16 lipca br. we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel na uroczystości odpustowe do kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych (Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel) przy ul. św. Jadwigi Królowej 83 w Częstochowie przybyły tłumy czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej. Liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel wiąże się z ofiarowaniem Karmelitom przez Matkę Bożą daru szkaplerza, zwanego „szatą Maryi”. Ten szczególny przywilej i znak przynależności do Maryi od wieków jest symbolem czci dla Matki Bożej.
Zgromadzeni w kaplicy przed Mszą św. włączyli się w śpiewaną przez Siostry Litanię do Maryi Królowej Karmelu. Jak co roku Siostry przygotowały się do uroczystości odpustowych nowenną do Matki Bożej z Góry Karmel. Sumie odpustowej przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela. W homilii Ksiądz Infułat nawiązał do trwającej obecnie w Polsce peregrynacji relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, najmłodszego Doktora Kościoła i patronki misji. Kaznodzieja ukazał wielkość i duchowe piękno „małej drogi” św. Teresy. „To nie jedyna święta tego Zakonu, ale ona zabłysnęła na firmamencie Kościoła i świat zakochał się w niej. Droga, którą ukazuje nam św. Teresa od Dzieciątka Jezus, może stać się bliska każdemu ludzkiemu sercu. Jest to mistyczna droga najczulszej, najbardziej serdecznej relacji dziecka z Ojcem. Droga, którą Święta wypracowała cierpieniem, krzyżem, walką wewnętrzną, uświęceniem codzienności”. Ksiądz Redaktor wskazywał też na symbolikę szkaplerza: „Szkaplerz - płaszcz Matki Bożej. Niech ten znak, z którym nie rozstawał się sługa Boży Jan Paweł II, będzie przypomnieniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętych Zakonu Karmelitańskiego, którzy zatopieni w modlitwie, zjednoczeni z Bogiem, uczą nas jak czcić Boga i być najbliżej Niego oraz pamiętać, że życie człowieka powinno być ukierunkowane tylko na Boga, by służyć tylko Jemu samemu - Soli Deo”. Podczas Mszy św. z rąk Dostojnego Celebransa szkaplerz święty przyjęło blisko 100 osób. Wśród nich nie brakowało dzieci, młodzieży, osób starszych czy sióstr zakonnych. Przyjęcie szkaplerza to nie tylko uczestnictwo we wszystkich dobrach duchowych Karmelu, ale to także osobisty wysiłek naśladowania Maryi. Szkaplerz bowiem nie rozwiąże natychmiast, w magiczny sposób problemów naszego życia.
Siostry Karmelitanki obserwują ożywienie nabożeństwa szkaplerznego w okresie peregrynacji relikwii św. Teresy od Dzieciątka. Uczestnictwo w comiesięcznej Liturgii (16. dnia) stanowi formację duchową dla wszystkich, którzy przyjęli skaplerz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu