Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia pod hasłem „Jasnogórska Matka Życia”, gdyż Prymas szczególnie zawierzał Matce Życia tych wszystkich, do których należy przekazywanie, pielęgnowanie i ochrona życia. Kard. Wyszyński wiernie towarzyszył warszawskim pątnikom. Błogosławił wychodzącym ze stolicy i witał przybywających na Jasną Górę, a w czasach, gdy komuniści utrudniali pątnikom dotarcie do Jasnogórskiej Pani, krzepił ich świadectwem: „Na pielgrzymach nigdy nie zawiodłem się”.
„Żyjemy w niełatwych czasach, w których nasza wiara i wierność Bogu oraz Kościołowi jest wystawiana na wiele niebagatelnych prób. Niech to zawierzanie Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło także walczyć o wiarę i Kościół w innym trudnym okresie, nawet za cenę uwięzienia, będzie dla każdego z nas zachętą i inspiracją, aby na doświadczenia, które w nas uderzają, także odpowiedzieć bezgranicznym zawierzeniem się Bogu poprzez oddanie się Maryi z Jasnej Góry” - życzy pątnikom warszawskim o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem o. dr Mariusz Tabulskiego, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego ta modlitwa jest bardzo potrzebna, stwarza też okazję do poznania jego dziedzictwa; stanowi inspirację do pogłębienia też relacji z Maryją, bo związanie z Matką Bożą Jasnogórską było najgłębszym sensem i zasadą jego życia.
Reklama
O. Tabulski wyraził nadzieję, że „Warszawa da impuls całej Polsce, bo to promieniowanie łaski Bożej w osobie kard. Wyszyńskiego jest ważne, mówi się, że on może stać się patronem jedności narodu polskiego, trudnej jedności; dlatego potrzebujemy tak ważnego Orędownika”.
O. Marek Tomczyk, przewodnik warszawskiej paulińskiej pielgrzymki zwrócił uwagę, że Prymas często używał tytułu Maryi – Matka Życia i to określenie jest szczególnie wymowne w odniesieniu do miejsca, z którego wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza. W paulińskim kościele św. Ducha zapoczątkowana została Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego - dzieło ochraniania modlitwą i podejmowaną ofiarą życia nienarodzonych dzieci, z ufnością zawierzanych Matce Najświętszej. Apostolstwo to żywotnie rozwija się w Polsce i poza granicami kraju. Paulin przypomniał, że kard. Wyszyński w wyjątkowy sposób wyrażał troskę o życie a Maryi Matce Życia zawierzał tych wszystkich, do których należy przekazywanie, pielęgnowanie, rozwijanie i ochrona życia.
Gdy w 1956 r. komuniści wprowadzili aborcję na życzenie Prymas wspólnie z polskimi biskupami wydał list, w którym aborcję nazwano „pokojowym samobójstwem narodu”. Kard. Wyszyński wskazał na potrzebę obrony życia nienarodzonych, która jest polską racją stanu i nadrzędnym interesem państwowym. Jasno opowiedział się za życiem, podkreślając, że czasem trzeba znosić nawet prześladowania dla dobra narodu.
Trzydzieści trzy lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Jasnej Górze wyznaczył rolę bastionu w polskim Kościele, mającego zatrzymać czerwone morze komunizmu i wpisanej w niego ateizacji.
mir/Radio