Kongres Eucharystyczny w Blachowni, odbywający się w dniach 4-5 września br. pod hasłem Zostań z nami, Panie był czasem szczególnej łaski spotkania z największą tajemnicą Miłości. Odbył się dzięki ogromnemu zaangażowaniu ks. prał. Andrzeja Walaszczyka, proboszcza parafii św. Michała Archanioła, ks. kan. Andrzeja Kornackiego, proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Blachowni, dziekana dekanatu blachowieńskiego, a także pozostałych kapłanów z dekanatu.
W pierwszy dzień Kongresu, wierni gromadzący się na Mszach św. w parafii św. Michała Archanioła mogli wysłuchać konferencji ks. prof. dr hab. Antoniego Troniny, który mówił o tajemnicy Eucharystii i dokonywaniu właściwych wyborów moralnych. Natomiast w godzinach popołudniowych odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, Godzina Miłosierdzia i adoracja.
Główne uroczystości kongresowe odbyły się 5 września. Uczestniczył w nich abp Stanisław Nowak. Uroczystości zgromadziły kapłanów z dekanatu blachowieńskiego, księży gości, przedstawicieli zgromadzeń zakonnych, m.in.: Misjonarzy Krwi Chrystusa, Sióstr Nazaretanek, Sióstr Klaretynek. Kongres zgromadził dużą liczbę wiernych zarówno z parafii tutejszego dekanatu, jak również z Częstochowy.
Czas refleksji
Reklama
Pierwsza część Kongresu odbyła się na Stadionie Miejskim w Blachowni, gdzie wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć i wysłuchać słowno-muzycznych rozważań o Eucharystii. Wystąpiły Zespoły Ludowe „Blachowianki” i „Cisianki”, Chór parafialny z parafii św. Michała Archanioła oraz młodzież. Za realizację programu odpowiedzialny był kleryk Paweł Kulasiewicz z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Przybyli mogli wysłuchać rozważań zaczerpniętych z pism sługi Bożego Jana Pawła II, a także z tekstów Księdza Arcybiskupa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nieszpory
Kolejnym ważnym punktem Kongresu były Nieszpory Eucharystyczne, którym przewodniczył ks. prał. Andrzej Walaszczyk. Rozważanie wygłosił ks. prof. Antoni Tronina. Podejmując temat Kongresu: Zostań z nami, Panie odniósł się do sceny ewangelicznej o uczniach idących do Emaus. Ukazał trzy ważne momenty tej perykopy: ucieczkę uczniów po wydarzeniach w Jerozolimie i ich dialog, następnie niespodziewane przybliżenie się Jezusa do nich i wyjaśnienia Pism oraz rozpoznanie Jezusa przy łamaniu chleba.
Procesja
Po Nieszporach ze Stadionu Miejskiego do kościoła wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Przy kolejnych czterech stacjach rozważania prowadzili przedstawiciele parafii. Dziękowali Chrystusowi za wiele łask i obecność w ich życiu osobistym, rodzinnym i parafialnym. Przyrzekali też swoją częstą obecność w kaplicy Wieczystej Adoracji.
Msza Św.
W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski uroczystej Mszy św. przewodniczył Metropolita Częstochowski. Na początku dokonał poświęcenia kaplicy Wieczystej Adoracji, w której ołtarz wystawienia wykonali Lech i Magdalena Rokosowie, która równocześnie była autorką projektu ołtarza. Witraże w kaplicy wykonała pracownia Pawła Rurarza, a ozdobną kratę wykonaną i ofiarowaną przez Bogumiła Piróga zaprojektowała Magdalena Rokosa.
W homilii Celebrans podkreślił, że w czasie tych dni spotkania z Jezusem Eucharystycznym urzeczywistniają się wiara, nadzieja i miłość: „Bóg przeszedł przez dolinę miłości i pokory przygotowaną dla Niego”. Mówiąc o Eucharystii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że „Eucharystia to sakrament miłości do końca... Bóg stał się człowiekiem. Wszedł w ludzki los: śmiertelność, cierpienie, ludzką samotność... Bóg dał nam swoje życie, swoją śmierć. Bóg dał się nam na co dzień. Pozostał z nami realnie, na trwałe”. Przywołując myśl Jana Pawła II Arcypasterz podkreślił: „Eucharystia jest tajemnicą, która nas przerasta. Wobec której milczymy. To w niej Bóg jest z nami. My zawsze Go potrzebujemy”.
Przywołując nauczanie Soboru Watykańskiego II, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, Dostojny Celebrans zauważył, że „Eucharystia jest źródłem i szczytem wszystkiego, co najwspanialsze w człowieku”. Na zakończenie homilii Ksiądz Arcybiskup zachęcił wszystkich, by przychodzili do Boga na modlitwę, by poświęcali czas na rozmowę z Jezusem. Zapewnił wszystkich, że wówczas „Wasza nadzieja będzie większa” i prosił, by „Blachownia spotykała się z Bogiem. Niech to będzie miasto miłości Eucharystycznej”.
Po Mszy św. wszystkim przybyłym: Księdzu Arcybiskupowi, kapłanom, władzom miejskim i powiatowym, wszystkim wiernym podziękował ks. prał. Andrzej Walaszczyk. Po błogosławieństwie Arcypasterz dokonał wystawienia Najświętszego Sakramentu w nowo poświęconej kaplicy. Kongres Eucharystyczny w Blachowni zakończyła całonocna adoracja.