Dokładnie o godz. 17.00, w rocznicę wybuchu powstania, w Wieluniu, przez jedną minutę były włączone syreny alarmowe. Zebrani na placu przy pomniku Jana Pawła II, przy którym wartę honorową trzymali harcerze, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, harcerze z 5 Szczepu Harcerskiego „Piątka”, 4 WWDH „Watra”, dzieci z kolonii w Załęczu i mieszkańcy Wielunia zastygli w ciszy, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom i pomordowanym mieszkańcom Warszawy.
Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt został odśpiewany Hymn. Po czym, o Powstaniu Warszawskim i Batalionie „Parasol” opowiedział Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. O Powstaniu mówili także Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia oraz Paweł Rychlik i Piotr Polak, Posłowie na Sejm RP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W dalszej części uroczystości zespół 5 Szczepu Harcerskiego „Piątka” zaśpiewał kilka piosenek powstańczych, w tym „Harcerskie ideały”, „Miasto”, „Kocham wolność”, „Dziewczyna z granatem”… W śpiewie towarzyszyli zespołowi uczestnicy uroczystości zaopatrzeni przez harcerzy w słowa śpiewanych piosenek.
Po koncercie odbył się Apel Pamięci. Do Apelu wezwano wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego, którzy przez 63 dni w nierównej walce walczyli o swoją wolność, o wolność Warszawy i wolność Polski.
Reklama
Przyszedł czas na złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów. Wiązanki u stóp św. Jana Pawła II złożyli przedstawiciele władz, harcerze, przedstawiciele duchowieństwa, podopieczni Domu Pomocy w Skrzynnie.
Uroczystości wieluńskie zakończyła koncelebrowana Msza św. w intencji Ojczyzny w kolegiacie wieluńskiej. W koncelebrze ks. Konrad Cygan i ks. prałat Marian Stochniałek. W intencji poległych powstańców Eucharystię odprawił ks. Marian Stochniałek. On też wygłosił homilię.
Na zakończenie Eucharystii ks. Marian Stochniałek podziękował Gminie Wieluń i harcerzom za zorganizowanie uroczystości rocznicowej.