Na początku sympozjum odczytano przesłanie metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka. Ksiądz Arcybiskup wyraził w nim satysfakcję z faktu zorganizowania sympozjum oraz nadzieję, że przyniesie ono liczne owoce.
Wprowadzenia do referatów dokonał ks. prał. Waldemar Kulbat. Jego zdaniem, szczególnym zadaniem prasy katolickiej jest przeciwdziałanie alienującym czynnikom współczesnej kultury.
Pierwszy wykład, zatytułowany Prasa katolicka a tożsamość narodowa Polaków, wygłosił bp Adam Lepa. Ksiądz Biskup wskazał na zjawisko kryzysu etosu polskich elit politycznych i kulturalnych. Degradacja elit zaś, wraz z działalnością subkultur i eksponowaniem antywartości, osłabia kondycję narodową. Następnie bp Lepa omówił zjawiska amerykanizacji i latyno-amerykanizacji kultury oraz inne zagrożenia płynące z obszaru laickiej prasy młodzieżowej i kobiecej. Druga część referatu traktowała o zadaniach prasy katolickiej w budowaniu tożsamości narodowej. Prasa, jak żadne inne medium, uczy myślenia. Posiada ona bowiem największe walory pedagogiczne. Dysponuje także tzw. przedłużonym działaniem, co oznacza, że jest najmniej ulotna. Ma realizować zadania komplementarne wobec prasy lewicowej i liberalnej. Powinna również uczyć historii, inspirować inne media, kształtować poczucie dumy, przeciwstawiać się mitom nt. Polski i Polaków i przybliżać patriotyzm naszych wielkich rodaków.
Drugi referat, zatytułowany Zadania prasy parafialnej, wygłosił ks. kan. Tomasz Król, proboszcz parafii św. Tomasza w Warszawie, kapłan doświadczony w organizowaniu i propagowaniu prasy parafialnej. Zaznaczył on, że prasa parafialna stanowi fenomen w świecie mediów. Ludzie mediów muszą rozpocząć ewangelizację, która należy do priorytetów katolickiej prasy, od samych siebie. Wśród celów, jakie ma realizować prasa parafialna, Ksiądz Kanonik wyróżnił: przekazywanie w sposób zrozumiały prawdy dla wszystkich, pogłębianie wiedzy o Kościele, odwoływanie się do tradycji narodowej, pogłębianie lokalnego patriotyzmu oraz przekazywanie obiektywnych informacji. Prelegent podkreślił też, że prasa parafialna pełni bardzo ważne funkcje: integracyjną, formacyjną i animacyjną.
Kolejny referat wygłosiła redaktor Ewa Polak-Pałkiewicz. Jego tematem była troska Jana Pawła II o zachowanie tożsamości narodowej Polaków. Świadomość własnej tożsamości narodowej, jej umacnianie, była wpisana w pontyfikat Jana Pawła II. Jest on współczesnym wielkim Nauczycielem historii Polski.
Po przerwie, jako wprowadzenie do dyskusji, swoje wypowiedzi wygłosili wiceprezydent miasta Łodzi i redaktor naczelny Aspektu Polskiego Mirosław Orzechowski, poruszając temat problemu tożsamości narodowej Polaków na łamach Aspektu Polskiego oraz redaktor Niedzieli ks. prał. Ksawery Sokołowski, który omówił problem tożsamości narodowej Polaków, pojawiający się na łamach Niedzieli. Ostatnim punktem sympozjum była dyskusja, którą animował ks. dr J. Pater.
Podsumowując, trzeba wyrazić wdzięczność organizatorom za sympozjum, a także mieć nadzieję, że na łódzkiej ziemi będzie coraz więcej takich przedsięwzięć.
Pomóż w rozwoju naszego portalu