Żyjemy w czasach konfrontacji Bożych wartości z nowoczesnością, która często unosi się na falach zła. Jesteśmy świadkami wielu ataków na małżeństwo i rodzinę. Pragnieniem pewnych kół i środowisk jest zniszczenie tej instytucji ustanowionej przez Stwórcę. Długotrwałe i bardzo silne ataki na rodzinę wyrządziły jej wiele krzywdy.
Wiele osób, grup społecznych i środowisk, widząc te zagrożenia, włączają się w dzieło ratowania i odrodzenia rodziny.
W tym kierunku również zmierzała inicjatywa bp. Andrzeja Dzięgi, gdy 28 listopada 2004 r., w I Niedzielę Adwentu, otwierał w katedrze sandomierskiej Diecezjalny Rok Rodziny. Myśl Pasterza podjęli nie tylko kapłani, ale również poszczególne zespoły katolików świeckich. Nie sposób je w tej chwili przywołać. Na to przyjdzie czas. Należy jednak z mocą podkreślić udział w Roku Rodziny młodzieży i dzieci wraz z ich wychowawcami i opiekunami.
W wigilię uroczystości Chrystusa Króla (19 listopada 2005 r.) Ksiądz Biskup dokonał liturgicznego zamknięcia Roku Rodziny w sandomierskiej bazylice katedralnej. Nastąpiło to w otoczeniu kapłanów, katechetów i katechetek, rodziców i młodzieży zrzeszonych w różnych grupach, stowarzyszeniach i ruchach.
Rok Rodziny jednak się nie kończy. Poznawszy dokładniej religijny wymiar małżeństwa i rodziny, jak również i niebezpieczeństwa, Pasterz Diecezji podejmuje dzieła, które będą nie tyle trwałym pomnikiem, co kontynuacją rozpoczętego dzieła.
Wśród inicjatyw na czoło wysuwa się powołanie Diecezjalnego Centrum Pomocy Rodzinie i Studiów nad Problemami Rodziny, z siedzibą w Sandomierzu przy pl. św. Wojciecha 4. Zadaniem tego Centrum będzie niesienie wielorakiej pomocy rodzinom, tj. kształcenie pracowników Duszpasterstwa Rodzin i poradnictwa indywidualnego, czy dokształcanie rodziców i wychowawców.
Podobne dzieło - Ośrodek Wsparcia Rodziny - zostało ustanowione w Jędrzejowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego.
Ponadto bp Andrzej Dzięga postanowił, „aby w większych ośrodkach diecezji sandomierskiej utworzyć Poradnie Rodzinne wielozadaniowe - integracyjne, jako trwały owoc Roku Rodziny. Zadaniem tych poradni będzie niesienie różnorodnej pomocy rodzinom, a szczególnie udzielanie porad rodzinom przeżywającym trudności w życiu małżeńsko-rodzinnym, rodzinom patologicznym. W poradni będą pełnić dyżury: prawnik kanonista, prawnik - specjalista z zakresu prawa polskiego, psycholog, pedagog, lekarz, doradczyni-doradca życia rodzinnego i duszpasterz.
Dotychczasowe Poradnie Parafialne Życia Rodzinnego, w których z zasady pełnią dyżury jedynie doradcy i doradczynie życia rodzinnego, otrzymują nazwę Punkty Konsultacyjne Poradnictwa Rodzinnego. Ich celem będzie w dalszym ciągu przygotowanie do małżeństwa i pomoc małżonkom w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa” (Z Dekretu Księdza Biskupa).
Nowe Poradnie Rodzinne zostały powołane w następujących miejscowościach: Ostrowiec Świętokrzyski (parafia św. Michała), Łagów Opatowski, Opatów, Staszów (parafia św. Barbary), Połaniec, Ożarów, Sandomierz, Annopol, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko (parafia św. Józefa), Ulanów i Janów Lubelski.
Wszystkie trzy decyzje zostały podjęte na zakończenie Diecezjalnego Roku Rodziny, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla (19 XI 2005). Jest to wyzwanie dla szerokiego wolontariatu, zwłaszcza specjalistów, którzy podejmą posługę w tych poradniach, jak i dla samych rodzin, szczególnie tych, które, przeżywając trudności, zechcą skorzystać z pomocy, jaką proponuje im Kościół sandomierski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu