Po raz dziewiąty
Reklama
Jasna Góra nieprzypadkowo wybrana została na miejsce pielgrzymkowych spotkań. Redakcja Tygodnika znajduje się właśnie u stóp Jasnej Góry, a Pani Jasnogórska nazywana jest Pierwszą Redaktorką „Niedzieli”. Jej wizerunek zdobi każdy egzemplarz pisma. Wszyscy Drodzy Goście już o godz. 9.00 spotkali się na dziedzińcu klasztornym. O godz. 10.00 w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią bp. Adama Lepy z Łodzi. Kaznodzieja wskazał na prawdziwy, rzetelny i obiektywny obraz świata, który możemy obserwować za pomocą mediów katolickich, zwłaszcza zaś katolickiej prasy. Dużo miejsca poświęcił Tygodnikowi „Niedziela”, który spełnia olbrzymią rolę na całym świecie. Zwrócił się także do wszystkich zebranych, aby starali się być apostołami we współczesnym świecie, choćby przez promowanie „Niedzieli” i innych pism o wymiarze katolickim. Następnie w Sali Papieskiej rozpoczęło się spotkanie twórców, autorów i czytelników „Niedzieli”. Zgromadzonych powitał redaktor naczelny pisma ks. inf. dr Ireneusz Skubiś. Ksiądz Redaktor dokonał krótkiej charakterystyki pisma. Przekazał też wiadomość, że na podstawie prowadzonych statystyk 52% kapłanów w naszym kraju z pism katolickich wybiera i czyta właśnie „Niedzielę”. Przy stole prezydialnym zasiedli honorowi goście, a wśród nich bp Adma Lepa i Czesław Ryszka - przedstawiciel naszej diecezji. W pierwszych rzędach zasiedli kapłani i osoby świeckie, które Redakcja postanowiła wyróżnić, zaznaczyć ich zasługi, gorliwość i włączyć do wspólnoty „Niedzieli” poprzez nagrodzenie medalem „Mater Verbi” - Matka Słowa. Jest to nagroda przyznawana rokrocznie przez Redaktora Naczelnego, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność kapłanom pracującym w edycjach diecezjalnych w Polsce i na świecie, którzy propagują „Niedzielę” i zachęcają do jej lektury oraz ludziom świeckim za ich gorliwą pracę w różnych środowiskach na rzecz „Niedzieli”.
Trzech Wspaniałych
Tegorocznymi zdobywcami medali „Mater Verdi” zostali: ks. kan. Stefan Rogula, proboszcz prastarej parafii św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, kustosz bazyliki mniejszej, kanonik gremialny Kapituły Wiślickiej, kanonik gremialny i prepozyt Kapituły Kolegiackiej Olkusko-Pilickiej, dziekan, wizytator urzędów i parafii dziekańskich, sędzia diecezjalny. Ks. kan. Zygmunt Woźniak, kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej pw. św. Wojciecha, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, budowniczy kościoła i obiektów przykościelnych, twórca tej wspólnoty, oraz ks. kan. Stefan Wyporski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, kanonik honorowy, wicedziekan, dyrektor Caritas, budowniczy świątyni i obiektów przykościelnych, animator życia wspólnotowego w dąbrowskiej parafii. Tegoroczni laureaci ze skromnością przyznają, iż wieść o swojej nominacji przyjęli ze zdziwieniem, ale i prawdziwym zadowoleniem. To kolejne wyzwanie, aby jeszcze lepiej promować „Niedzielę” w swoich parafiach. Wręczenie medali za szczególne zaangażowanie w sprawę „Niedzieli” było dobrą okazją do podziękowania Redaktora Naczelnego wyróżnionym Kapłanom za wspaniałą postawę i wieloletnią współpracę, otwartość, przychylność i zrozumienie dla dziennikarskich starań oraz za zaangażowanie w promowaniu prasy katolickiej i nieustanne utrwalanie czytelnictwa w swojej wspólnocie parafialnej.
Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie. Po części oficjalnej wszyscy pątnicy mogli posilić się bigosem w Domu Pielgrzyma, a wieczorem uczestniczyć w pięknym koncercie patriotycznym Zespołu „Śląsk”, który odbył się w Filharmonii Częstochowskiej.
Warto dodać, iż podczas przyszłorocznej, jubileuszowej Pielgrzymki „Niedzieli” redaktor naczelny ks. inf. dr Ireneusz Skubiś przekaże diecezji sosnowieckiej na ręce Biskupa Ordynariusza obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku wizerunek Czarnej Madonny otrzymała diecezja łódzka, gdyż jako pierwsza utworzyła diecezjalną edycję.
Efekt zmagań z klawiaturą
„Niedziela Sosnowiecka” to dodatek do ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Jest największym pismem katolickim ukazującym się we wschodniej części województwa śląskiego. Powstała jako druga edycja w kraju 30 maja 1993 r. Do rodzin trafia poprzez sieć parafii diecezji sosnowieckiej i Ruch S.A. Czytelnikami „Niedzieli Sosnowieckiej”, oprócz grona prawie 500 duchownych, są liderzy życia parafialnego i środowiskowego, reprezentujący katolickie stowarzyszenia inteligencji, świata pracy, emeryci oraz młodzież. Siedziba naszego dodatku znajduje się w budynku plebanii parafii pw. św. Tomasza Ap. W Sosnowcu-Pogoni przy ul. Orlej 19. Dzięki życzliwości proboszcza parafii ks. prał. Jana Szkoca możemy pracować i informować o tym, co dzieje się na terenach naszego Kościoła. Nad cotygodniowym powstaniem „Niedzieli Sosnowieckiej” czuwa dwóch etatowych dziennikarzy Agnieszka Raczyńska-Lorek i Piotr Lorenc. Nad całością zaś pieczę sprawuje redaktor odpowiedzialny ks. Paweł Rozpiątkowski. W redakcji macierzystej w Częstochowie za naszą edycję odpowiedzialna jest redaktor Renata Zaraś. To praca wymagająca pełnej dyspozycyjności, czasem trzeba być nawet w kilku miejscach w ciągu jednego dnia, zwłaszcza nagromadzenie różnorakich uroczystości przeżywamy w soboty i niedziele. Trzeba wówczas zostawić dom, rodzinę i wszystkie inne sprawy i gnać, np. za Księdzem Biskupem. Ale przynosi ona dużo satysfakcji, poznajemy ciekawych ludzi, wchodzimy w interesujące tematy, czasem udaje się zrobić dobrą fotografię, z której cieszymy się jak dzieci. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży, bo przecież teksty trafiają do czytelników, którzy krytycznym okiem je przeglądają. Czasem nie wyrabiamy na zakrętach, o, jak np. teraz, gdy powstaje numer podwójny, jednak, gdy ktoś kocha to, co robi, nie zraża się zarwanymi nocami, bo już niedługo zobaczy efekt zmagań z klawiaturą komputerową w samym środku „Niedzieli Ogólnopolskiej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu