Reklama

Kościół

Rolnicy dziękowali na Jasnej Górze za tegoroczne plony

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Z szacunkiem patrzymy na wasze spracowane dłonie i radujemy się zebranymi przez was darami Nieba, gratulujemy pięknych plonów mimo zmagań i wielkich trudności pogodowych – tymi słowami o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry przywitał rolników w niedzielę 1 września podczas Mszy św. kończącej Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie 2019.

Starostowie tegorocznych dożynek Jolanta i Józef Nawroccy z miejscowości Kuźnice w parafii Kramsk wspólnie z dziećmi i wnukami przekazali dożynkowe bochenki chleba bp. Wiesławowi Meringowi – ordynariuszowi diecezji włocławskiej, głównemu celebransowi uroczystości oraz przedstawicielom Kościoła i władz państwowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku święto dziękczynienia za plony zbiegło się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Do tej daty oraz faktu, że mieszkańcy wsi przez wieki żywili i bronili Polaków nawiązywano wielokrotnie w czasie uroczystości.

Rolnicy i żołnierze zawsze na posterunku

Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników pielgrzymki, które odczytała w jego imieniu Halina Szymańska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP – przypomniał o zasługach polskiej wsi dla naszej wolności i porównał trud rolnika do służby żołnierza, który trwa zawsze na posterunku. – Pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, w czasie wojny bolszewickiej, na frontach I i II wojny światowej, wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę – napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że chociaż w ostatnich latach polska wieś bardzo zmieniła się i rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, to jednak nadal filarem wiejskich społeczności pozostaje rodzina. Rodzinność wiejskich gospodarstw, pokoleniowa ciągłość i wierność tradycji pozwala produkować żywność wysokiej jakości i odnosić sukcesy na europejskich rynkach. – Dziękuję wszystkim polskim rolnikom za trud pracy na roli i wierność wartościom, które od wieków budują naszą wspólnotę. Wszystkim rolniczym rodzinom życzę wszelkiej pomyślności. Niech Państwa starania przynoszą zawsze jak najlepsze owoce, z pożytkiem dla Państwa i Państwa bliskich oraz całej naszej Ojczyzny. Wiem, że Polska może zawsze na Was liczyć – napisał w przesłaniu Prezydent RP.

Bezpieczeństwo żywnościowe to podstawa

Reklama

Uczestników Dożynek Jasnogórskich przywitał również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wyraził żal, że znaczna część społeczeństwa nie zna prawdziwego obrazu współczesnej wsi. Zaznaczył, że doceniając pracę rolnika powinniśmy mieć świadomość, że dzięki niej mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, które jest podstawą naszej egzystencji i rozwoju innych dziedzin. Naszym grzechem jest marnowanie żywności, a tym samym marnowanie pracy ludzi, marnowanie tego, czego w sposób przemysłowy nie da się wytworzyć. Minister przypomniał o działaniach podejmowanych dla zmniejszenia kosztów produkcji rolnej, jak m.in. subsydiowanie paliwa rolniczego, program wapnowania gleb, pomoc w miejscach, gdzie klęsk, takich jak susza, powodzie, gradobicie, a także podjęcie programów retencji i nawodnień. Duże znaczenie mają wprowadzone ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej i zasadach organizowania się rolników w spółdzielnie. – Wsi trzeba pomagać w sposób racjonalny. Państwo nie jest od tego, żeby robić coś za kogoś. Państwo jest po to, żeby ten potencjał polskiej wsi, ogromny zasób pracowitych, sumiennych i gospodarnych rolników wesprzeć. Nic tak nie smakuje, jak chleb, który spożywamy, bo go wcześniej wypracowaliśmy – podkreśli min. Ardanowski.

Gospodarować roztropnie i odpowiedzialnie

Do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązał na wstępie kazania bp. Wiesław Mering, który przypomniał, że piekło wojny stworzyła nienawiść, odczłowieczenie serc, pogarda dla drugiego człowieka i wola upodlenia go, a przede wszystkim porzucenie Boga. Nie możemy o tym zapomnieć, nawet gdy zarzucają nam, że kierujemy się ciągle naszym poczuciem martyrologii.

Reklama

Bp Mering przypomniał, że na Jasnej Górze szukamy zawsze radości ze spotkania z Matką, a także nadziei i siły, które Ona daje. – Tylko tutaj możemy zaczerpnąć i wywieźć nadzieję i siły do dalszego życia – mówił kaznodzieja. Przynosząc dziś dary: symboliczne wieńce, korony, a także owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, uczymy się dzielić posiadanym dobrem, uświadamiamy sobie, że służy ono nie tylko nam i naszym bliskim, ale i wszystkim potrzebującym. Ta świadomość każe nam chrześcijanom czynić sobie ziemię poddaną, ale mamy na tej ziemi znajdować siebie jako mądrych gospodarzy, roztropnych i odpowiedzialnych za uprawianą ziemię. Liczy się nie tylko ekonomiczne traktowanie pracy. Traktowanie plonów, jako daru Boga, uczy nie tylko poczucia odpowiedzialności za ziemię, mądrego gospodarowania ziemią, ale także trudnej sztuki pokory. – Nie wszystko zależy od człowieka – zauważył biskup. Przypomniał też o niezwykłej więzi rolnika z uprawianą ziemią, o której pisali m.in. Bolesław Prus, Władysław Reymont, Maria Dąbrowska i Henryk Sienkiewicz. Tej miłości i szacunku do ziemi uczył także Kościół i księża, wśród nich ks. Piotr Wawrzyniak i ks. Wacław Bliziński, którzy kierując się ideałami chrześcijańskimi tworzyli organizacje rolnicze.

Wieś – matecznikiem wiary

Od początku chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie wieś była matecznikiem wiary. Świątynie do dzisiaj są ozdobą naszych wsi i miasteczek, a dla wspólnot parafialnych są przedmiotem dumy i fundamentem ich małej Ojczyzny, która integrując i łącząc mieszkańców wytwarza wspólnotę wielkiej narodowej polskiej Ojczyzny.

– Bóg każe człowiekowi czynić sobie ziemię poddaną, jako mądremu gospodarzowi, każe o nią się troszczyć i być za nią odpowiedzialnym. Chce, byśmy ojczystą ziemię kochali i o tym poleceniu nie wolno nam zapomnieć – kontynuował biskup.

Dodał, że polska ziemia domaga się oczyszczenia z różnych chwastów, m.in. agresji, nienawiści, kłamstwa, „trolli”, których życie oparte jest na sprzeciwianiu się Bożym prawom; którzy usiłują nam wmówić, że człowiekowi zależy tylko na chlebie, rozrywce i posiadaniu. Są tacy, którzy usiłują promować chore ideologie, nastawione na niszczenie rodziny i prowadzą walkę z życiem. Próbują także szerzyć ekonomizm, czyli wartościowanie wszystkiego według korzyści jakie może odnieść człowiek. Religia jest ośmieszana, atakuje się ją, niszcząc tym samym więzi narodowe, społeczne i rodzinne.

Potrzeba moralnej odnowy

Reklama

– Tylko mężnym przeciwstawieniem się, odwagą, świadectwem umiłowania całego tego dziedzictwa, które ma na imię Polska, możemy obronić wiarę ojców. To jest nasze dzisiejsze Westerplatte, jak uczył Jan Paweł II, na którym naprawdę nie godzi się bawić i radośnie pląsać – kontynuował kaznodzieja.

Trzeba odwagi, by przystąpić do pracy nad odnową moralną naszego kraju. Jest ona trudna, bowiem mimo technologicznych sukcesów stajemy się, jak mówił Benedykt XVI, moralnymi karłami. To trudna praca, bo ona dokonuje się w sercu, ale nie podjęcie jej oznaczałoby, że wiarę traktujemy obojętnie. – Niech Jezus w podejmowanych dzisiaj postanowieniach i zadaniach nas wspomaga – podkreślił bp. Mering.

Modlitwa o pokój i chleb

Na zakończenie Mszy św. bp Edward Białogłowski wypowiedział słowa modlitwy: – W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej polecamy Ci wszystkich obrońców naszej Ojczyzny, tych, którzy polegli w jej obronie, tych którzy zostali naznaczeni stygmatem różnego cierpienia, tych którzy przeżyli tamten, trudny czas i troszczyli się o odbudowę moralną i materialną naszej Ojczyzny. Królowo Pokoju prosimy Cię o dar pokoju oraz o mądrość kierującymi państwami, aby starali się budować pokój na sprawiedliwości i prawdzie. Maryjo Królowo Polski, Oblubienico Ducha Świętego pomóż nam dziękować Bogu za polskich rolników i za wszystkich związanych z sektorem rolnictwa, którzy kochają ziemię ojczystą, troszczą się o gospodarkę rolną, dzielą się owocami swej pracy, aby nie brakło nam codziennego chleba.

Biskup podziękował również kapłanom, którzy modlitwą i głoszonym słowem włączyli się w tegoroczne pielgrzymowanie, podziękował również serdecznie uczestnikom i organizatorom.

2019-09-01 19:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: kolejny transport z pomocą dla Ukrainy bezpiecznie dotarł do celu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Kolejny transport z pomocą dla Ukrainy, który wyruszył z Jasnej Góry, bezpiecznie dotarł do celu. Znalazły się w nim niezbędne produkty żywnościowe, środki sanitarne, leki, śpiwory, ale też paramenty liturgiczne, o które prosili posługujący za wschodnią granicą paulini.

- Jasna Góra cały czas wspiera potrzebujących - zapewnia kustosz sanktuarium. O. Waldemar Pastusiak podkreśla, że podobnie jak w poprzednich transportach, do samochodów zapakowane zostały tylko rzeczy wcześniej uzgodnione z zakonnikami. Pomoc potrzebna jest przede wszystkim w Kamieńcu Podolskim, bo tam klasztor stał się miejscem pomocy dla wielu uchodźców ze wschodnich części kraju.
CZYTAJ DALEJ

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała się „od drzwi do drzwi”

2025-01-18 22:25

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Józef Kupny jak i jego biskupi pomocniczy wyrazili swoje zdanie o formule wizyty duszpasterskiej w parafiach, czyli popularnej kolędzie. To odpowiedź na coraz popularniejszy nowy format odwiedzin wiernych w ich domach - tylko na zaproszenie. „Gdyby Pan Jezus chodził do ludzi na zaproszenie, to by nigdy z Nazaretu nie wyszedł”.

W archidiecezji wrocławskiej, ale nie tylko, widać konsekwentną zmianę w ciągu kilku lat co do charakteru kolędy. Część księży po pandemii pozostało przy formule na zaproszenie parafian, odchodząc niejako od tradycyjnego chodzenia od drzwi do drzwi. Trudno określić, jak to się rozkłada, ponieważ nikt nie prowadzi takich statystyk.
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski: współpraca między duchownymi a świeckimi to nasze zadanie nr 1

2025-01-20 17:29

[ TEMATY ]

KEP

bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Bp Grzegorz Suchodolski

Współpraca pełna zaufania między duchownymi i świeckimi jest naszym zadaniem numer jeden - zaznaczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, która spotkała się 20 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była synodalność.

Podczas spotkania prof. Aleksander Bańka, który reprezentował Kościół w Polsce na zgromadzeniu ogólnym Synodu w Rzymie, przedstawił najistotniejsze elementy dokumentu końcowego Synodu, uwypuklając te części, które dotyczą zaangażowania osób świeckich w życie Kościoła. „Odkryliśmy, że jedną z najbardziej palących potrzeb, wynikających z przyjęcia tego dokumentu, jest budowanie w Kościele w Polsce kultury relacji i zaufania pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi. To jest pierwszy wektor, ukazujący również przyszłe zadania, które stawiamy przed Radą” - zaznaczył bp Suchodolski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję