Już przed południem do parafii zaczęły przybywać najpierw grupy młodzieży, która w tym dnia miała tutaj podsumowanie turnusów wakacyjnych, a potem i grupy dorosłych.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 wprowadzeniem relikwii Błogosławionego na ołtarz przygotowany w Rynku. Następnie młodzież złożyła modlitewny hołd. Przybyły delegacje wiernych z bardzo wielu parafii w diecezji, a także z diecezji sąsiednich, m.in. z rodzinnej parafii ks. Władysława Findysza z Księdzem Proboszczem na czele. Obecni byli także: Poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele władz samorządowych, policji, wojska. Bardzo licznie zgromadzili się strażacy z ziemi podkarpackiej, kombatanci, delegacje sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, a także poczty sztandarowe.
Ten dzień był szczególny dla kapłanów diecezji rzeszowskiej, bowiem pod patronatem bł. Władysława Findysza, kapłana i męczennika, przeżywali Dzień Modlitw o Świętość Kapłańską. Po kazaniu odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich. Był to moment wzruszający dla wielu uczestników.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Dziwisz, słowo Boże wygłosił metropolita przemyski abp Józef Michalik. Obecni byli także: abp Edward Nowak - sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z Rzymu, uczeń ks. Findysza, abp Ignacy Tokarczuk, bp Andrzej Dzięga, bp Edward Frankowski, bp Władysław Bobowski z Tarnowa, bp Jan Wątroba z Częstochowy, bp Adam Szal z Przemyśla. Obecni byli przedstawiciele Przemyskiej Kapituły Katedralnej, Kolegiacka Kapituła Biecka i Kapituła Katedralna. Na początku Mszy św. najpierw dzieci, a następnie wójt Gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn i bp Kazimierz Górny powitali uczestników spotkania.
Metropolita Przemyski ukazał postać Błogosławionego i powiedział, że przychodzi on do nas z wielką lekcją. Podkreślał m.in.: „Ewangelia przeczytana podczas Mszy św. mówi »Kto chce iść za Mną, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje«. Jest to wielki wykład wiary przekraczającej doczesność, jest zaproszeniem do sięgnięcia w tę przyszłość, kiedy spotkamy Jezusa otwierającego przed nami perspektywę krzyża, który się nie będzie nas wstydził i pomoże nam wejść do chwały Ojca, jeśli będziemy próbować zaprzeć się samego siebie i nieść swój krzyż. Bł. ks. Władysław Findysz przekroczył w taki sposób próg wieczności, sięgnął po nagrodę, którą Boży Syn mu przygotował. Ksiądz Władysław przychodzi do nas z wielką lekcją. Warto i trzeba wysłuchać tej lekcji (…) żeby czegoś nauczyć się na przyszłość, dla mojej historii, dla mojego zbawienia. Czy wieczność moja i twoja, bracie, siostro, będzie szczęśliwa czy żadna? To jest ważne pytanie. Czy we mnie czasy dzisiejsze, nowoczesny liberalizm, nowe ideały, które są proponowane, nie zabijają człowieka wewnętrznego?”. Przy końcu Mszy św. słowo do wiernych skierował abp Stanisław Dziwisz, który przywołał osobę Ojca Świętego Jana Pawła II. Wspominając tajemnicę świętych obcowania, zapewnił nas, że jest z nami tutaj obecny. Bardzo chciał dokonać tej beatyfikacji, bo umiłował ziemię żmigrodzką z jej piękną przyrodą i darzył miłością także Pasterza tej diecezji. W ciepłych i serdecznych słowach zwrócił się do wiernych abp E. Nowak, dziękując Panu Bogu i Janowi Pawłowi II, że obdarzył ziemię żmigrodzką i cały Kościół powszechny darem bł. Władysława Findysza, bo każdy święty staje się własnością i dziedzictwem całego Kościoła. Przemówił także bp Michel Russo z Czadu (Afryka), który wskazał na współpracę Kościołów lokalnych w Polsce, ale także ukazał problemy w tamtejszym Kościele, który potrzebuje prawdziwych świadków. Liturgię Mszy św. uświetnił Chór Akademicki, z solowym wykonaniem przez Roberta Cieślę pieśni Panis Angelicum podczas Komunii św. oraz orkiestra wojskowa.
Niech bł. Władysław Findysz oręduje za nami i uprasza wszystkim moc do dawania świadectwa w czasach nam współczesnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu