Reklama

Inauguracja roku akademickiego 2005/06 w WSKSiM w Toruniu

Z Panem Bogiem w sercu

W październiku Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowała piąty rok akademicki. Jednocześnie gmach uczelni opuścił drugi rocznik absolwentów. Uroczystość rozpoczynająca nowy rok, choć odbyła się już po kilku tygodniach wytężonej nauki, miała podniosły charakter. Szczególnie przeżyli ją studenci pierwszego roku.

Niedziela toruńska 47/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią, sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Mszę św. celebrowali również o. Zdzisław Klafka, przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i rektor WSKSiM, ojcowie posługujący w Radiu Maryja, ojcowie z toruńskiej wspólnoty zakonnej oraz o. Henryk Kowalski, rektor Klasztoru w Toruniu. W uroczystości uczestniczyli studenci, Rada Naukowa Uczelni, wykładowcy, władze miasta, parlamentarzyści oraz zaproszeni goście.
Bp Józef Szamocki w homilii zwrócił uwagę, że ludzie, nawet wierzący, często ulegają złemu duchowi. Jednym z przejawów tej uległości jest szerzenie się liberalizmu, który Ojciec Święty Benedykt XVI nazywa hipokryzją tolerancji. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na media katolickie przeciwstawiające się naciskom ducha świata. - Tym, którzy myślą inaczej o Radiu Maryja, TV Trwam, Naszym Dzienniku, o różnych innych dziełach, w tym także o Waszej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, trzeba odpowiedzieć mądrością Gamaliela: „Jeśli dzieło to pochodzi od Boga, jest ducha Chrystusowego, ostoi się samo, a jeśli nie - samo upadnie” - przekonywał Ksiądz Biskup. Stwierdził także, że ta uczelnia musi różnić się od innych tym, że wszyscy studenci, wykładowcy, ofiarodawcy, powinni mieć wielkie pragnienie świętości, życia w prawdzie, oddania się do końca służbie prawdzie w miłości, aby inni poznali, jaki jest naprawdę duch świata i jaka jest rola Kościoła w świecie, a więc i chrześcijańskich mediów.
Uroczystość inaugurująca rok akademicki po raz drugi stała się okazją do „pożegnania się” z absolwentami i uhonorowania najlepszego absolwenta. Nagrodę w postaci „złotego pióra” z rąk Ojca Rektora otrzymała Kinga Nyga. Absolwenci odwdzięczyli się za trud nauczania, a także ich wychowywania i składając Ojcu Rektorowi w darze portret kard. Stefana Wyszyńskiego.
Studenci z niecierpliwością czekali na wykład inauguracyjny Natura informacji. Trudno humanistom zrozumieć przedstawiciela nauk ścisłych, jednak prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz poradził sobie znakomicie.
W imieniu Rady Naukowej głos zabrał prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Jako członkowie Rady Naukowej Uczelni cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że przesłaniem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej jest Fides, Ratio et Patria, czyli troska o prawidłowy rozwój człowieka, tak by umiał służyć Bogu i ojczyźnie - mówił prof. Jaroszyński.
Immatrykulacja, czyli włączenie studentów pierwszego roku w poczet społeczności akademickiej, to podniosły moment. Po ślubowaniu złożonym na ręce prorektor uczelni dr Łucji Łukaszewicz, Ojciec Rektor wręczył indeksy przedstawicielom studentów studiów dziennych, zaocznych i podyplomowych. Jednym z nich była Agnieszka Milewska, która mieszka na Podlasiu nad Wigrami, w wiosce Leszczewo. To jej rodzinę odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej podróży apostolskiej do ojczyzny w 1999 r. Moment ten przypomniał w czasie uroczystości o. Tadeusz Rydzyk.
W przeddzień inauguracji swoje posiedzenie odbyła Rada Naukowa Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, która zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności uczelni w minionym roku akademickim, zaopiniowała program rozwoju uczelni oraz uczestniczyła w oglądzie obiektów wznoszonych na terenie Centrum „Polonia in Tertio Millenio” przy ul. Starotoruńskiej. Profesorzy odwiedzający gmach Hotelu Akademickiego wyrazili zadowolenie z warunków, w jakich zamieszkują studenci WSKSiM. Rada Naukowa wydała także oświadczenie, wystosowane do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podkreśliła w nim, że zauważa wyraźny i systematyczny rozwój Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, co jest sukcesem władz uczelni. Rada z uznaniem zauważyła, że kształcenie studentów w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uwzględnia w przyjętej formule zarówno zdobycie przez nich kompetencji profesjonalnych, jak i uczestnictwo w formacji kulturowej i patriotycznej. „Uczelnia bowiem powinna być miejscem, w którym nie tylko przekazywana jest wiedza, ale również kształtowane są prawe sumienia” - podkreślili członkowie Rady Naukowej.
Członkowie Rady z oburzeniem przyjęli fakt wyprodukowania i wyemitowania przez telewizję TVN 2 października br. kłamliwego filmu o Radiu Maryja i Twórcy tej rozgłośni. „Końcowa część tego filmu dotyczyła Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Podane tam informacje o Radzie Naukowej Uczelni również były kłamliwe” - czytamy w oświadczeniu. Rada wytłumaczyła, że jest ciałem doradczym i opiniującym, a członkostwo w niej nie jest tożsame z udziałem w zespole stanowiącym tzw. minimum kadrowe, co przedstawicielowi ministerstwa i widzom sugerowali autorzy filmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wzywa do modlitwy i działań na rzecz pokoju w Ziemi Świętej

2024-06-07 18:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Wszyscy musimy działać i starać się, aby osiągnąć trwały pokój, w którym Państwo Palestyna i Państwo Izrael będą mogły żyć obok siebie, burząc mury wrogości i nienawiści” - zaapelował papież podczas modlitwy w dziesiątą rocznicę „Spotkania modlitewnego w intencji pokoju w Ziemi Świętej”. Miała ona miejsce w pobliżu drzewa oliwnego, zsadzonego dziesięć lat temu przez ówczesnych przywódców Izraela i Palestyny w Ogrodach Watykańskich.

Ojciec Święty przypomniał atmosferę sprzed dziesięciu lat, gdy Szymon Peres i Abbu Mazen wymienili uścisk, wyrażając ubolewania z powodu aktualnej sytuacji wojny i przemocy. Podkreślił, iż „wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła” i przestrzegł prze przyzwyczajeniem się do niej jako „normalnego” zjawiska.

CZYTAJ DALEJ

Kult Serca Jezusowego

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa uwielbiamy miłość Boga do człowieka, która objawiła się w Chrystusie. Najbardziej miłość ta widoczna jest w Jego męce i śmierci na krzyżu. Źródłem tej miłości jest Serce Jezusa przebite włócznią na krzyżu. Mówią o tym fakcie słowa zapisane w Ewangelii wg św. Jana: „Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda” (J 19, 33-34).
Kult Serca Jezusowego ma swoje korzenie w Piśmie Świętym i najstarszej tradycji Kościoła. Święto to znali pierwsi chrześcijanie. Jednak dopiero w późniejszych wiekach w różnych formach pełniej się rozwinęło.
Wśród promotorów szerzących nabożeństwo (cześć, kult) Serca Jezusowego najważniejsze miejsce zajmuje św. Małgorzata Maria Alacoque (+1690). Ta nieznana, ukryta w zakonie zakonnica z Paray-le-Monial we Francji, przyczyniła się do wprowadzenia święta ku czci Serca Jezusowego. Doznała ona między rokiem 1673 a 1675 kilka mistycznych widzeń. W 1675 r. przeżyła czwarte i najważniejsze objawienie. W czasie oktawy Bożego Ciała, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, zobaczyła Chrystusa, który - wskazując na swoje Serce - wypowiedział następujące słowa: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, aż do wyczerpania i wyniszczenia się, by im dać dowody swej miłości. W zamian od większości ludzi doznaje tylko niewdzięczności przez ich nieuszanowania i świętokradztwa, przez ich oziębłość i pogardę, z jaką się odnoszą do Mnie w tym Sakramencie Miłości. Ale o wiele większą boleść sprawia Mi to, że nawet serca Mnie poświęcone tak ze Mną postępują. Dlatego żądam od ciebie, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony na szczególną uroczystość ku uczczeniu Mojego Serca. W tym dniu wierni przystępować będą do Komunii Świętej, będą składać uroczyste wynagrodzenia przez publiczne wyznawanie win, aby naprawić zniewagi, jakich to Serce doznało podczas wystawiania na ołtarzach. Obiecuję ci również, że Moje Serce rozszerzy się, by roztaczać obficie wpływy swej Boskiej miłości na tych, którzy Mu oddawać będą tę cześć i którzy starać się będą, by Mu była oddawana” (Pamiętnik duchowy św. Małgorzaty Marii Alacoque, s. 93).
Początkowo kult Serca Jezusowego napotykał na wiele trudności, które wydawały się nie do przezwyciężenia. Dopiero prośba biskupów polskich, skierowana do papieża Klemensa XIII w 1765 r., odniosła długo oczekiwany skutek. Jeszcze w tym samym roku Stolica Apostolska postanowiła obchodzić święto Serca Jezusowego we wszystkich klasztorach Sióstr Wizytek. Potem rozszerzono je na całą Polskę. W 1856 r. papież Pius IX, na prośbę biskupów francuskich, rozszerzył je na cały Kościół. Papież Leon XIII w 1889 r. podniósł je do rangi uroczystości. W dziesięć lat później, w 1899 r., pod wpływem objawień, które miała s. Maria Droste - przełożona klasztoru Dobrego Pasterza w Oporto, Leon XIII wydał encyklikę O poświęceniu się ludzi Najświętszemu Sercu Jezusowemu (Annum Sacrum). Wspomina w niej też o zatwierdzeniu Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego oraz fakt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Akt ten odmawiany jest do dziś w Kościołach w pierwszy piątek miesiąca. Papież Pius XI w encyklice Miserentissimus Redemptor (Najmiłosierniejszy Odkupiciel), ogłoszonej w 1928 r., wzywał wiernych do ponawiania aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusowemu. Przypominał też dwie praktyki związane z kultem Serca Jezusowego: Komunię św. wynagradzającą i nabożeństwo Godziny Świętej. Papież Pius XII z okazji setnej rocznicy zatwierdzenia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa wydał w 1956 r. encyklikę Haurietis aquas, uważaną za „wielką kartę” kultu Serca Zbawiciela. W 1965 r. papież Paweł VI ogłosił dwa listy apostolskie: Investigabiles divitias Christi i Diserti interpretes. W listach tych Paweł VI gorąco zachęca do praktykowania i szerzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wyraził także życzenie, by cześć Sercu Jezusowemu oddawano przez uczestnictwo w sakramencie Eucharystii, który jest najwspanialszym darem tego Serca.
W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawia się Mszę św. z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni. Miesiąc czerwiec jest poświęcony w szczególny sposób czci Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wzywa do modlitwy i działań na rzecz pokoju w Ziemi Świętej

2024-06-07 18:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Wszyscy musimy działać i starać się, aby osiągnąć trwały pokój, w którym Państwo Palestyna i Państwo Izrael będą mogły żyć obok siebie, burząc mury wrogości i nienawiści” - zaapelował papież podczas modlitwy w dziesiątą rocznicę „Spotkania modlitewnego w intencji pokoju w Ziemi Świętej”. Miała ona miejsce w pobliżu drzewa oliwnego, zsadzonego dziesięć lat temu przez ówczesnych przywódców Izraela i Palestyny w Ogrodach Watykańskich.

Ojciec Święty przypomniał atmosferę sprzed dziesięciu lat, gdy Szymon Peres i Abbu Mazen wymienili uścisk, wyrażając ubolewania z powodu aktualnej sytuacji wojny i przemocy. Podkreślił, iż „wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła” i przestrzegł prze przyzwyczajeniem się do niej jako „normalnego” zjawiska.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję