Jak zaznaczył ks. dr Paweł Płaczek – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych wspomożemy tym projektem ojców oblatów, którzy już od 30 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Będzie to dar naszego serca, a jednocześnie przywrócenie godności dzieciom, które żyją w Kościele pierwszej ewangelizacji – zaznaczył ks. Płaczek. Oznajmił, że tytuł kościoła będzie związany z główną patronką naszej Archidiecezji – Matką Kościoła i Jej ten dar dedykujemy. Konsekracja kościoła i otwarcie budynku szkoły planowane są w 2022 roku.
Projekt kościoła i szkoły oraz kosztorys przedstawił misjonarz oblat Maryi Niepokalanej o. Marek Ochlak posługujący 24 lata na Madagaskarze. Misjonarz spotkał się również z klerykami seminarium duchownego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Budynek kościoła ma mieć wymiary 20 na 10 metrów. Będzie pełnił również funkcję szkoły. Poza tym budynkiem chcemy też wybudować przynajmniej dwie dodatkowe klasy, żeby grupa dziecięca, podstawowa i starsze dzieci mogły się uczyć - powiedział o. Ochlak.
Reklama
- Oglądam szkoły państwowe w buszu. Często jest to szałas z tablicą i z matą, na której siedzą dzieci. To, co my budujemy i wybudowaliśmy podczas innych naszych misji, w różnych częściach Madagaskaru i to, co chcemy wybudować tu (przyp. red. - misja Befasy, na terenie obszaru MISOKITSY) to budynki solidne. Budujemy z pustaków, dach z blachy, w środku jest wyposażenie, nie ma szyb, a okna są z drzewa. Jest to solidnie i trwałe w utrzymaniu - podkreśla misjonarz.
Koszt inwestycji to 15 tys. euro.
Jak dodaje o. Marek Ochlak, na Madagaskarze jest 20 procent katolików, a połowa to ci, którzy wierzą w swoje plemienne wierzenia, czyli animiści.
Część pieniędzy jest już zebrane podczas zbiórek szkolnych, parafialnych. Każdy może wesprzeć nowe dzieło ofiarą na specjalne konto misyjne diecezjalnej Fundacji "Szczecińska":
18 1750 0012 0000 0000 2691 4078 z dopiskiem: budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Fundacja SZCZECIŃSKA ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin