Reklama

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Jak przystało na dzień imienin, imieniny św. Brata Alberta Chmielowskiego, obchodzone 17 czerwca br. w lubińskiej Fundacji jego imienia, miały bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Starym Lubinie, której przewodniczył bp Stefan Regmunt, a koncelebrowali dziekani z Lubina: ks. Krzysztof Krzyżanowski oraz ks. Wiesław Migdał. W uroczystości wzięli również udział ks. Tadeusz Zaleski, prezes Fundacji z Radwanowic, przedstawiciele władz miasta: prezydent miasta Lubina Robert Raczyński, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Niewodniczański oraz przewodniczący NSZZ Solidarność Zagłębia Górniczego Lubin - Bogdan Nuciński, a także podopieczni, wolontariusze i przyjaciele Fundacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczta dla ducha

Imieninowa Eucharystia przygotowana była przez osoby niepełnosprawne i wolontariuszy, którzy czytali czytania mszalne, śpiewali Psalm, odmówili modlitwę wiernych, szli w procesji z darami oraz włączali się we wspólną modlitwę i radosny, żywiołowy śpiew.
W homilii Ksiądz Biskup opowiedział historię Adama Chmielowskiego - Brata Alberta. Przypomniał o jego domu rodzinnym w Krakowie, o udziale w powstaniu styczniowym, gdzie stracił nogę, stając się osobą niepełnosprawną. Mówił o malarstwie, które Adam porzucił, by nieść pomoc najuboższym mieszkańcom Krakowa w imię miłości do Boga i bliźniego. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na fakt, że św. Brat Albert dawał ludziom nie tylko schronienie na noc czy ciepły posiłek w ciągu dnia. Jego pragnieniem było stworzenie domu dla osób potrzebujących - tak ciepłego i pełnego miłości i religijności, jak jego dom rodzinny. Takim domem jest dziś dla osób niepełnosprawnych Fundacja w Lubinie.
Podczas modlitwy wiernych po każdym wezwaniu odmawiający podchodzili do ołtarza. Wolontariusz zapalał świeczkę, a osoba niepełnosprawna wkładała różę do wazonu przed obrazem św. Brata Alberta - specjalnie namalowanym na tę uroczystość przez podopiecznych Fundacji.
Procesja z darami także miała charakter integracyjny - wolontariusze szli z osobą niepełnosprawną. Nieśli chleb upieczony w ośrodku, portrety św. Brata Alberta - malarski i ceramiczny, wykonane na Warsztatach Terapii Zajęciowej Przytulisko w Lubinie, kwiaty wyhodowane w ośrodku Fundacji na Starym Lubinie, hostie i ampułki z wodą i winem.
Na zakończenie Mszy św. wszyscy księża otrzymali w darze płytki ceramiczne z kwiatami, wykonane przez podopiecznych Fundacji.

Czym jest Fundacja?

Lubińska filia Fundacji im. św. Brata Alberta powstała w 1990 r. W jej ramach działają: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny „Przytulisko” (DAO), Warsztaty Terapii Zajęciowej „Przytulisko”, a od września 2000 r. także miejsca hostelowe w ośrodku. Fundacja obejmuje pomocą i opieką ok. 50 rodzin z terenu Lubina, Polkowic i Chojnowa.
W DAO dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo prowadzona jest terapia pedagogiczna, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, hipoterapia na własnych koniach, muzykoterapia z elementami teatru i katechizacja specjalna. Co miesiąc odprawiane są wspólnotowe Msze św. w kaplicy pw. św. Wojciecha w Lubinie.
Zajęcia odbywają się również popołudniu - skupiają podopiecznych wywodzących się ze środowisk zagrożonych patologią i znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. W ramach tego projektu prowadzony jest również program hostelowy - dla osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych. W Warsztatach Terapii Zajęciowej prowadzonych jest 7 grup terapeutycznych w 5 pracowniach: ceramicznej, ogrodniczej, rolniczej, edukacyjno-terapeutycznej i gospodarstwa domowego.
Fundacja podejmuje współpracę z wieloma innymi podmiotami. Szczególnym przykładem takiego współdziałania jest włączanie się wraz z Duszpasterstwem Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej w organizację imprez dla osób niepełnosprawnych z terenu całej diecezji: Kongres Osób Niepełnosprawnych, Narodowa Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Rzymu, Diecezjalne Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa, Spotkania Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych i Bale Integracyjne w Legnicy czy Narodowa Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Lourdes.

Imieninowe świętowanie

Po Eucharystii był czas na ucztę dla ciała. W ośrodku Fundacji na Starym Lubinie stoły uginały się pod ciężarem pysznych ciast. Teren udekorowano kolorowymi balonami. Na trawie rozstawiono plenerową wystawę portretów św. Brata Alberta, które powstały specjalnie na tę okazję w Przytulisku. Na honorowym miejscu przy stołach stały portrety Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Solenizanta.
Po zaspokojeniu pierwszego głodu imieninowi, goście (ok. 250 osób) obejrzeli spektakl, przygotowany przez fundacyjną grupę teatralną pod kierunkiem Małgorzaty Solarskiej pt. Wędrówka do wiersza Dariusza Grzegorczyka, uczestnika WTZ Przytulisko. Rekwizyty teatralne wykonali uczestnicy podczas zajęć - ślady ich rąk, stóp odbijane w farbie na tkaninie oraz portrety malowane farbami na tkaninie - nasz ślad na ziemi.
W programie artystycznym znalazł się także występ zespołu „Luz”, prowadzonego przez niezawodną i obdarzoną wielkim sercem Elżbietę Michalak, w skład którego wchodzą uczennice Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie. Ich taniec był zachętą dla innych i już po chwili plac wypełnił się pląsającami osobami. Królowała muzyka latynoamerykańska i flamenco. Torreadora i seniority w hiszpańskich strojach swoim tańcem wzbudzali aplauz publiczności. Szybko dołączyli do nich pozostali goście - tak, iż wkrótce cały plac rozbrzmiewał śpiewem i tańcem. O to, by nikt za długo nie usiedział przy stole, zadbał integracyjny zespół perkusyjny „Albert - Bend” i prowadzący imieninowe świętowanie p. Marek Garcarz. Podczas takich utworów jak Na jeziorze wielka burza czy Ci, co zaufali Panu, każdy włączał się w pokazywanie śpiewanych słów i wspólną zabawę.
Przez cały czas dopisywała pogoda, choć organizatorzy niekiedy z niepokojem patrzyli w niebo. Ale deszcz rozpadał się dopiero po uroczystości.
I za tę pogodę, i za ten deszcz na końcu, za radość podopiecznych i uśmiechy na ich twarzach - organizatorzy dziękują Panu Bogu i Patronowi Fundacji. Składają też serdeczne podziękowania wszystkim życzliwym ludziom, którzy w jakiejkolwiek formie przyczynili się do zorganizowania tych „albertowych” imienin, realizując w ten sposób wezwanie św. br. Alberta Chmielowskiego, aby na co dzień być dobrym jak chleb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Jednak połączone, powiem niezwykłym w tym miejscu językiem matematycznym: „wspólnym mianownikiem”. Przybywają tu ludzie bardzo bogaci i niezamożni, bardzo wiekowi i na ramionach rodziców, ludzie „różnych stanów” jakby to powiedziano w I Rzeczypospolitej czy też „różnych klas” ,jakby to ujęli „marksiści”. I są tu razem. Być może, a nawet prawie na pewno jest to jedyne miejsce, gdzie mogą spotkać się i być wspólnotą bez uprzedzeń, zawiści, negatywnych emocji. Czy idealizuję? Chyba nie.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję