Pielgrzymka zwana „paulińską” wyrusza co roku 6 sierpnia, kiedy w Kościele obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. To jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek zwana „matką pieszych pielgrzymek”. Po raz pierwszy wyruszyła z Warszawy na Jasną Górę w 1717 r. – Jesteśmy spadkobiercami wielkiej tradycji pielgrzymowania z Warszawy na Jasną Górę – przypomniał w homilii kard. Nycz, wzywając do odpowiedzialności za jej pielęgnowanie.
„To ważny znak życia Kościoła i wiary” – podkreślił i dodał, że „świadectwo pątników potrzebne jest Kościołowi, by mógł otwierać ludzkie serca na Jezusa Chrystusa”. – Bez niego nie można do końca zrozumieć człowieka i przeżyć wolności i godności swojego życia – mówił nawiązując do inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku hasłem 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej są słowa „Jasnogórska Matka Życia”. Hasło to – jak zaznaczył metropolita warszawski – wyraża troskę o godność człowieka i życie, które zaczyna się pod sercem matki oraz życia człowieka starego i ciężko chorego. Zapowiedział, że pauliński kościół Świętego Ducha w Warszawie na Nowym Mieście od 8 grudnia br. będzie sanktuarium Matki Życia. To właśnie przy tej świątyni zainicjowana została praktyka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Reklama
Kard Nycz mówił pielgrzymom, że bardzo ważne jest, aby człowiek wiedział skąd wyrasta, jaki jest jego początek i w zabieganiu dzisiejszego świata miał jasny cel dokąd zmierza, jaki jest kres życia. Każda pielgrzymka jest obrazem naszego życiowego pielgrzymowania – dodał.
Pątników zachęcał, by po powrocie z Jasnej Góry dawali świadectwo wiary w swoich rodzinach, miejscach pracy a przede wszystkim w pełnym przebaczenia i miłości przeżywaniu każdego dnia i każdej godziny życia.
Odnosząc się do kwestii społecznych i sporów w polskim społeczeństwie kard. Nycz stwierdził, iż „za dużo mamy recept dla innych, a za mało zaczynamy od siebie”. Brakuje codziennego praktykowania miłości bliźniego i zdolności przebaczenia człowiekowi, spotykanego w codziennym życiu. Zaczynajmy od siebie i wpatrujmy się w Ewangelię! – zaapelował kard. Nycz.
Metropolita warszawski przywołał też postać kard. Stefana Wyszyńskiego i wyraził nadzieję, że za rok pielgrzymi będą mogli dziękować za jego beatyfikację. W tym roku, pątnicy będą modlić się w czasie pielgrzymki o to, by stało się to jak najszybciej.
Prośmy Boga, abyśmy chcieli i umieli naśladować kard. Wyszyńskiego, który tak wiele nam mówi o miłości do Kościoła, o tym, jak być człowiekiem głębokiej wiary – zachęcał kard. Nycz. Podkreślił też, że „Prymas Tysiąclecia był człowiekiem Maryi, w której widział drogę do Jezusa i Kościoła, ale był także wielkim mężem naszej Ojczyzny – Polski”.
Od 12 lat pątnicy niosą na Jasną Górę olbrzymi portret Prymasa Tysiąclecia. Ze względu na rozmiary i wagę tego portretu, ma to dla nich także wymiar pokutny, ale przede wszystkim – jak podkreśla Sławomir Zakrzewski z grupy XVI, który na Jasną Górę pielgrzymuje prawie od 30 lat – wyraża ich wdzięczność za to, co Prymas Wyszyński zrobił dla Kościoła i Polski.
308. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę dotrze 14 sierpnia. Pątników powita kard. Kazimierz Nycz, który o godz. 20.00 odprawi dla nich Mszę św. na jasnogórskim szczycie.