W zaproszeniu skierowanym do naszych Czytelników Ksiądz Dyrektor napisał m.in.: „Zachęceni zainteresowaniem, jakim cieszyło się zorganizowane przez nas w październiku 2004 r. sympozjum nt. Rodzina Polska wobec wyzwań współczesności, postanowiliśmy i w tym roku zaprosić wszystkich zainteresowanych problematyką rodzinną do udziału w jednodniowym seminarium. Tegoroczne sympozjum, które odbędzie się 8 października (sobota) w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, na temat Zdrowy człowiek w zdrowej rodzinie jest skierowane do katechetów, nauczycieli, wychowawców, rodziców, starszej młodzieży, narzeczonych oraz osób odpowiedzialnych za politykę rodzinną”. Jak podkreślił w liście ks. Jaworski, organizatorom udało się zaprosić wybitnych znawców przedmiotu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. Witold Zatoński i prof. Bogdan Chazan. Sympozjum będzie się składać z dwu części: sesji naukowej i warsztatów.
Nauczyciele uczestniczący w sympozjum mogą otrzymać zaświadczenie o udziale w warsztatach, poświęconych profilaktyce uzależnień i promowaniu zdrowego trybu życia. W ramach sympozjum, podobnie jak w ubiegłym roku, został ogłoszony konkurs dla dzieci i młodzieży. Program, informacje o konkursie oraz bliższe informacje dotyczące zgłoszenia udziału w sympozjum są dostępne na stronie internetowej „Metanoi” www.metanoia.plock.opoka.org.pl.
Przy okazji warto dodać, że Centrum „Metanoia” od kilkunastu tygodni funkcjonuje w nowej siedzibie przy ul. Kobylińskiego 21 A. Poświęcenia obiektu dokonał 28 czerwca br. bp Roman Marcinkowski. W uroczystości obok Księdza Biskupa wzięli udział kapłani z Kurii Diecezjalnej, przedstawiciele władz miasta i powiatu, jak również reprezentanci płockich szkół i uczelni. W trakcie spotkania dyrektor Centrum ks. dr Romuald Jaworski zapoznał gości z działalnością „Metanoi”. Od swego powstania w 2003 r. placówka ta udzieliła pomocy psychologiczno-pastoralnej ponad 3 tys. osób.
Jak podkreślił ks. Jaworski, działalność kierowanej przez niego instytucji nie ogranicza się do udzielania bieżących porad czy prowadzenia terapii. Centrum było inicjatorem bądź współorganizatorem szeregu akcji profilaktycznych, realizowanych wspólnie z innymi instytucjami, np. władzami miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, szkołami czy policją. „Metanoia” prowadzi również wiele własnych programów terapeutycznych, szkoleniowych i profilaktycznych. Należą do nich: trening zastępowania agresji, profilaktyka wypalenia zawodowego, warsztaty antystresowe czy terapia grupowa dla osób dorosłych doświadczających skutków utraty ciąży oraz przemocy i zaniedbania w dzieciństwie. W ramach Centrum funkcjonuje kilka ośrodków, zajmujących się poszczególnymi dziedzinami. Jest więc Ośrodek Pomocy Rodzinie, Poradnictwo Teologiczno-Pastoralne, Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Pomocy Doraźnej, Ośrodek Koordynacji i Tworzenia Grup Wsparcia, Ośrodek Poradnictwa i Terapii Psychologicznej, a także Punkt Informacji i Formacji Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Warto dodać, że „Metanoia” stale współpracuje z tym stowarzyszeniem.
Ks. Jaworski w trakcie ciekawej multimedialnej prezentacji nakreślił także długofalowe cele i zadania, jakie stoją przed Centrum. Ich realizacja odbywa się na czterech płaszczyznach pracy: edukacyjnej, profilaktycznej, terapeutycznej oraz w ramach poradnictwa. Jedną z dziedzin, w których „Metanoia” ma znaczące osiągnięcia, jest walka z nikotynizmem. Centrum zorganizowało kilka głośnych akcji antytytoniowych, takich jak „Tydzień bez dymu” (2003), „Wolni od zniewoleń” (2004), sympozjum „Rodzina polska wobec wyzwań współczesności” (2004), „Młodzi z Jezusem dla ratowania zdrowia” (2004) oraz marsz „Pokolenie JPII buduje cywilizację życia” (2005). Działalność antynikotynowa „Metanoi” prowadzona jest we współpracy z Centrum Onkologii w Warszawie.
W trakcie spotkania Dyrektor placówki przedstawił też zgromadzonym swojego nowego współpracownika, którym mocą decyzji Biskupa Płockiego został ks. Radosław Dąbrowski, do wakacji pełniący funkcję wikariusza w parafii Dobrzyń n. Wisłą.
W okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście podkreślali potrzebę funkcjonowania tego typu placówek. Wiceprezydent Płocka ds. polityki społecznej Piotr Kubera zaznaczył, że dotychczasowa współpraca Centrum i Urzędu Miasta układa się bardzo harmonijnie. Dodał też, że władze miejskie w miarę możliwości będą wspierać działalność „Metanoi” także finansowo.
Siedzibę Centrum pobłogosławił bp Roman Marcinkowski, który podziękował Dyrektorowi placówki za uczynienie z Centrum liczącego się w Polsce ośrodka terapeutycznego. „Aby rozwinąć tak szeroką działalność w tak niedługim czasie, potrzeba ludzi bez reszty zaangażowanych w dane dzieło. Dziękuję wszystkim pracownikom »Metanoi« za tę wielką pracę” - powiedział Biskup Roman. Spotkanie zakończyło się okolicznościowym bankietem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu