„Sanktuarium Matki Bożej w Lipach k. Lubawy należy do głównych i najstarszych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Duchowe i kulturowe oddziaływanie tego sanktuarium sięga daleko poza Ziemię Lubawską. Coroczne uroczystości w Lipach zawsze gromadzą pielgrzymów z różnych zakątków macierzy chełmińskiej. Razem z mieszkańcami Lubawy i Ziemi Lubawskiej, rozmiłowanymi w Lipskiej Pani, oddają oni radosną cześć Bożej Rodzicielce i pod jej obronę się uciekają” (Biskup Toruński Andrzej Suski).
W książce ks. Mirosława Mroza i Waldemara Rozynkowskiego pt. Sanktuaria Maryjne Diecezji Toruńskiej czytamy: „Oryginalnym przejawem kultu lipskiego jest doroczne, procesyjne przeniesienie figurki Matki Bożej z kościoła parafialnego w Lubawie, w którym jest na co dzień przechowywana, do kościółka w Lipach, położonego wśród malowniczych pól i drzew. (...) Przeniesienie figurki do Lip odbywa się obecnie raz w roku, 1 i 2 lipca, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podobne procesje z figurką dawniej urządzano częściej, zwłaszcza w czasach zagrożenia wojną, w okresie epidemii, głodu lub innych klęsk żywiołowych”.
Tegoroczną procesję 1 lipca poprzedziły uroczyste Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie, którym przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. W drodze z Lubawy do Lip Matce Bożej Lipskiej towarzyszyły setki wiernych i pielgrzymów, którzy przybyli, aby oddać Jej pokłon i polecić intencje dyktowane przez pielgrzymie serca.
Po przybyciu do Sanktuarium nastąpiło przywitanie Biskupa Ordynariusza przez dzieci pierwszokomunijne oraz przedstawicieli Ziemi Lubawskiej. Słowa wdzięczności za obecność i wspólną modlitwę skierował także kustosz Sanktuarium ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz.
Po gorących pozdrowieniach rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Pasterza Kościoła toruńskiego. W koncelebrze uczestniczyli także liczni kapłani towarzyszący pielgrzymom.
W homilii Ksiądz Biskup podkreślił podwójną rolę, jaką spełniała Maryja. Mówił, że była Ona prostą, pokorną, czułą i cichą kobietą, zabiegającą o troski codziennego życia. Z drugiej strony jednak jest Matką Kościoła - Matką ciągle wstawiającą się za nami u swojego Syna. Ona nigdy nie opuszcza swoich dzieci w potrzebie. Pasterz diecezji położył również duży akcent na to, że właśnie Maryja gromadzi nas w tym Sanktuarium. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa wszystkim zebranym pielgrzymom.
O godz. 19.00 sprawowana była Msza św. w intencji rolników i robotników o błogosławieństwo w pracy. Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęło się czuwanie młodzieży przed Figurą, które swoim śpiewem ubogaciły różne zespoły muzyczne. O godz. 22.30, wierni, trzymając zapalone świece, udali się na Drogę Krzyżową wokół świątyni, po czym o godz. 24.00 została odprawiona Msza św. Po Eucharystii figurę Matki Bożej Lipskiej przeniesiono z ołtarza polowego, gdzie odbywały się wszystkie nabożeństwa, do kaplicy, w której dalej trwało nocne czuwanie.
W książce ks. Mirosława Mroza i Waldemara Rozynkowskiego pt. Sanktuaria Maryjne Diecezji Toruńskiej czytamy: „Odpusty lipskie stanowią wielką szkołę katolickiego życia. Od 600 lat wprowadzają pielgrzymów w życie sakramentalne i modlitewne oraz wychowują w duchu Ewangelii. Stare pieśni lipskie wspominają o burzach wojennych i nawałnicach, o szkodliwych gradach, gromach, zaraźliwych falach i innych „frasunkach”, kiedy to Matka Lipska spieszyła z pomocą, wspierała, podawała rękę, przywracała pokój, uzdrawiała, sprawiała urodzaje, a przede wszystkim wskazywała drogę wierzącym”.
2 lipca, w drugim dniu odpustu, o godz. 6.00 Figurę przeniesiono ponownie na ołtarz polowy, o godz. 6.30 odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, a o godz. 7.00 wierni uczestniczyli w porannej Mszy św. O godz. 9.00 rozpoczęła się liturgia pokutna, przygotowująca wiernych do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. O godz. 10.30 odprawiono Sumę odpustową pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego.
Na początku Mszy św. Ksiądz Biskup powiedział: „Tym, który nieustannie przychodzi do każdego z nas w naszych pielgrzymich szlakach, jest Chrystus. On także nas tutaj gromadzi. Ale Pan Jezus chce, abyśmy do Boga przychodzili przez Maryję. Przychodzimy, aby zawierzać siebie, swoje sprawy, rodziny, aby zabrać stąd - przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny - Pana Jezusa do siebie, do swoich domów, do swojej pracy, do miejsc w których żyjemy”. Natomiast w homilii Ksiądz Biskup skierował do pielgrzymów następujące słowa: „Niestrudzenie co roku przybywacie, aby spotkać się z Jezusem w tajemnicy klimatu domu prowadzonego przez Maryję. Bo Lipy to taki miejscowy, mały Nazaret. A my w Maryi, jak Jej dzieci, chcemy się uczyć jak żyć w tych trudnych czasach. (...). Maryja Matka dana jest nam na wzór.
Daje nam więc konkretny program sztuki życia w swoim domowym już Nazarecie. My mamy ten Nazaret, w Lipach, jakby zamieniać, odzwierciedlać tam, gdzie żyjemy. (...) Nie bójcie się ciemności, nie bójcie się lęku. Jeżeli razem z wami będzie w waszym domu Matka Boża, to będzie także Jej słyszalny głos: «Niech mi się stanie» i będzie także światło, jak przyjąć Chrystusa. Przychodzimy więc do Maryi, bo chcemy się spotkać przez Nią z Bogiem (...)”.
Na Mszę św. o godz. 15.00 przybyli kierowcy, gdyż to właśnie w ich intencji sprawowana była ta Eucharystia, po której nastąpiło uroczyste błogosławieństwo dla użytkowników dróg oraz pokropienie pojazdów. Liturgię swoim śpiewem uświetniły schole „Pozytywka” i Świąteczna Kapela z Dobrego Miasta. O godz. 16.30 rozpoczęły się uroczyste Nieszpory, a po nich procesja powrotna do fary, podczas której na rozstajach dróg ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz - kustosz Sanktuarium - udzielał błogosławieństwa figurą Matki Bożej Lipskiej. Wierni, którzy nie uczestniczyli w procesji, wychodzili przed domy, żeby oddać cześć Maryi. W procesji brała udział także Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie.
Uroczystości odpustowe zakończyły się 3 lipca w farze Mszą św. z udziałem chorych, służby zdrowia i wszystkich, którzy opiekują się chorymi. W ciągu tych dwóch dni do Lip przybyły liczne pielgrzymki m.in. ze Skarlina, Iłowa, Działdowa, Rumiana, Koszelew, Kiełpin, Rybna, Hartowca, Grodziczna, Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry, Prątnicy, Zwiniarza, Sampławy, Iławy, Bratiana, Nowego Miasta Lubawskiego, Rożentala, Grabowa, Złotowa i Ostródy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu