ma to bardzo negatywny wpływ na młodzież. – Wielu młodych ludzi sięga po alkohol właśnie pod wpływem tego co ogląda i czego słucha – powiedział Struzik.
- Na Mazowszu z leczenia uzależnień korzysta ok. 60 tys. osób rocznie. Z tego ok. 1/3 to kobiety. Według opinii fachowców im jest znacznie trudniej wyjść z nałogu i dużo szybciej niż mężczyźnie zapadają na chorobę alkoholową – powiedział marszałek. Wyraził nadzieję, że publikacja „Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński w trosce o trzeźwość Narodu" pomoże wielu zrozumieć znaczenie problemu oraz przyczyni się do zaangażowania różnych środowisk w celu propagowania trzeźwości. Przyznał, że często sama psychologia okazuje się nie wystarczać, ponieważ człowiek potrzebuje odniesienia do sfery duchowej.
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski nazwał kard. Wyszyńskiego jednym z największych w dziejach naszej Ojczyzny Apostołów Trzeźwości. - Miał on świadomość jej roli w zachowaniu wiary, w obronie polskości i kształtowani przyszłości narodu. Jak pisał „naród pijany jest powalony i zniszczony tak jak człowiek nietrzeźwy nie jest świadomy swojej godności i gubi swoją wolność” – podsumował duchowny.
Publikacja powstała dzięki funduszom Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Zadaniem tej jednostki instytucjonalnej obok zajmowania się ludźmi wykluczonymi i niepełnosprawnymi, jest podniesienie jakości działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.