Reklama

Europa

Ambasador Rosji przy Watykanie: Co łączy Putina i papieża?

W czwartek w Watykanie prezydent Rosji Władimir Putin będzie przyjęty przez Papieża Franciszka. Ambasador Federacji Rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej, Aleksander Awdiejew udzielił wywiadu rosyjskiemu magazynowi "Ogoniok" na temat spotkania i w którym stara się odpowiedzieć na pytanie: "Co łączy Putina i papieża?"

[ TEMATY ]

Franciszek

Putin

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przyjął 10 czerwca2015 r. prezydenta Rosji Władimira Putina

Papież Franciszek przyjął 10 czerwca2015 r. prezydenta Rosji Władimira Putina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różnice między Rosją a Watykanem nie mogłyby być większe jeśli spojrzeć na obszar obydwu państw. Prezydent największego obszarowo państwa na świecie spotyka się z głową Kościoła katolickiego w jego maleńkim Państwie Watykańskim. Niemniej jednak, jak twierdzi rosyjski ambasador Awdiejew, najwyższy pasterz z 1,3 miliarda katolików ma „zdolność wpływania na cały świat” ponieważ jest słyszany przez przywódców politycznych różnych krajów. "To powinno prawdopodobnie dotyczyć także Putina" - zaznaczył.

Według Awdiejewa Franciszek będzie rozmawiał z prezydentem Rosji o „niestabilności stosunków międzynarodowych, kryzysie na Bliskim Wschodzie, losie Syrii, problemie rozbrojenia nuklearnego i sytuacji w Iranie”. Tematy pokazują, gdzie Rosja jest zaangażowana w politykę światową i na czym zależy Kościołowi. „Watykan jest zainteresowany stabilnością i bezpieczeństwem we wszystkich regionach świata, w których żyją katolicy i jego interesy są podobne do interesów Rosjan, począwszy od Syrii i Wenezueli" - powiedział rosyjski dyplomata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jego zdaniem przywódca „Matki Rosji” i „duchowy ojciec” Zachodu pozwalają w oparciu o „uniwersalną wizję” z wrażliwością zbliżyć się do siebie. Awdiejew zwrócił uwagę, że papież ze względu na swoją osobowość „cieszy się wielką sympatią w Rosji” i nadszedł również czas, kiedy katolicy nie mogąc rozwiązać wielu problemów i otwartych wyzwań powinni zacząć uwzględniać logikę polityczną Rosji i doświadczenia rosyjskiego prawosławia".

Ambasador Rosji przypomniał słowa Putina z niedawnego wywiadu, który powiedział, że Kościół katolicki został „zaatakowany przez ideologie liberalne”. Zaofiarował mu on pomoc ze strony chrześcijaństwa w Rosji. Zwrócił uwagę, że obu przywódców dzieli rozumienie "Kościoła państwowego" i "państwa kościelnego".

Awdiejew zaznaczył, że papież i Putin mają podobne "harmonijne" podejście do delikatnej kwestii państwa i Kościoła na Ukrainie. Przypomniał, że Stolica Apostolska popiera porozumienie mińskie i dystansuje się od jakiejkolwiek ingerencji w życie wspólnot prawosławnych. W tym kontekście nawiązał do słów kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który powiedział, że Watykan chce się trzymać z daleka od „wewnętrznych konfliktów".

2019-07-02 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: na sytuację młodych Europejczyków trzeba spoglądać oczyma Chrystusa

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Spoglądajcie na aktualną sytuację młodych Europejczyków oczyma Chrystusa. On nas uczy dostrzegania nie tylko wyzwań i problemów, lecz także rozpoznania wielu ziaren miłości i nadziei rzuconych na glebę tego kontynentu, który dał Kościołowi wielu świętych, w tym wielu młodych” - napisał papież do uczestników IV Europejskiego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieżowego. Obradują oni w Rzymie, a hasło ich obrad brzmi: „Kościół młody, świadek radości Ewangelii”. Wydarzenie to zorganizowała kierowana przez kard. Stanisława Ryłkę Papieska Rada ds. Świeckich.

W swoim przesłaniu Ojciec Święty podkreślił znaczenie duszpasterstwa młodzieży, zaznaczając że chodzi w nim nie tyle o działania dla młodzieży, ile o podążanie wraz z młodymi, towarzysząc im osobiście w złożonych i czasami trudnych okolicznościach życia. „Duszpasterstwo młodzieży wezwane jest do pojęcia pytań dzisiejszych młodych ludzi i wychodząc z nich do rozpoczęcia prawdziwego i uczciwego dialogu, by wnieść w ich życie Chrystusa” - stwierdził Franciszek. Zaznaczył jednocześnie, że prawdziwy dialog może prowadzić ten, kto żyje osobistą relacją z Panem Jezusem.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie trwają Novemdiales: dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża

2025-04-27 16:33

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po śmierci papieża Kościół i świat odczuwają żal i smutek z powodu jego odejścia, a także niepokój i poczucie zagubienia. Kard. Pietro Parolin mówił o tym w czasie Mszy sprawowanej na placu św. Piotra w intencji zmarłego papieża. Włoski hierarcha, który do śmierci Franciszka pełnił urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że „Ewangelia mówi nam, iż właśnie w takich chwilach ciemności Pan przychodzi do nas ze światłem zmartwychwstania, aby rozpalić nasze serca”.

Niedzielna Eucharystia wpisała się w dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża, zwane po łacinie Novemdiales, które przewiduje Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, wyznaczające kolejne kroki liturgii pogrzebowej po śmierci Następcy św. Piotra. Zgodnie z tradycją pierwszą z tych Mszy jest liturgia pogrzebowa zmarłego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję