39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie wyruszy w poniedziałek, 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30. W tym roku głównym przesłaniem pątniczej drogi będzie hasło „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” nawiązujące do I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny przed 40 laty oraz temat rozeznawania powołania, szczególnie ważny dla ludzi młodych, podejmujących życiowe decyzje.
28. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych, wyruszy z kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w poniedziałek 5 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.00 rano. Pielgrzymka składa się z pięciu grup a cała trasa na Jasną Górę została tak wytyczona, aby była dostępna dla osób na wózkach. W gronie opiekunów osób z niepełnosprawnościami będą m.in. bezdomni od warszawskich kapucynów, którzy przez cały lipiec przygotowywali się do tej wędrówki na Jasną Górę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
308. Warszawska Pielgrzymka Piesza organizowana przez paulinów z kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście wyruszy we wtorek, 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.00 rano. Eucharystii przed świątynią będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. – W tym roku wyruszamy na pielgrzymi szlak z mottem „Jasnogórska Matka życia” z prośbą o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz z intencją dziękczynną w 40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę – mówił paulin o. Marek Tomczyk, kierownik 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. To najstarsza spośród wyruszających w drogę stołecznych pielgrzymek.
Działający od tego roku elektroniczny system zapisów na pielgrzymki ułatwia różne formalności. – Pielgrzymi przez internet akceptują regulamin pieszej pielgrzymki i udzielają niezbędnych zgód m.in. dotyczących przetwarzania danych osobowych przez organizatorów. Gdy 2-4 sierpnia (w godz. 9-19.30) przyjdą do krużganków kościoła św. Anny, po potwierdzeniu tożsamości otrzymają pakiet pielgrzyma – wyjaśnia Piotr Filipek ze służby medialnej pielgrzymki akademickiej.
Z 39. Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną po raz pierwszy na szlak wyruszy grupa czarna. To grupa o charakterze medytacyjnym, prowadzona przez jezuitów. Jej przewodnikiem będzie o. Paweł Kowalski SJ z duszpasterstwa akademickiego „Winnica” w Gdańsku. Niektóre grupy poprowadzą po raz pierwszy tegoroczni neoprezbiterzy archidiecezji warszawskiej.
Natomiast drugi rok z rzędu z akademikami będzie pielgrzymowała na Jasną Górę grupa biało-niebieska, w której powędrują m.in. młodzi z Rosji, Ukrainy i Białorusi wraz z franciszkanami posługującymi w tych krajach. Ponieważ konferencje i modlitwy w tej grupie będą prowadzone w języku polskim i rosyjskim interesują się nią również osoby polskiego pochodzenia, które nie znają zbyt dobrze języka swoich przodków, ale posługują się językiem rosyjskim.
W sumie 39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna będzie liczyła 20 grup (w jej skład wejdzie 19 grup + grupa wojskowa, która na Jasną Górę dotrze jako osobna pielgrzymka).
Propozycją dla osób, które z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak jest pielgrzymka duchowa. Pielgrzymi duchowi od lat towarzyszą swoją modlitwą wędrującym na Jasną Górę, ale od tego roku będą mieli większy dostęp do treści z pielgrzymki. Będą mogli odsłuchać nagrania katechez i homilii głoszonych na pielgrzymce oraz na bieżąco śledzić relacje z trasy. Otrzymają też pakiet duchowego pielgrzyma.