Reklama

Z wizytą w parafii

Prymasowska parafia

Ostatni dzień maja był dniem wizytacji kanonicznej parafii Dzierzgowo. Wspólnotę, która w ciągu dziejów wydała prymasa Polski Mikołaja Dzierzgowskiego, odwiedził biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Patronka parafii: Matka Boża czczona w tajemnicy Wniebowzięcia
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: dzierzgowski
Miejscowości: Brzozowo Czary, Brzozowo Łęg, Brzozowo Maje, Brzozowo Nowe, Brzozowo Stare, Brzozowo Utraty, Chorąże, Choszczewka, Cichowo, Dąbrówka, Dobrogosty, Dzierzgowo, Dzierzgówko, Grzymki, Kamień, Kęsocha, Kiernozy, Kitki, Krery, Kurki, Łączyno Nowe, Łączyno Stare, Międzyleś, Ożumiech, Pęcherze, Pobodze, Przedbory, Ruda, Stegna, Szpaki, Szumsk, Umiotki, Wasiły, Żaboklik
Kościół filialny: pw. Miłosierdzia Bożego w Brzozowie Nowym
Proboszcz: ks. kan. Jerzy Dębowski
Wikariusz: ks. Dariusz Roliński
Katecheci: Agata Nowakowska
Organista: Tomasz Pawlak
Zakrystian: Krzysztof Woźniak
W parafii działają: Akcja Katolicka, lektorzy, ministranci, schola, koła Żywego Różańca (20), asysta procesyjna, chór, rada parafialna, koło logopedyczne, Parafialny Zespół Caritas
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: w kościele parafialnym - 8.00, 9.30, 11.30, 16.30; w kościele filialnym - 15.00

Parafialne wczoraj i dziś

Reklama

Obraz wspólnoty parafialnej w Dzierzgowie przybliżył Biskupowi Wizytatorowi jej proboszcz ks. kan. Jerzy Dębowski. Parafia istnieje od XIV w., obecny kościół został wybudowany w wieku XVI. Świątynia była gruntownie restaurowana w 1779 i 1851 r., zaś w 1880 r. została przebudowana. W czasie II wojny światowej kościół został poważnie uszkodzony, po czym odrestaurowany. W 1978 r. wykonano w nim polichromię według projektu prof. Wiktora Zina.
Obecnie parafia liczy ok. 3000 mieszkańców. Parafianie dzierzgowscy aktywnie uczestniczą w życiu swojej wspólnoty. Wiele osób bierze udział w niedzielnej Eucharystii, liczni jej uczestnicy przystępują też do Stołu Pańskiego. W ciągu ubiegłego roku udzielono ok. 45 000 Komunii św.
Jak w wielu parafiach, tak i w Dzierzgowie wierni szczególnie głęboko przeżywali dni choroby i śmierci Jana Pawła II. W dzień pogrzebu Papieża w kościele parafialnym Komunię św. przyjęło 565 osób, zaś w kaplicy filialnej w Brzozowie niemal 100. Z Papieżem łączy zresztą dzierzgowian szczególna więź. Od 2000 r. obok kościoła stoi monumentalny pomnik Ojca Świętego.
„Duszpasterstwo rodzin, Akcja Katolicka, duszpasterstwo charytatywne, rada duszpasterska i gospodarcza troszczą się wraz z kapłanami o dobro duchowe i materialne parafii” - mówił w sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. „Niestety, jest też dużo zaniedbań duchowych. Wiele wsi ma daleko do kościoła, a ich mieszkańcy są w kościele. Niektórzy zaś mają zupełnie blisko i nie widać ich na Mszy św.” - kontynuował Ksiądz Kanonik. Zaznaczył, że plagą jest pijaństwo, jest też kilka związków niesakramentalnych, w których małżonkowie trwają mimo braku przeszkód kanonicznych.

Działalność duszpasterska

Reklama

Obok codziennej pracy duszpasterskiej parafianie angażują się też w inne formy duszpasterstwa. Kilkanaście osób rokrocznie idzie na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy, wspiera je znaczna liczba pielgrzymów duchowych. W ostatnim pięcioleciu wielkim wydarzeniem religijnym stało się nawiedzenie rodzin przez obraz Jezusa Miłosiernego i misje poprowadzone przez Ojców Redemptorystów. Wielką liczbę wiernych skupiła też parafialna uroczystość jubileuszowa i poświęcenie pomnika Jana Pawła II.
Wielu parafian na co dzień uczestniczy w życiu ruchów i stowarzyszeń katolickich. Ich przedstawiciele złożyli Księdzu Biskupowi sprawozdanie ze swej działalności. Troskę o piękno liturgii dzielą z kapłanami w szczególny sposób ministranci. Ta 40--osobowa grupa jest widoczną jednak nie tylko w kościele. Zbierając się regularnie co 2 tygodnie, podejmują także inicjatywy sportowe. Uczestniczą m.in. w rajdach rowerowych i ogniskach, tworzą także drużyny piłkarskie.
Inna grupa skupiająca dzieci i młodzież to schola parafialna, reprezentująca niezwykle wysoki poziom artystyczny. W trakcie wizytacji młodzi śpiewacy zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny, w którym nie zabrakło skomplikowanych śpiewów wielogłosowych. O tym, że schola pod kierunkiem organisty Tomasza Pawlaka jest rzeczywiście profesjonalną formacją, świadczą liczne laury zdobywane na sacrosongach i cecyliadach.
W parafii istnieje też od lat doskonale śpiewający chór złożony z osób dorosłych. Można go usłyszeć przy okazji różnych uroczystości kościelnych.
Modlitewne zaplecze parafii stanowi 20 kół Żywego Różańca. Ich członkinie nie tylko modlą się najbardziej znaną modlitwa maryjną, ale też wspierają płockie Seminarium i studiujących w nim kleryków pochodzących z parafii Dzierzgowo.
Wcielanie Ewangelii w życie środowiska lokalnego to domena Akcji Katolickiej, członkowie Akcji pomagają też w przeprowadzaniu różnego rodzaju zbiórek na cele diecezjalne i ogólnokościelne. O najuboższych dba natomiast Parafialny Zespół Caritas. W życie parafii włączają się aktywnie strażacy z jednostek w Dzierzgowie i Dobrogostach. Jak podkreślił przedstawiciel OSP, najlepszym na to dowodem jest fakt, iż strażacki sztandar na co dzień znajduje się w kościele.
Przy parafii działa także grupa, której próżno by szukać w innych wspólnotach. Jest nią koło logopedyczne, w którym pięcioro dzieci mających wady wymowy spotyka się raz w tygodniu na zajęciach rehabilitacyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

„Mimo że społeczeństwo ubożeje, to jednak nasza parafia włącza się we wszelkiego rodzaju zbiórki: na Seminarium, misje czy ofiary kataklizmów” - mówił w sprawozdaniu ks. Dębowski. Parafianie nie zaniedbują też potrzeb własnej wspólnoty. Wśród licznych dzieł materialnych na pierwszy plan wysuwa się budowa pomnika Jana Pawła II. Inne prace wymagały również sporego wysiłku materialnego: na cmentarzu powstała kaplica, w kościele dokonano odgrzybienia i wykonano lamperie. Budynek plebanii zyskał izolację termiczną, zaś niegdysiejsza plebania, w której obecnie znajduje się wikariat i mieszkania pracowników parafialnych, została pokryta blachą. Wyremontowano także mieszkania na wikariacie.
W planach gospodarczych parafii znajduje się jeszcze renowacja ołtarzy oraz inne prace, które będą realizowane w miarę potrzeb i możliwości.

Przebieg wizyty pasterskiej

Biskup Stanisław rozpoczął kanoniczną wizytację parafii Dzierzgowo od spotkania z przedstawicielami władz oraz dyrektorami miejscowych szkół i lokalnych instytucji, w którym wziął udział m.in. wójt gminy Dzierzgowo Marcin Kołakowski.
O 11.00 w świątyni parafialnej zgromadzili się uczniowie i nauczyciele dzierzgowskich szkół, by zaprezentować dostojnemu Gościowi ciekawy program artystyczny. Spotkanie rozpoczęła schola śpiewem Barki w bardzo ciekawej aranżacji.
Witając Pasterza, uczniowie podkreślili, że pragną lepszego życia i przyszłości: „Wierzymy, że z tego spotkania wyjdziemy lepsi, będziemy więcej modlić się za naszego Pasterza. Może niektórzy z nas podejmą studia na KUL-u, którego Ekscelencja był rektorem, a z czego my jesteśmy bardzo, bardzo dumni” - mówili młodzi mieszkańcy Dzierzgowa.
Program słowno-muzyczny zaprezentowany przez społeczność uczniowską poświęcony był problemom współczesnego człowieka. „Świat konsumencki traktuje mnie jako nabywcę towaru, świat reklam - jako dodatek do jogurtu i coca coli”. „Mam energię młodość i talent - czy tego nie zmarnuję niecierpliwością i pokusą łatwego sukcesu?” - pytali młodzi artyści. Poszczególne kwestie przeplatane były wspaniale wykonywanymi pieśniami.
W programie młodzież uwypukliła zagrożenia współczesności, jednak ostateczny wydźwięk spektaklu był pozytywny: „Tylko Jezus ma pełne pokrycie dla słów: »Nie lękajcie się«” - mówili uczniowie.
„Dziękuję wam za Barkę, którą mnie powitaliście. Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu muzycznego chóru, który tu śpiewał. Jest to zasługa tych, którzy śpiewają, ale też i Pana Organisty, bez którego nic by się nie udało. Dziękuję za inscenizację wykonaną profesjonalnie, dziękuję nauczycielom za wybór tekstów. Mówiliście o tym lęku, który nam towarzyszy, bo czyha na młodych ludzi wiele zagrożeń. Dobra jednak jest więcej, mówiliście o tym, cytując Ojca Świętego. Nieszczęściem młodych ludzi na Zachodzie jest to, że nie mają sensu życia. Wy macie sens i cel - bądźcie pełni miłości, przyjaźni, niech nie będzie w waszym życiu zła” - powiedział do zgromadzonych Biskup Stanisław.
W południe Ksiądz Biskup odwiedził kaplicę filialną w Brzozowie, którą ks. kan. Jerzy Dębowski, witając Gościa, nazwał „pełnym spokoju urokliwym miejscem, gdzie można nabrać duchowych sił”. W kaplicy zostało odprawione nabożeństwo majowe, Ksiądz Biskup podziękował też Księdzu Kanonikowi i parafianom za zbudowanie tego obiektu sakralnego. „Wyrażam ogromną radość, że mogę z wami być i modlić się w tym miejscu, w które włożyliście tak wiele serca i pracy” - mówił Pasterz.
W trakcie wizytacji Ksiądz Biskup odwiedził też panią Golbińską, matkę pochodzącego z parafii ks. kan. Andrzeja Golbińskiego.
O 15.00 w kościele zaprezentowały swą działalność grupy parafialne, zaś o 16.00 Biskup Stanisław nawiedził cmentarz, gdzie modlił się w intencji zmarłych i poświęcił nową kaplicę.
Pasterską wizytę zwieńczyła Eucharystia połączona z ingresem i udzieleniem sakramentu bierzmowania. W kazaniu Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Bardzo dziękuję Księdzu Proboszczowi za ciągły entuzjazm w prowadzeniu do zbawienia, dziękuję także miejscowym parafianom. Kościół bowiem jest przede wszystkim powołany do nawracania ludzkich serc i prowadzenia do Boga. Czyni to od 2000 lat i będzie czynił nadal. Patrzymy w przyszłość z nadzieją, bo mamy wspaniałą młodzież, zwaną już dziś »pokoleniem Jana Pawła II«. Papież kochał was nadzwyczajnie, często mówił, co należy zrobić dla młodzieży. A jej drogą do szczęścia jest wypełnianie obowiązków stanu i zawodu, woli Bożej zawartej w przykazaniach. Pomagają w tym rodzice, przekazując wiarę i wychowując młode pokolenie. Przekazywanie wiary to największa misja, jaką rodzice mają do spełnienia. To najważniejszy posag, jaki dajecie swoim dzieciom. Wszystko inne można utracić - a ten skarb to zadatek na wieczność”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś w Warszawie: świat tęskni za św. Franciszkiem – ikoną Chrystusa

2024-09-17 20:47

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Święty Franciszku, świat tęskni za Tobą, ikoną Chrystusa - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas obchodów jubileuszu 800. rocznicy otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. Metropolita łódzki przewodniczył z tej okazji Mszy św. w warszawskiej parafii św. Antoniego z Padwy.

W homilii hierarcha odniósł się do słów Jezusa, zapisanych przez trzech Ewangelistów: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Zdanie to było jednym z trzech fragmentów Ewangelii, które tworzyły tzw. protoregułę - pierwszy zapis sposobu życia franciszkanów. Kard. Ryś zwrócił uwagę, że chodzi nie o niesienie swego krzyża raz, ale o jego codzienny wybór. Patrząc w świetle tego tekstu na życie św. Franciszka, zaznaczył, że był on stygmatykiem nie tylko przed dwa ostatnie lata swego życia. Otrzymał „wyjątkową łaskę” stygmatów dwa lata przed śmiercią, ale „to nie oznacza, że krzyż wyznaczał mu sposób życia jedynie przez ostatnie dwa lata”. Krzyż był dla niego „stałym punktem odniesienia od momentu nawrócenia”. Pokazał to, kiedy wykroił sobie pierwszy habit - krzyż w kształcie litery tau. Ten sam krzyż jest u końca jego życia w doświadczeniu stygmatów, gdy „został naznaczony na ciele Jezusowymi ranami”. Ale on te rany „wcześniej bardzo długo nosił w sobie, wewnątrz”, codziennie, „aż wreszcie ukazały się na jego ciele, na zewnątrz”.
CZYTAJ DALEJ

Oława broni się przed powodzią

2024-09-18 11:45

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

Ks. Łukasz Romańczuk

Odra we Wrocławiu

Odra we Wrocławiu

W Oławie trwa walka o uratowanie miasta przed powodzią. Mieszkańcy Starego Otoku i Starego Górnika, miejscowości nieopodal Oławy zmagają się z żywiołem wody. W stały kontakcie z parafianami jest ks. Leszek Woźny, proboszcz parafii śs. Apostołów Piotra i Pawła.

-Kilka chwil temu dostałem filmik od kościelnego ze Starego Górnika, który pokazywał, jak woda zalała jego dom. Z kolei parafianka ze Starego Otoku wysłała mi smsa z informacją, że w jej domu jest już metr wody. Tu w Oławie jeszcze się bronimy. Ludzie pracują cały czas, układają worki. Poziom wody jest bliski wylania, ale jeszcze jest w miarę stabilnie - zaznacza ks. Leszek Woźny.
CZYTAJ DALEJ

Pomoc dla powodzian z Żelazna – mała wieś, wielkie serca

2024-09-18 14:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Żelazno

ks. Bartłomiej Łuczak

powódź w Polsce (2024)

Ochotnicza Straż Pożarna OSP GPR Solarnia

Żelazno, obraz po powodzi

Żelazno, obraz po powodzi

W miniony weekend mieszkańcy Żelazna w dekanacie Lądek-Zdrój, doświadczyli jednej z najgorszych tragedii w swojej historii. Powódź, która zalała miejscowość, zabrała ze sobą nie tylko infrastrukturę, ale także spokój mieszkańców, którzy od pokoleń uprawiają ziemię na tych górzystych terenach.

W tym trudnym czasie, kiedy rzeka Biała Lądecka przerwała swoje brzegi, a woda dosłownie pochłonęła domostwa, okazało się, że jedynym, co mogło przetrwać, była solidarność i duch wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję