Warto przypomnieć, że rok temu „Senior-tur” zorganizowało wystawę „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”, którą zaprezentowano w auli Ojca Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze i która była przyjęta z dużym uznaniem. Na jasnogórskiej wystawie umieszczono zdjęcia z 14 drewnianych kościołów w regionie Częstochowy – m.in. w Zrębicach, Lublińcu i Boronowie. Tym razem fotografowie dotarli do kilkudziesięciu miejsc w Częstochowie, zarówno w centrum, jak i na peryferiach, by uchwycić oblicze zmieniającego się miasta. Z bogatego zbioru na wystawę zakwalifikowano 144 zdjęcia 12 autorów. Zobaczymy tutaj zarówno piękne, starannie odnowione XIX i XX-wieczne kamienice w Alejach Najświętszej Maryi Panny, jak i domki przy ul. św. Barbary, czy św. Rocha, które czasy świetności mają już za sobą.
Reklama
Są także fragmenty dzielnic, w których w początkach XX wieku powstawały domy dla pracowników huty i fabryk włókienniczych. Dobrze uchwycone zostały budynki i detale, a także podwórka, które, czasem do dzisiaj, są miejscem, gdzie toczy się życie sąsiedzkiej wspólnoty. Na fotografiach są także częstochowskie świątynie i podjasnogórskie parki, pomniki i obiekty przemysłowe. Nie sposób wymienić wszystkich wątków tematycznych wystawy, ale są na niej także zdjęcia domów i willi z pierwszej połowy XX wieku, które po nieprzemyślanych próbach odnowienia, np. zamontowania nieodpowiednich okien, czy dachu straciły dawny urok.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W zderzeniu z dawnymi stylami architektonicznymi pokazano nowe budowle, zarówno te, które powstały w latach gdy Częstochowa była miastem wojewódzkim, jak i w ostatnim dwudziestoleciu. Niestety, na wystawie są też zdjęcia obiektów, które w ostatnim czasie zniknęły z miejskiej przestrzeni.
Autorom i organizatorom wystawy należą się podziękowania za pracowitą dokumentację miasta i jej wysokie walory artystyczne. Uchwycenie idei piękna i przemijania porusza widza i uczy obserwowania zmian dokonujących się w najbliższym otoczeniu, a także skłania do refleksji nad kolejnymi stylami architektonicznymi. Autorami prezentowanych zdjęć są: Izabela Adamicka, Zbigniew Duda, Ryszard Erkier, Aleksandra Frydel, Ewa Kuzior-Odulińska, Marek Nowak, Krystyna Puszczyk, Irena Skowrońska-Gondek, Halina Stefanik, Teresa Radziewicz, Piotr Więckowski i Grażyna Włodarczyk. Dla Częstochowian wiele znajdujących się na wystawie zdjęć będzie nowym spojrzeniem na często mijane budynki i odkryciem piękna znajdującego się też obok nas.