Wydarzenie na stałe jest obecne wśród dorocznych imprez kulturalnych w Chełmie. Wielu mieszkańców miasta nie wyobraża sobie maja i czerwca właśnie bez tej duchowej uczty, jaką dają Dni Kultury Chrześcijańskiej. Są to spotkania z Bogiem i człowiekiem oraz kulturą i podróżami nie tylko do odległych krajów, lecz i własnej duszy. - Jest to najdłużej trwająca impreza tego typu w kraju. Nikt oprócz nas nie odważył się jak dotychczas organizować Dni Kultury Chrześcijańskiej przez cały miesiąc. Cykl różnorakich imprez rozpoczyna się zawsze w maju, a kończy w czerwcu. I tak już od 16 lat wszyscy pragnący głębiej spojrzeć na własne życie mogą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach, koncertach, wystawach, prezentacjach filmowych - mówi Tadeusz Boniecki, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie. - Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku w organizację DKCh włączyła się aktywnie Młodzieżowa Rada Miasta Chełm. Bo ta impreza edukuje, wskazuje, daje szansę na znalezienie swojej drogi życiowej. Ważne jest też, że w dzisiejszych trudnych czasach braku jedności w społeczeństwie i licznych ataków na wiarę i Kościół ta impreza integruje, łączy wiele różnych środowisk wokół kultury. Takiej kultury która pobudza ducha do wzrastania, szukania wzorców i autorytetów, a nie bulwersuje i dzieli lokalna wspólnotę - dodaje Boniecki.
Reklama
Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. Ryszarda Winiarskiego w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Kapłan wygłosił również niezwykle głębokie i poruszające wiele aspektów Słowo Boże. Szczegółowo wyjaśnił w nim pojęcie kultury i kultury chrześcijańskiej. Wiele duchowych przeżyć dostarczył też uczestnikom podczas inauguracji DKCh śpiew pieśni w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco -Męskiego Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Honti. Był to pierwszy występ tego wybitnego chóru w Chełmie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacje twórczości znakomitych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem retrospektywy był wybitny aktor Jerzy Rogalski. Kilka filmów z jego znakomitymi rolami mieszkańcy Chełma obejrzeli w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie prezentacji aktor spotkał się z mieszkańcami miasta. Dzielił się refleksją na temat współczesnego aktorstwa. Mówiąc o swojej wierze, nie ukrywał że jest ona bardzo ważna dla niego w całej twórczości i życiu rodzinnym. Zdradził też, że jest wyjątkowym czcicielem św. Ojca Pio, którego zawsze prosi o wsparcie u Boga w różnych trudnych sytuacjach, a święty nigdy mu nie odmawia.
Po raz kolejny z mieszkańcami Chełma spotkał się wybitny reżyser Krzysztof Zanussi. Przyjechał, aby opowiedzieć o powodach nakręcenia swojego najnowszego filmu pt. „Eter”. Chełmska premiera filmu miała miejsce przed spotkaniem, które wzbudziło duże zainteresowanie wśród ludzi młodych. Pytali reżysera o receptę na dobrze przeżyte życie, a ten odpowiadał z perspektywy swoich 80 tych urodzin, które obchodził w tym roku. Miłą niespodzianką z tej okazji były specjalne życzenia dla reżysera od władz Chełma, organizatorów, młodzieży i mieszkańców.
Reklama
Dni Kultury Chrześcijańskiej to także wystawy. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów można było obejrzeć wystawę pt. „Prowincja sakralnie”, przygotowaną przez artystów ze Stowarzyszenia Twórczego Prowincja z Siedliszcza. Na tle prezentowanych prac szczególnie wyróżniało się malarstwo Urszuli Bedlińskiej, bezpośrednio odwołujące się do ludowej pobożności. Jej obrazy przedstawiające Madonny - jak mówiła sama artystka - są niczym modlitwa autentyczna i szczera.
Wielkie zainteresowanie wzbudziły spotkania Cezarego Pazury z młodzieżą. Znany aktor opowiadał nie tylko o kulisach zawodu aktora. Mówił jak ważny jest w jego życiu Pan Bóg i tradycyjne wartości religijne; krytykował profanacje wizerunków świętych. Zachęcał młodych, aby nie ulegali wrogim dla człowieka ideologiom walczących z Kościołem. Dzielił się też refleksją na temat skuteczności autentycznej modlitwy i niezwykłej siły czerpanej z odmawiania różańca.
Po raz pierwszy w Chełmie gościł znany dziennikarz i publicysta z TVP Jan Pospieszalski. Okazją do tego było spotkanie z młodzieżą II LO i rozmowy o wartościach osnute na wierze, nadziei i miłości.
Reklama
Dni Kultury Chrześcijańskiej to także słowo pisane. Dlatego też w Chełmskiej Bibliotece Publicznej z mieszkańcami spotkała się znana publicystka TVP Magdalena Ogórek, która promowała książkę pt. „Lista Wächtera Generał SS, który ograbił Kraków”. Podczas spotkania bardzo ciekawie opowiadała o zabytkach zrabowanych przez Niemców z Polski podczas ostatniej wojny. Mówiła też o dziełach sztuki jakie udało się odzyskać. Wypowiadała się także na bieżące tematy społeczne i polityczne. Zdecydowanie opowiedziała się przeciwko aborcji i zabijaniu nienarodzonych dzieci oraz przeciwko adopcji dzieci przez środowiska homoseksualne. Magdalena Ogórek podkreślała, że swoją córkę wychowuje według tradycyjnych zasad wiary zgodnych z nauczaniem Kościoła.
Podczas DKCh nie zabrakło spotkań z podróżnikami i badaczami. O swoich pasjach opowiadał m.in. Grzegorz Gawlik, badający wulkany oraz Kasia Biernacka - badacz jaskiń i fotograf. Do pomocy dzieciom na Madagaskarze i wspierania misjonarzy zachęcał w różnych środowiskach Daniel Kasprowicz, dietetyk i misjonarz świecki na tej afrykańskiej wyspie.
Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej przeszły już do historii. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim parafiom, placówkom kultury i szkołom, które kolejny raz aktywnie włączyły się w przygotowanie tej jedynej w swoim rodzaju duchowej imprezy. - Mamy świadomość, że imprezę o tak wysokim poziomie kulturalnym i artystycznym jest coraz trudniej organizować. Z każdym rokiem wzrastają problemy związane z zapewnieniem finansowania tej ambitnej i niekomercyjnej imprezy; ubywa sponsorów. Nie wiemy, czy w przyszłym roku zdecydujemy się zorganizować kolejną edycję DKCh - mówią z zatroskaniem organizatorzy.
Patronat nad XVI edycją DKCh sprawowali: Metropolita Lubelski Abp Stanisław Budzik, prezydent miasta Chełm Jakub Banaszek, poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz oraz starosta powiatu chełmskiego Piotr Deniszczuk.