Reklama

Polska

Kalwaria Zebrzydowska: Misterium Męki Pańskiej – mimo opadów śniegu

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus był i jest znakiem sprzeciwu – przypominał w Wielki Piątek kard. Stanisław Dziwisz podczas Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy kaplicy „U Piłata”, metropolita krakowski wygłosił kazanie, w którym powiedział, że dwóch tysięcy lat obok ludzi idących za Jezusem i jego nauką istnieją siły w świecie, które kontestują Jezusa, jego posłannictwo i nauczanie, oraz Kościół. Homilii wysłuchały rzesze pielgrzymów, które uczestniczą w misterium wielkopiątkowym. Od rana, mimo dużych opadów śniegu i kilkustopniowego mrozu, przemierzają oni – mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci – niemal siedmiokilometrową trasę Kalwaryjskich Dróżek wokół klasztoru bernardynów. Przed kaplicą "U Piłata" odegrana została jedna z najbardziej widowiskowych części misterium – odczytanie wyroku na Jezusa. Tutaj wierni wysłuchali Dekretu oraz pasterskiego słowa metropolity krakowskiego.

Kardynał zaznaczył w homilii, że kontestacja Jezusa przejawia się zwłaszcza w naszych czasach, „w postawie obojętności wobec Boga, gdy człowiek próbuje być samowystarczalny i urządzić sobie życie na własną rękę, bez Jezusa, bez Ewangelii, bez Kościoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dlatego przeżywając dziś z Jezusem Jego mękę, towarzysząc Mu na drodze prowadzącej na Golgotę, możemy i powinniśmy odnowić nasze pragnienie, by trwać przy Nim, przy Ewangelii, przy Kościele. Dlatego możemy i powinniśmy sobie zadać pytania, co możemy uczynić w życiu dla Chrystusa, w jaki sposób możemy służyć sprawie, dla której On przyszedł na ziemię” – mówił kardynał.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że po Janie Pawle II i Benedykcie XVI od dwóch tygodni przewodzi Kościołowi nowy papież, Ojciec Święty Franciszek. Purpurat wyraził nadzieję, że także Franciszek gościć będzie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy okazji zauważył, że nowy papież, choć wywodzi się on z zakonu jezuitów i uformował się w duchowości ignacjańskiej, przybrał sobie imię „Biedaczyny z Asyżu”, naznaczonego stygmatami przypominającymi Mękę Pańską. „Wymownym także jest fakt, że tutejszym kalwaryjskim sanktuarium opiekują się od ponad czterystu lat duchowi synowie św. Franciszka” – dodał wskazując na opiekujących się tym kalwaryjskim sanktuarium bernardynów.

Reklama

Zdaniem metropolity krakowskiego, w wyborze imienia papieża Franciszka i w jego stylu życia widać jasne wskazanie, w jakim kierunku powinna pójść odnowa całego Kościoła, „aby dla współczesnego świata był jeszcze bardziej wiarygodnym świadkiem ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana”. „Kościół jest święty świętością swojego założyciela i Głowy, Jezusa Chrystusa. Kościół jest święty świętością uczniów Jezusa, żyjących według Ewangelii. Ale Kościół jest także grzeszny z powodu słabości i upadków swoich synów i córek. Dlatego Kościół potrzebuje zawsze odnowy. Dlatego my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, odwracania się od zła i powrotu do źródeł, do korzeni, do Boga, naszego Stwórcy i Zbawiciela” – zaznaczał i wyjaśniał, że „kierunek reformy i nawrócenia wyznacza sam Jezus, przedstawiając ideał życia i służby w ośmiu ewangelicznych błogosławieństwach”.

„Wbrew wszelkim ludzkim kalkulacjom i wyobrażeniom, błogosławionymi, czyli szczęśliwymi są ludzie ubodzy i solidarni z ubogimi. Błogosławionymi są ludzie cisi, bezpretensjonalni, ludzie łaknący i pragnący sprawiedliwości i gotowi cierpieć dla niej. Błogosławionymi są ludzie miłosierni i czystego serca. Czy doświadczyliśmy kiedykolwiek radości związanej z tymi błogosławieństwami, a jeżeli tak, to z którymi?” – pytał duchowny, zachęcając do rachunku sumienia i podjęcia konkretnych postanowień.

Kardynał podkreślił, że ewangeliczny styl życia biskupów i kapłanów, zakonników i zakonnic oraz wszystkich chrześcijan świeckich będzie najlepszą odpowiedzią na zarzuty i ataki, z jakimi się spotyka Kościół w Polsce . „Mamy świadomość, że jesteśmy grzeszni i dajemy temu wyraz na początku każdej Mszy świętej. Nie boimy się krytyki, jeżeli piętnuje ona nasze słabości, bo pomaga nam ona w nawróceniu. Nie możemy się jednak zgodzić na to, aby krytyka opierała się na braku prawdy, naruszała podstawowe zasady współżycia w społeczeństwie, które respektuje prawo Boże i szanuje godność osoby ludzkiej – godność każdego człowieka” – mówił i zauważał, że krytyka Kościoła podszyta jest często złymi intencjami.

Reklama

„Dziś Kościół jest często jedyną instytucją, która broni świętości życia, zwłaszcza życia poczętego i nienarodzonego. Kościół broni prawa naturalnego jako fundamentu życia osób i rodzin” – mówił i podkreślał, ze Kościół sprzeciwia się i piętnuje projekty ustaw, które „naruszają godność człowieka, dopuszczając możliwość manipulowania ludzkimi zarodkami oraz demolowania małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety”. „Jesteśmy przekonani, że tego rodzaju pogańskie prawa zakłamują prawdę o człowieku, niszczą sumienia i nie służą dobru narodu, z którym Kościół był i jest zawsze solidarny od ponad tysiąca lat” – dodawał i apelował o powierzenie samych siebie i spraw Bożemu Miłosierdziu.

„Patrząc na krzyż, na ukrzyżowaną miłość, pozwólmy przemówić naszemu sercu. Powiedzmy Chrystusowi to, co nam podyktuje pełne żalu, ale i wdzięczności nawrócone serce” – modlił się metropolita, błogosławiąc na koniec pielgrzymów.

2013-03-29 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Dekanalna Droga Krzyżowa na Chełmiec

Niedziela świdnicka 17/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

góra Chełmiec

Ryszard Wyszyński

Wspólna fotografi a uczestników Drogi Krzyżowej

Wspólna fotografi a uczestników Drogi Krzyżowej

Parafianie z wałbrzyskich parafii, członkowie wspólnot modlitewnych działających przy nich, a wśród nich członkowie Domowego Kościoła – to uczestnicy III Dekanalnej Drogi Krzyżowej na Górę Chełmiec zorganizowanej przez parafię pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Wyjście na Drogę Krzyżową nastąpiło spod pięknego zabytkowego kościoła pw. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach w sobotę 13 kwietnia. Uczestników w imieniu organizatorów przywitał w świątyni ks. dziekan Wiesław Rusin, który wyraził radość z licznego udziału wiernych, a w imieniu proboszcza parafii ks. Andrzeja Bajaka oraz własnym wikariusz ks. Rafał Chudy, który na tę stanowiącą szczególne wyzwanie dla uczestników górską Drogę Krzyżową organizuje ze swoimi parafianami w każdy piątek Wielkiego Postu. Warto podkreślić, że w historii dekanatu Wałbrzych-Południe biorący w niej udział pątnicy już po raz trzeci modlili się, idąc szlakiem Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego, gdzie przy rozważaniach Męki Pańskiej wspominani są polscy górnicy, którzy stracili życie – na przestrzeni minionego stulecia – w kopalniach węgla i innych miejscach wydobycia surowców mineralnych rozsianych na całym świecie od Belgii po daleką Syberię. Przy stacjach tej Drogi wspominani są też górnicy, którzy zginęli w wypadkach w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym po II wojnie światowej, a tych ofiar było ponad 1600. W modlitwie Drogi Krzyżowej na Chełmiec uczestniczyła liczna grupa pątników, a szczególnie wielu było w niej mężczyzn. Były to osoby w różnym wieku – od sześcioletnich dzieci z rodzicami, po seniorów. Rozważania pierwszej stacji Drogi Krzyżowej rozpoczął ks. dziekan Wiesław Rusin. Przy kolejnych stacjach rozważania odczytywali wierni z parafii biorących udział w dekanalnej Drodze Krzyżowej. Także i oni, rozważając w kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej cierpienie zadawane Jezusowi, przywoływali nasze codzienne występki, wzywali do rachunku sumienia i poprawy.

CZYTAJ DALEJ

Radom: manifestacja solidarności z uwięzionym ks. Michałem Olszewskim

2024-07-15 20:33

[ TEMATY ]

manifestacja

Ks. Michał Olszewski

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

"Uwolnić księdza Michała" - pod takim hasłem odbył się dzisiaj protest w Radomiu. Na Placu Jagiellońskim zgromadziło się kilkaset osób. Jego uczestnicy, w tym kapłani, wyrazili swoje poparcie i solidarność z uwięzionymi. Modlili się też w intencji ich uwolnienia.

Wśród protestujących była doktor Edyta Majcher, która zachęcała do modlitwy różańcowej w intencji uwięzionych, w tym ks. Olszewskiego. - To nasza broń. Kard. Stefan Wyszyński mówił, że jeśli będą chcieli zniszczyć naród, to zaczną od Kościoła. I to się dzieje. Ksiądz Olszewski jest przypadkową ofiarą. Trafił do więzienia tylko dlatego, że fundacja nie spełniała kryteriów przyznania kwoty godnej powstania Archipelagu [ośrodka terapeutycznego dla ofiar przestępstw, który miała wybudować Fundacja Profeto - KAI]. Gdzie on powstaje? W Wilanowie, który kojarzy się z obecną władzą. Wilanów i Jagodno to dwa symbole aktualnej władzy. Mieszkańcy są przeciwni, aby w ich pięknym miejscu zamieszkania powstało coś, co może burzyć ich spokój - mówiła dr Majcher.

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerza się trzymajmy! - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze

2024-07-16 14:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkaplerz

Karol Porwich/Niedziela

O szkaplerzu - prostym znaku naszej wiary i zawierzenia oraz miłości Maryi do nas przypominają dziś zgromadzeni na Jasnej Górze pielgrzymi w odpust ku czci Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel. To największy lipcowy odpust w Sanktuarium, na który pieszo i rowerami dotarło ok. 3,5 tys. pątników.

- Ważne, by iść tu razem, kiedy kryzys, kiedy pęcherze, poczuć dłoń drugiego człowieka. To piękny czas, życzyłabym, by każdy tu przyszedł, by było nas jak najwięcej - opowiadała Emilia z Pielgrzymki Poznańskiej, która przyszła po raz drugi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję