Reklama

Z wizytą w parafii

Wyrośli z wielowiekowej tradycji

Osada i parafia w Stupsku należą do najstarszych na północnym Mazowszu. Nazwa grodu wymieniana jest już w dokumencie mogileńskim z 1065 r. I choć jest niemal pewne, że już wtedy istniała tu świątynia, która dała początek parafii, to pierwsza wzmianka o stupskim proboszczu pochodzi dopiero z 1459 r. 7 września br. ta wielowiekowa wspólnota parafialna przeżywała dzień wizytacji kanonicznej, którą przeprowadził biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Wojciecha w Stupsku

Patron parafii: św. Wojciech
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: mławski
Miejscowości: Konopki, Morawy, Strzałkowo, Stupsk
Kaplica filialna: w Konopkach
Proboszcz: ks. Mieczysław Białowąż
Katechetki: Wioletta Bąk, Iwona Świderska
Organista: Robert Breński
Zakrystian: Marian Wieczorek
W parafii działają: Akcja Katolicka, parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, ministranci, schola, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, drużyna harcerska, chór, orkiestra dęta, zespół charytatywny
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 9.00, 12.30
w kaplicy filialnej - 11.00

Historia i współczesność

Podstawowe informacje z dziejów parafii oraz z jej obecnego funkcjonowania podał w trakcie sprawozdania proboszcz parafii ks. Mieczysław Białowąż. Przypomniał, że błogosławieństwem dla Stupska i całej okolicy stała się kolej nadwiślańska, zbudowana na przełomie XIX i XX w. „Dzięki tej inwestycji tereny te bardzo się rozwinęły pod względem gospodarczym” - mówił Kapłan. Niestety, kolej stała się także przyczyną tragedii: w 1911 r. od iskry z parowozu spłonęła cała wieś wraz z kościołem parafialnym. Po tym wydarzeniu parafia na wiele lat straciła na znaczeniu. Wprawdzie w 1913 r. w miejsce świątyni została postawiona prowizoryczna kaplica, to jednak aż do 1961 r. wspólnota nie miała własnego proboszcza. Duszpasterską opiekę nad Stupskiem sprawowali wówczas proboszczowie sąsiedniej parafii Żmijewo. Również obecna świątynia powstała staraniem jednego ze żmijewskich proboszczów ks. Mariana Czapli.
Od połowy lat 60. XX w. parafia Stupsk ma własnego duszpasterza. Pierwszym z nich był ks. Józef Urbański (od 1961 r.), kolejnym - ks. Ludwik Jasiński (1967-82), zaś od 1982 r. do chwili obecnej duszpasterzuje tu ks. Mieczysław Białowąż. Swoich parafian określił jak ludzi głębokiej wiary i zaangażowanych w życie Kościoła. „Dzięki filialnej kaplicy 70% wiernych ma dostęp do Mszy św. w odległości nie większej niż 1 km, co sprawia, że frekwencja na Eucharystii jest dosyć wysoka” - mówił Ksiądz Proboszcz. Przyznał jednak, że również na tym terenie nie brakuje problemów. Najpoważniejsze z nich to zagrożenie laicyzacją, alkoholizmem, upadkiem moralnym i relatywizmem.

Duszpasterstwo

Praca duszpasterska w parafii Stupsk koncentruje się w dwóch ośrodkach - kościele parafialnym oraz kaplicy filialnej w Konopkach. Przy obydwu świątyniach działają grupy parafialne. Do zadań 32-osobowej grupy ministrantów należy oprócz służby liturgicznej także modlitwa o powołania, jak również pomoc w kolportażu „Niedzieli”.
W parafii działają także grupy dbające o muzyczną oprawę liturgii: 15-osobowy chór pod kierunkiem organisty Roberta Breńskiego oraz 20-osobowa schola, która działa pod opieką katechetki Wioletty Bąk i Marty Kłos. Schola bierze czynny udział w konkursach i festiwalach muzycznych, zajmując dobre miejsca.
Wśród grup dziecięco-młodzieżowych wyróżnia się też drużyna harcerska działająca od 10 lat w Konopkach. Do jej zadań należy m.in. straż przy grobie Pańskim. Harcerze zorganizowali czuwanie po śmierci Ojca Świętego, często uczestniczą w wyjazdach na białą służbę podczas Mszy św. narodowych. Cechuje ich dbałość o rozwój duchowy (dziewięcioro członków drużyny harcerzy zdobyło tarczę św. Jerzego).
Druga formacja, nosząca mundury, to Ochotnicza Straż Pożarna. Zadaniem strażaków oprócz obrony życia i mienia jest też adoracja grobu Pańskiego, udział w procesji Bożego Ciała. Strażacy mogą poszczycić się także orkiestrą dętą, która zaprezentowała swe umiejętności podczas wizytacji.
Troska o piękno procesji eucharystycznych to domena 31-osobowej asysty procesyjnej pod kierownictwem Katarzyny Eremus. Modlitwa różańcowa zanoszona jest natomiast przez członkinie kół Żywego Różańca ze Stupska i Konopek.
Akcja Katolicka koordynuje działalność wszystkich grup. Jej członkowie biorą udział w Płockich Dniach Pastoralnych, służą pomocą przy strojeniu grobu Pańskiego i żłóbka, pomagają też w przygotowaniu dzieci do I Komunii św. i bierzmowania. W razie potrzeby prowadzą zbiórki do puszek na rzecz osób potrzebujących.
Stupscy parafianie chętnie uczestniczą w Eucharystii i nabożeństwach dodatkowych, takich jak różańcowe czy Droga Krzyżowa, gromadzących nawet 200 osób. Nieco słabiej wypada udział w majowym i czerwcowym. W marcu odprawiane jest nabożeństwo do św. Józefa, zazwyczaj uroczystość tego świętego rozpoczyna też rekolekcje wielkopostne.
W każdej wsi organizowane jest poświęcenie pól. W I niedzielę września odbywa się nabożeństwo dożynkowe, w ciągu roku trwają też modlitwy o urodzaje odprawiane przy krzyżu misyjnym. Wierni chętnie obchodzą jubileusze małżeńskie w kościele. Również młode małżeństwa z dziećmi często biorą udział we Mszy św.
Obok katechezy szkolnej prowadzona jest też katecheza parafialna, w której biorą udział uczniowie z rodzicami. Parafia prowadzi też działalność charytatywną. W ramach Akcji Katolickiej działa zespół charytatywny, który ostatnio zorganizował wsparcie dla rodziny chorego ucznia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W ostatnich latach życie gospodarcze parafii zdominowała rozbudowa plebanii, przy której prace - jak zaznaczył ks. Białowąż - w każdej parafii są zawsze najtrudniejszym zadaniem. Rozbudowa stała się koniecznością, ponieważ w starej części budynku warunki mieszkaniowe były „mniej niż słabe”. Pobudowana więc została nowa część (powierzchniowo większa od starej), a dotychczasowe mieszkania poddano gruntowanemu remontowi. Renowacja objęła dach, wymianę okien, drzwi, podłóg i tynków.
W kościele zostały odnowione organy, poprawiono też w nich błędy konstrukcyjne. Wyzłocono naczynia liturgiczne: monstrancje i kielichy, zakupiono też nowe szaty liturgiczne - ornaty i komże.
19 maja 1996 r. została otwarta kaplica w Konopkach, zlokalizowana w pomieszczeniach dawnego sklepu. Przy niej wyłoniła się rada gospodarcza, która przy pomocy mieszkańców urządziła i nadal urządza kaplicę. Obecnie parafia przystępuje do odnowienia kaplicy i przystosowania jej w pełni do celów sakralnych.

Przebieg wizyty

Pasterz diecezji rozpoczął wizytację od kaplicy w Konopkach, gdzie spotkał się z wiernymi. Po południu miała natomiast miejsce prezentacja grup parafialnych. Zwracając się do zaangażowanych, Ksiądz Biskup powiedział: „To wspaniale, że potraficie się włączyć w bogaty nurt życia parafialnego i wzbogacić go swymi talentami i umiejętnościami. Inni, patrząc na was, widzą, że warto ofiarować z siebie coś więcej i być może dzięki wam również się angażują. W ten sposób stajecie się apostołami w waszych środowiskach”.
O 16.00 Biskup Stanisław poprowadził modlitwę na cmentarzu, zaś godzinę później przewodniczył Mszy św. ingresowej połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania 80 gimnazjalistom. W kazaniu Pasterz powiedział m.in.: „Pamiętacie zapewne te słowa, jakie do młodzieży skierował nasz nieodżałowanej pamięci Jan Paweł II, mówiąc: »Wymagajcie od siebie, choćby nawet inni od was nie wymagali«. Jesteście jego pokoleniem i te słowa was szczególnie zobowiązują. Jeśli chcecie w pełni żyć łaską sakramentu bierzmowania, weźcie je sobie do serca i wcielajcie w życie każdego dnia”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję