Podczas Dni Historii Płocka na mieszkańców miasta i gości czeka wiele historycznych atrakcji. Pomyślano o ciekawych imprezach dla tych, którzy lubią zwiedzać miasto czynnie oraz dla tych, którzy wolą pokazy m.in. w ramach 3. Płockiej Triady Nordic Walking odbędzie się marsz Szlakiem Gotyku Ceglanego, a terenie którego leży Płock. Ponadto zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki katedralnej i Muzeum Diecezjalnego, w ramach działania Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „Odkryj z nami Płock”.
Za bazyliką katedralną rozpostrze się Miasteczko Rycerskie. Będą pokazy i warsztaty średniowiecznego rękodzieła, połączone z prezentacjami starożytnych technik rzemieślniczych. W zależności od ilości drużyn wojów, w ciągu dnia odbędzie się kilka pokazów walk w pełnym rynsztunku bojowym. Na scenie, usytuowanej w centralnym punkcie miasteczka, odbywać się będą koncerty muzyki dawnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Będzie można także oglądać średniowieczny warsztat mennicy, również na Wzgórzu Tumskim, z pokazami dawnych technik menniczych. Uczestnicy będą mogli stać się właścicielami replik najbardziej znaczących, historycznych monet polskich m.in. grosza Kazimierza Wielkiego, którego egzemplarze zostały wykorzystane w serialu „Korona królów”, pierwszej polskiej złotej monety - dukata Władysława Łokietka czy denara Bolesława Krzywoustego. Uczestnictwo w pokazach będzie potwierdzane imiennym, kaligrafowanym certyfikatem opatrzonym pieczęcią św. Eligiusza - patrona mincerzy.
Zaplanowano też Mistrzostwa Rzeczypospolitej w Kuszy Historycznej oraz Turniej Kuszniczy o Miecz Bolesława Krzywoustego na tzw. Rybakach nad Wisłą. W trakcie turnieju w okolicach nabrzeża wiślanego można będzie zobaczyć walki rycerzy na miecze, wybić własnoręcznie monetę na replice średniowiecznej mennicy oraz zobaczyć i usłyszeć strzały na wiwat z replik broni średniowiecznej.
W sobotę 22 czerwca organizatorzy zapraszają na „Wianki” na terenie amfiteatru. Płocczanie poznają zwycięzcę plebiscytu na Płocczanina Roku 2018 oraz laureatów nagród w dziedzinie kultury. Galę uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” oraz „Ziemia Żywiecka”. Nie zabraknie też wspólnego puszczania wianków na Wisłę.
Wielbicieli teatru Stowarzyszenie Człowiek Kultura zaprasza w niedzielę 23 czerwca na spektakl „Arka wszystkich Świętych” przy Wieży Szlacheckiej Opactwa Pobenedyktyńskiego (w godz. 13.00-18.00). Teatr Form Wielu zaprezentuje tam „Arkę wszystkich świętych”, czyli zabawną historię o świętych i towarzyszących im zwierzętach.
Zwieńczeniem Dni Historii Płocka będzie Noc Świętojańska w niedzielę 23 czerwca w godz. 18.00-22.00, w parku za katedrą. Będą wojowie, rzemieślnicy i muzyka folkowa. Zagrają Shaman Jungle (Białoruś) i Percival (Polska). Percival, to grupa powstała w wyniku fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Znana jest miłośnikom muzyki dawnej muzyki, wydała pięć albumów, koncertuje na świecie. Twórcy ci skomponowali muzykę do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Zespół współtworzył także muzykę do „Równonocy” - projektu, który połączył słowiańskie dźwięki z hip-hopem, za co zdobył Diamentową Płytę.
Dni historii Płocka, to wydarzenie poświęcone bogatej historii Płocka, ważna impreza historyczno-edukacyjna, gromadzącą każdego roku wiele tysięcy osób, zarówno płocczan jak i turystów. Przypomina lokację miasta w 1237 roku przez biskupa Piotra oraz najważniejsze wydarzenia z historii grodu nad Wisłą - historycznej stolicy Polski, w której znajdują się groby piastowskich książąt: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.