Abp Depo podkreśla, że pośród różnych możliwości spędzania wolnego czasu przez osobę wierzącą, na uwagę zasługuje pielgrzymka, a pośród różnych jej form pielgrzymka piesza. „Pielgrzymka jest zawsze ważnym wydarzeniem w życiu chrześcijanina. Przypomina nam nie tylko o kondycji człowieka, którego życie opisuje się często w kategorii wędrówki, ale zachęca nas do kroczenia śladami Jezusa Chrystusa” – napisał abp Depo za św. Janem Pawłem II.
Wskazując na kontekst biblijny pielgrzymowania metropolita częstochowski przypomina, że „Jezus zmierzał do Jerozolimy nie tylko po to by wypełnić nakazy prawa Mojżeszowego, które zobowiązywało każdego żydowskiego mężczyznę do przybycia do Jerozolimy na trzy podstawowe święta żydowskie. Celem nadrzędnym wędrówki Jezusa do Jerozolimy była Jego odkupieńcza śmierć, bo jak sam powiedział: „dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jerozolimą” (por. Łk 13, 33)”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Dlatego iść śladami Jezusa to nie tyle wybrać Jerozolimę, jako geograficzny cel swojej podróży, ale przyjąć do swojego życia ofiarę zbawczą Jezusa i w codzienności żyć Jego nauką” – kontynuuje metropolita częstochowski.
Abp Depo wskazuje na szczególną rolę Jasnej Góry w dziejach narodu i podkreśla, że „możemy porównać Jasną Górę w Częstochowie do Jerozolimy z czasów Pana Jezusa”.
Reklama
„Częstochowa z Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze jest duchową stolicą Polski. Trudno w kilku zdaniach wyrazić znaczenie Jasnej Góry z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w historii Narodu i Kościoła w Polsce. Wspomnijmy jedynie cudowną obronę Jasnej Góry z czasów potopu szwedzkiego, a w naszych czasach rolę Jasnej Góry w okresie totalitaryzmu komunistycznego. Na początku swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II powiedział, zwracając się do sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: "Nie byłoby na stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry - i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które jest związane z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem"”. – napisał arcybiskup.
Metropolita częstochowski wskazując na posłannictwo Maryjnego Kościoła Częstochowskiego przypomina, że to św. Jan Paweł II wskazał, że „Kościół Częstochowski jako diecezja maryjna służy Kościołowi w Polsce i w świecie, spełniając wyjątkowe, związane z Jasną Górą, posłannictwo. Posłannictwo to realizuje się między innymi poprzez przykład pielgrzymowania oraz otwarcie na pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę”.
„Niech na przechodzących przez nasze ziemie i parafie pielgrzymów czekają otwarte kościoły, kaplice, plebanie i domy. Rozpoznajmy w pielgrzymach zmierzających na Jasną Górę samego Chrystusa, który na Sądzie Ostatecznym powie „byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (por. Mt 25, 35). Oby w naszej archidiecezji nie zdarzył się ani jeden przypadek przypominający postawę mieszkańców miasteczka samarytańskiego, którzy nie przyjęli Jezusa” – zaapelował do wiernych abp Depo.
Reklama
Na zakończenie metropolita częstochowski zachęca duszpasterzy i wiernych do wyruszenia na szlak pielgrzymi oraz wyraża wdzięczność wszystkim wymiarom organizacyjnym służb państwowych oraz samorządowych, które koordynują i czuwają nad bezpiecznym przejściem pielgrzymek. „Szczególne słowa wdzięczności kieruję pod adresem częstochowskiej Policji, która w okresie pielgrzymkowym wkłada ogromny wysiłek w zabezpieczenie ruchu drogowego w mieście. Dziękuję również Dyrekcji i pracownikom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie za przeszkolenie kierujących ruchem na drodze w ramach przejścia pielgrzymki” – napisał abp Depo.
Według jasnogórskich statystyk w 2018 r. w samych tylko 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięły udział 834 tysiące wiernych. Do tego doliczyć trzeba parafialne pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych, maturzystów z poszczególnych diecezji, inne różne formy zorganizowanego pielgrzymowania oraz pielgrzymowanie rodzinne i indywidualne. Niezwykłym na skalę światową fenomenem religijnym, są pielgrzymki piesze na Jasną Górę. W 2018 r. na Jasną Górę przybyło 255 pieszych pielgrzymek, a uczestniczyło w nich 124 tysiące osób. Pielgrzymki piesze, trwające od kilku do kilkunastu dni, są nie tylko dużym wysiłkiem fizycznym, ale również czasem głoszenia Ewangelii, nawrócenia, przemiany oraz miejscem radosnego dawania świadectwa o Chrystusie i tworzenia braterskiej wspólnoty. Na Jasną Górę prowadzi ponad 55 szlaków pielgrzymkowych. Najdłuższe trasy pokonują pielgrzymi z Pomorza Zachodniego i z Warmii, idąc nawet 20 dni.
Treść listu abp. Wacława Depo: