Reklama

Polski szlak do Santiago de Compostela

Muszla - znak pielgrzymiej drogi

W dniach 22-24 lipca odbyły się uroczyste obchody inauguracji pierwszego polskiego odcinka pątniczego „Szlaku św. Jakuba”. Trzydniowe święto zorganizowano w Głogowie, Jakubowie oraz Zgorzelcu. Wydarzenia te obiły się szerokim echem nie tylko w naszej diecezji, ale dzięki dużemu zainteresowaniu mediów również w całym kraju. Szczególnej rangi tym obchodom dodał fakt, że - skądinąd - lokalne wydarzenie, dzięki przede wszystkim akceptacji Kościoła, zaangażowaniu organizatorów i przychylności wielu samorządów, nabrało ostatecznie międzynarodowego charakteru, o europejskim wręcz wydźwięku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie trzydniowych obchodów miało miejsce w piątek 22 lipca w gościnnych progach Domu Cichych Pracowników Krzyża „Uzdrowienie chorych” im. Jana Pawła II przy głogowskiej kolegiacie. Pierwszym punktem obchodów była konferencja popularno-naukowa, zatytułowana Z Jakubowa do Santiago de Compostela. O pielgrzymowaniu i praktykach pokutnych - od wieków średnich do współczesności. Miałem niewątpliwy zaszczyt wraz z ks. Stanisławem Czerwińskim przywitać i otworzyć tę sesję. Oprócz wykładów uczestnicy konferencji wzięli udział w promocji najnowszej publikacji, z serii Biblioteka Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, zatytułowanej: Na szlaku św. Jakuba... Z Jakubowa do Santiago de Compostela. Mogli też zwiedzić odbudowywaną, najstarszą głogowską świątynię oraz skosztować smakołyków zakonnej kuchni. Wieczorem, w ramach imprez towarzyszących, w murach kolegiaty odbył się spektakl poetycko-muzyczny (oparty m.in. na twórczości C.K. Norwida): Rzecz o wolności w wykonaniu artystów scen poznańskich związanych z Centrum Kultury „Zamek”. Organizatorami tego dnia byli: Bractwo św. Jakuba Apostoła, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Urząd Miejski w Głogowie i Miejski Ośrodek Kultury.
Sobota stała pod znakiem uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Centralnym punktem tego święta była odprawiona o godz. 12.00 Msza św. koncelebrowana, której w imieniu biskupa diecezjalnego przewodniczył ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. Uczestniczyli w niej zaproszeni kapłani, wierni parafianie oraz liczni goście. Staraniem proboszcza ks. Stanisława Czerwińskiego, członków bractwa, lokalnej społeczności oraz okolicznych władz samorządowych, w godzinach popołudniowych odbył się Pierwszy Jarmark św. Jakuba. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele sześciu gmin: Radwanice, Żukowice, Jerzmanowa, Chocianów, Gaworzyce i Grębocice. W bogatym programie tego przedsięwzięcia wśród występów artystycznych, loterii, stoisk handlowych znalazło się też miejsce na promocję idei „Szlaku św. Jakuba”. Ostatnim dniem obchodów była bezpośrednia inauguracja polskiego odcinka pielgrzymkowej drogi, prowadzącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Przypomnijmy, że ten, już oznaczony, przeszło 160-kilometrowy fragment trasy jest w tej części naszego kontynentu najdalej wysuniętym na wschód odcinkiem europejskiej sieci „Szlaku św. Jakuba”.
W niedzielne południe, przy murach ośrodka kościelnego w Jakubowie odprawiona została uroczysta Eucharystia, którą celebrował proboszcz i wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła - ks. Stanisław Czerwiński. Poruszającą homilię o nadziei i pielgrzymowaniu wygłosił zaś ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. W trakcie tej Najświętszej Ofiary (podobnie jak dzień wcześniej) zostały wystawione, przywiezione w lipcu z Watykanu, relikwie: św. Jakuba Starszego Apostoła, św. Faustyny Kowalskiej oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Szacuje się, że w tej Mszy św. polowej uczestniczyło ok. tysiąca wiernych. Oficjalnemu otwarciu szlaku, oprócz modlitwy, towarzyszyło odsłonięcie pomnika - Muszli św. Jakuba, na którym umieszczono słynne słowa z Aktu Europejskiego Jana Pawła II z Santiago de Compostela: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”, oraz wielkiej tablicy informacyjnej o polskim odcinku trasy pielgrzymkowej, jak również odczytanie przez prezesa Bractwa św. Jakuba Apostoła - Henryka Karasia specjalnego listu-przesłania, wystosowanego do uczestników tych uroczystości przez hiszpańską eurodeputowaną z Galicji (regionu na terenie którego znajduje się Santiago de Compostela). Całość zakończyła wspólnie odmówiona przed Najświętszym Sakramentem Litania do św. Jakuba Apostoła oraz procesyjne wyjście duchowieństwa i członków bractwa. Następnie na placu przy plebani odbyła się wspólna biesiada wszystkich przybyłych, przygotowana przez kilkanaście sołectw wchodzących w skład parafii.
Ostatnim akordem 3-dniowych obchodów, ale o szczególnym znaczeniu, były równie wspaniale przygotowane uroczystości w Zgorzelcu. Dzięki uprzejmości władz lokalnych i przy ich pełnym zaangażowaniu oraz wsparciu duchownych i wiernych, odbył się symboliczny przemarsz ulicami miasta (m. in. z towarzyszeniem orkiestry), w którym uczestniczyła liczna delegacja gości z ziemi głogowskiej na czele z członkami Bractwa św. Jakuba. Po dojściu na graniczny most, w obecności m.in. bp. Stefana Cichego i przedstawicieli duchowieństwa i władz niemieckich, dokonano symbolicznego, a zarazem oficjalnego przyłączenia polskiego odcinka szlaku pielgrzymkowego (biorącego swój początek w Jakubowie) do europejskiej sieci dróg św. Jakuba.
Tak oto rozpoczęte przed ponad rokiem dzieło zostało doprowadzone do zamierzonego celu. Pierwszy rozdział nowej historii „Szlaku św. Jakuba” został napisany. Czas na kolejne... Organizatorzy i wszyscy wspierający ten projekt wierzą, że za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Jakuba Apostoła będzie on służyć - przede wszystkim - ku większej Chwale Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu papieża

2025-04-23 19:06

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Dwóch polskich kardynałów kurialnych, dwóch członków kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore i czterech dominikanów - penitencjarzy mniejszych w tej bazylice ma prawo udziału w pochowaniu 26 kwietnia papieża Franciszka do grobu w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej - wynika z komunikatu Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Podziel się cytatem Uroczystości będzie przewodniczył Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Kevin Joseph Farrell.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ciało papieża Franciszka przeniesiono do bazyliki watykańskiej

2025-04-23 10:54

[ TEMATY ]

Watykan

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Kardynał kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, Kevin Joseph Farrell przewodniczył w środę 23 kwietnia uroczystemu przeniesieniu ciała zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki watykańskiej. Od tej pory, aż do pogrzebu w sobotę, 26 kwietnia, hołd zmarłemu papieżowi mogą składać wierni przybywający z całego świata do Rzymu.

Kardynałowie zgromadzali się w kaplicy Domu Świętej Marty, trwając w cichej modlitwie. Towarzyszyli im franciszkanie konwentualni - penitencjarze bazyliki watykańskiej. Następnie kardynał kamerling, Kevin Farrell po pozdrowieniu zgromadzonych powiedział: „Najmilsi bracia i siostry, z wielkim wzruszeniem towarzyszymy doczesnym szczątkom naszego papieża Franciszka w drodze do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła, który jest w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego. Opuszczając ten dom dziękujmy Panu za niezliczone dary, którymi za pośrednictwem swego sługi, papieża Franciszka obdarzył lud chrześcijański i módlmy się, aby będąc miłosiernym i łaskawym udzielił jemu wiecznego mieszkania w królestwie niebieskim oraz pocieszył niebańską nadzieją rodzinę papieską, Kościół w Rzymie i wiernych na całym świecie. Łaskawie spojrzyj Panie na życie i dzieło Twego sługi a naszego papieża Franciszka. Przyjmij go w domu wiecznego światła i pokoju, i daj Twoim wiernym iść drogami przez niego wytyczonymi oraz świadczyć Ewangelię Twego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”.
CZYTAJ DALEJ

Był z ludem do końca

2025-04-24 09:41

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Archiwum Aspektów

Biskupi naszej diecezji i wierni świeccy wspominają papieża Franciszka

Biskupi naszej diecezji i wierni świeccy wspominają papieża Franciszka

Dla mnie osobiście papież Franciszek będzie kojarzył się z dniem kiedy podjął decyzję, że mam pełnić posługę w Kościele jako biskup – mówi bp Adrian Put. Biskupi naszej diecezji i wierni świeccy wspominają papieża Franciszka.

Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński o śmierci papieża Franciszka dowiedział się w trakcie sprawowania poniedziałkowej liturgii Mszy św. w swojej rodzinnej miejscowości Sucha k. Zielonej Góry. – Akurat Komunia św. dobiegła końca i ktoś z wiernych poinformował proboszcza o śmierci papieża. Sprawdziliśmy to i okazało się, że to prawda, dlatego na zakończenie Eucharystii podjęliśmy modlitwę w intencji Ojca Świętego – mówi biskup diecezjalny. – Informację tę przyjęliśmy z wielkim bólem i smutkiem, bo mieliśmy nadzieję, że papież wyjdzie z tego kryzysu zdrowotnego. W marcu byłem w Rzymie, uczestniczyłem w modlitwie na placu św. Piotra i w licznych rozmowach tam, taka nadzieja się tliła. Żegnamy Ojca Świętego, który jako następca Benedykta XVI wniósł bardzo wiele w życie Kościoła i pokazał, że do końca ten Kościół umiłował, przekazując jeszcze wielkanocne orędzie i błogosławiąc wiernych z balkonu bazyliki św. Piotra. Odejście papieża Franciszka przyjmujemy z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z wielką wdzięcznością Bogu za jego dokonania: nauczanie, pielgrzymki i zaangażowanie. Papież jako pasterz w wielu sytuacjach wykazał się postawą radykalnego pójścia za Ewangelią i myślę, że to jest czytelne dla wszystkich – zauważa bp Lityński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję