Szeroka oferta, jak co roku, dotyczy wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wyposażenia wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych. Przez trzy dni prezentowane będą nowości m.in. w budownictwie sakralnym w dziedzinie: projektowania i budowy obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, m.in. instalacji grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, czy przeciwpożarowych.
Firmy przedstawią również trendy w architekturze krajobrazu wokół świątyń, czy rozwiązania dotyczące zakładania nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek, czy ciekawostki na temat ewangelizacji multimedialnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie zabraknie sztuki w różnych formach: rzeźbie, malarstwie, ikonografii, witrażach, metaloplastyce i kowalstwie oraz w muzyce, konserwacji dzieł sztuki i dewocjonaliach. Swoją ofertę przedstawiają też biura pielgrzymkowe i wydawnictwa kościelne.
Wystawa skierowana jest do księży, proboszczów, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń oraz rad parafialnych. – Targi skierowane są do wszystkich osób zaangażowanych w życie kościoła – powiedział dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. – Dwadzieścia lat istnienia SACROEXPO to dowód na to, iż taka inicjatywa jest potrzebna – dodaje.
Reklama
Jak przekonują organizatorzy, SACROEXPO to doskonała okazja do doposażenia parafii, uzupełnienia zbiorów o nowe wydawnictwa, zakupu różańców i wszystkiego, co potrzebne do funkcjonowania kościoła. Podczas targów odbędą się premiery wydawnictw książkowych i mini koncert muzyki organowej. Przewidziana jest też loteria, w której nagrodą jest udział w pielgrzymce do Izraela.
Ważnym punktem w programie SACROEXPO jest uroczystość przyznania medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”.Targi Kielce to jedyne na świecie miejsce, w którym przyznawane jest to wyróżnienie. W tym roku medal trafi po raz piętnasty w ręce tych, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do sacrum. Wręczenie odbędzie się pierwszego dnia wystawy podczas uroczystej gali jubileuszowej, którą uatrakcyjni widowisko muzyczno-taneczne „Brodząc po wodzie” oraz koncert zespołu Bornus Consort.
Podczas targów, tradycyjnie już odbędzie się Konferencja „Per Artem ad Deum – Dialogi o sztuce”. Udział wezmą tegoroczni laureaci medalu: Aleksander Kornoukhov - współczesny rosyjski mozaista, Marcin Bornus Szczyciński – kompozytor, pianista i śpiewak, pionier wykonawstwa wokalnej muzyki barokowej w Polsce oraz Tadeusz Boruta - malarz i krytyk sztuki. Konferencję, która przybierze postać wywiadów z artystami i interakcji z publicznością, poprowadzą ks. Witold Kawecki i dr hab. Piotr Rosiński, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zagadnieniom prześladowania religii oraz międzyreligijnym konfliktom poświęcona będzie kolejna edycja konferencji „Dialogi o religii”. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele międzynarodowych organizacji monitorujących problematykę prześladowań religijnych na świecie. Organizatorami konferencji są Targi Kielce oraz Stowarzyszenie WESOŁA54.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, po rejestracji na www.sacroexpo.pl
Więcej na http:// www.targikielce.pl/pl/sacroexpo.htm