W ramach obchodów 25-lecia powstania NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wlkp. obejmujących wiele imprez oświatowych, artystycznych i sportowych 4 września odprawiona została w gorzowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i „Solidarności”, której przewodniczył bp Paweł Socha.
Proboszcz parafii - ks. prał. Roman Harmaciński, witając uczestników Liturgii, wśród których obecni byli m.in.: przewodniczący Zarządu Regionu Roman Rutkowski oraz związkowe delegacje środowisk pracowniczych i rolników, kapelan gorzowskiej „Solidarności” - ks. prał. Witold Andrzejewski, duchowieństwo Gorzowa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Rafalska i licznie zgromadzeni wierni, zaprosił wszystkich do dziękczynienia za dar wolności. Po końcowym błogosławieństwie złożono kwiaty pod symbolicznym Białym Krzyżem, pamiątce czasu powstawania „Solidarności” i stanu wojennego.
Bp Paweł Socha w homilii nawiązał do roli Kościoła, a zwłaszcza Jana Pawła II w narodzinach niezależnych związków zawodowych, i roli „Solidarności” w odzyskaniu zewnętrznej niepodległości kraju. Odwołując się do nauczania społecznego Papieża Polaka, zwrócił szczególną uwagę na problemy poszanowania pracy ludzkiej i wewnętrznego zniewolenia grzechem, które w nowych warunkach stanowią wyzwanie być może większe niż te sprzed ćwierćwiecza. Kaznodzieja wezwał do rachunku sumienia w obliczu rozdarcia „Solidarności” przez m.in. postkomunistyczne i liberalne czynniki, przez które idea „Solidarności” bywa „zakłamana i spotwarzona”. To współczesne zniekształcanie ideałów „Solidarności” dokonuje się często przez zamianę autentycznej wolności ducha i patriotyzmu na skrajny liberalizm i internacjonalizm, sprawiedliwości społecznej na brutalną grę zysku i pieniądza, wiary chrześcijańskiej na manipulację Kościołem do celów kampanii wyborczej. Bp Socha podziękował także związkowcom za historyczną ofiarność i pracę.
Gorzowska „Solidarność” narodziła się 3 września 1980 r., kiedy to powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ skupiający przewodniczących związków największych w Gorzowie zakładów pracy. W kwietniu 1981 r. odbyło się I Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego, na którym pierwszym przewodniczącym został wybrany Edward Borowski. Edward Borowski pełnił tę funkcję aż do śmierci w 1987 r., a więc, z uwagi na represje, w najtrudniejszym dla „Solidarności” czasie, za co sam był wielokrotnie szykanowany przez władze. Dziś NSZZ „Solidarność” regionu gorzowskiego skupia ok. 7 tys. członków, z czego ok. 5 tys. w samym Gorzowie. Od 2001 r. przewodniczącym jest Roman Rutkowski, wieloletni działacz związkowy, w latach 1997-2001 poseł AWS.
Pomóż w rozwoju naszego portalu