Reklama

Kościół

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z księżmi orionistami

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przyjęła w środę w Pałacu Prezydenckim księży orionistów Krzysztofa Misia i Piotra Jaska. Rozmowa dotyczyła działalności dobroczynnej Zgromadzenia Zakonnego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności skupiającej się wokół seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, młodzieży sprawiającej kłopoty wychowawcze, czy bezdomnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

[ TEMATY ]

orioniści

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodki Zgromadzenia wspierają wyjście z bezdomności i uzależnień, a hospicjum stacjonarne pomaga pacjentom terminalnie chorym. Zgromadzenie jako jedno z nielicznych pracuje także z młodocianymi w ośrodkach resocjalizacyjnych i wychowawczych.

Trzyetapowy projekt resocjalizacyjny polega na opiece, wsparciu psychologicznym i wychowawczym w ośrodku z Internatem. Na kolejne ścieżki składają się centrum edukacyjne i mieszkania rotacyjne dla chłopców i młodych mężczyzn wymagających wsparcia w osiągnięciu pełnej samodzielności życiowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgromadzenie orionistów prowadzi również szeroko zakrojoną działalność wychowawczą w świetlicach środowiskowych zwanych „Trampolinami”.

Szczególną troską księża otaczają osoby niepełnosprawne. W Polsce powstały dwa ośrodki, gdzie podopieczni korzystają z opieki, leczenia i rehabilitacji, a Warsztaty Terapii Zajęciowej pozwalają na wyrównywanie szans i wszechstronny rozwój wychowanków.

Podczas spotkania rozmawiano o dynamicznie rozwijającej się w Polsce idei wolontariatu. Zgromadzenie prowadzi liczne akcje promocji dobroczynności.

Reklama

Na wolontariacie opiera się też „Drabina Jakubowa”, która co roku gromadzi ponad 200 ochotników odpowiedzialnych za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, schorowanymi i starszymi w trakcie organizowanych specjalnie dla nich wakacyjnych turnusów. Wolontariusze wspólnie z podopiecznymi uczestniczą w wyjazdach w kraju i za granicą, biorą również udział w spotkaniach modlitewnych, odwiedzają ich w domach i towarzyszą w codziennym życiu.

Jak mówili księża, jednym z większych wyzwań na przyszłość jest praca z emerytami, osobami starszymi wymagającymi opieki. – Prowadząc dla nich dom w Brańszczyku, staramy się napełnić ich serca radością oraz zapewnić troskliwą opiekę i dobre warunki bytowe – mówili księża.

W sobotę w Brańszczyku nad Bugiem koło Wyszkowa prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w charytatywnym pikniku rodzinnym "Pomagam z radością" organizowanym przez zgromadzenie księży orionistów.

Celem akcji charytatywnej „Pomagam z Radością” jest wspieranie dobroczynności poprzez przekazywanie darów na określone potrzeby konkretnych ośrodków i osób. Jest to akcja o charakterze ciągłym, ale swoją kulminację będzie miała co roku na początku wakacji.

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (orioniści) zostało założone przez ks. ks. Alojzego Orione w 1893 r. we Włoszech. Zgromadzenie ma na celu pracę wśród ubogich, bezdomnych i odtrąconych przez społeczeństwo. Prowadzi także działalność wychowawczą i misyjną. Polska prowincja zgromadzenia od prawie stu lat służy osobom potrzebującym i wykluczonym społecznie w kilkunastu swoich ośrodkach rozsianych po całej Polsce.

Do zgromadzenia księży orionistów należał niedawno zmarły po ciężkiej chorobie śp. ks. Michał Łos FDP. Kilka dni przed śmiercią w szpitalu przyjął on święcenia kapłańskie. Kapłana odwiedził prezydent Andrzej Duda, a ks. Łos udzielił prezydentowi prymicyjnego błogosławieństwa.

2019-07-04 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarta wspólnota

Niedziela warszawska 17/2023, str. V

[ TEMATY ]

orioniści

Archiwum PŚA

Eucharystia zajmuje centralne miejsce w życiu wspólnoty

Eucharystia zajmuje centralne miejsce w życiu wspólnoty

Stulecie istnienia Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce to doskonała okazja, by przyjrzeć się warszawskiej wspólnocie Małego Dzieła Boskiej Opatrzności.

Zgodnie z charyzmatem założyciela zgromadzenia, św. Alojzego Orione, zakonnicy zabiegają o zbawienie dusz we wszelkich podejmowanych zadaniach. Pozostają w szczególnej duchowej więzi ze Stolicą Apostolską i następcą św. Piotra. Ważne miejsce w duchowości zgromadzenia ma nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.
CZYTAJ DALEJ

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

śmierć Franciszka

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.
CZYTAJ DALEJ

Kraków: Tłumy wiernych na święcie Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

2025-04-27 13:13

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Boże Miłosierdzie

PAP/Art Service

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do krakowskich Łagiewnik, by wziąć udział w święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski Marek Jędraszewski podkreślił w homilii wygłoszonej tego dnia, że Kościół wciąż żyje i kolejne postacie przekazują prawdę o miłosierdziu.

W poprzednim roku w święcie uczestniczyło, według łagiewnickiego sanktuarium, ponad 100 tys. osób. Organizatorzy szacują, że w tym roku liczba ta będzie podobna. W niedzielę Msze św. na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbywają się przez cały dzień. Także w sobotę wieczorem trwały tu nabożeństwa, a w nocy – czuwanie modlitewne. W związku z wydarzeniem komunikacja miejska została wzmocniona – uruchomiono dodatkowe linie, a dotychczasowe tramwaje do Łagiewnik kursują częściej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję