W skład zespołu wchodzą: nauczyciele religii i wychowawcy, pracownicy przedszkoli i szkół katolickich, przedstawiciele Domowego Kościoła, Caritas diecezjalnej, osoby życia konsekrowanego, moderatorzy seminarium duchownego, delegat biskupa ds. ochrony małoletnich oraz diecezjalny kurator ds. penitencjarnych.
Uczestnicy spotkania byli zgodni, że obowiązujący dokument wymaga modyfikacji i uzupełnień. Obok części ogólnej powinien zawierać również część szczegółową, która uwzględni: specyfikę różnych środowisk, np. przedszkoli [chodzi o dostosowanie do wieku dzieci]; warunki i wymogi wypoczynku wakacyjnego organizowanego dla dzieci i młodzieży przez Caritas diecezjalną; standardy rekolekcji wakacyjnych prowadzonych przez Ruch Światło-Życie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Zasady prewencji” diecezji elbląskiej powstały przede wszystkim z myślą o duchownych. Winny jednak uwzględnić szerzej inne kategorie osób: świeckich nauczycieli religii, prowadzących schole i młodzieżowe chóry kościelne, organistów i kościelnych, wolontariuszy Caritas, animatorów Ruchu Światło-Życie.
Większą uwagę należy poświęcić w „Zasadach prewencji” przestępstwom związanym z korzystaniem z internetu.
„Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej” zostały zatwierdzone przez biskupa elbląskiego 25 stycznia br. Opublikowany na stronie internetowej diecezji dokument składa się z trzech części: ogólnej, norm szczegółowych oraz apendyksu. Oprócz tego, członkowie zespołu diecezji elbląskiej ds. prewencji uczestniczyli także w metropolitalnym szkoleniu nt. ochrony małoletnich, które odbyło się 16 maja br. w Olsztynie. Szkolenie prowadził o. Adam Żak – koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.