Reklama

Chełm, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Przymierze chrześcijaństwa i kultury

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w dniach 29 maja - 5 czerwca w Chełmie odbył się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Na imprezę złożyły się wystawy, wykłady, spotkania i koncerty. Mieszkańcy miasta mieli okazję do spotkania m.in. z Janiną Ochojską, Krzysztofem Skowrońskim, Krzysztofem Zanussim, Ernestem Bryllem i Jerzym Zelnikiem. Byli także sportowcy Artur Bożyk i Dariusz Opolski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowany już po raz trzeci Tydzień Kultury Chrześcijańskiej miał za zadanie przybliżyć wartości kultury oraz promować wykonawców, którzy we własnym życiu i twórczości kierują się sferą duchową. Poprzez wystawy, wykłady i koncerty organizatorzy chcieli również skłonić młodzież i osoby szukające celu w życiu do głębszej refleksji nad światem i własną tożsamością, a także papieskim nauczaniem. Temu służyło m.in. Forum Młodzieży Chełmskiej „Wyobraźnia Miłosierdzia”. Licznie zebrani w Sali Różańcowej przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję znaleźć odpowiedź na pytanie, jak młode pokolenie może realizować słowa Papieża Polaka we własnym życiu. Próbowali im w tym pomóc zaproszeni goście: J. Ochojska (Polska Akcja Humanitarna), K. Skowroński (TV Polsat), Agnieszka Sroczyńska (psycholog) oraz sportowcy A. Bożyk (Górnik Łęczna) i D. Opolski (były bramkarz Motoru Lublin). W trakcie dyskusji zachęcali oni młodych do dawania świadectwa wiary własnym życiem i postępowaniem, obierania właściwych celów oraz budowania „cywilizacji miłości” poprzez pomoc drugiemu człowiekowi w ramach wolontariatu. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład znanego reżysera K. Zanussiego. Spotkanie z nim odbyło się w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego. W wypełnionej auli reżyser mówił o wartościach duchowych w kulturze europejskiej. Podkreślał, że człowiek nie powinien odrywać się od własnych korzeni i kultury chrześcijańskiej; zachęcał młodych do kreatywności i wyznaczania sobie w życiu odpowiedniej hierarchii wartości, a także umiejętnego korzystania z prasy, radia i TV. Zwrócił uwagę, że wartości materialne są przemijające i nie warto na nich budować życia. Tym, co trwa wiecznie, jest sfera duchowa.
W nieco innym klimacie przebiegały spotkania ze znanym poetą Ernestem Bryllem. Do sali konferencyjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej na „żywą” i do tego ciekawie opowiedzianą lekcję języka polskiego przyszło ponad dwieście osób. Byli to głównie uczniowie oraz studenci, a także nauczyciele i mieszkańcy Chełma zainteresowani twórczością poety. Podczas spotkania pytano go, skąd w jego wierszach tak wiele inspiracji chrześcijańskich.
E. Bryll odpowiadał, że jeżeli jest się poetą osadzonym w polskości, w literaturze, obyczajach i języku, to nie można się nie odnosić do spraw religijnych. Na dziedzińcu Muzeum Chełmskiego poeta podpisywał ostatni tomik Na ganeczku snu, wydany przez Wydawnictwo „Gaudium”.
W programie Tygodnia nie mogło zabraknąć również akcentów związanych z ważnymi dla naszej diecezji wydarzeniami: 200. rocznicą jej powstania i peregrynacją Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia. Wykład pt. Kościół na ziemi chełmskiej a jubileusz 200-lecia diecezji lubelskiej wygłosił ks. dr Jarosław Marczewski. Był również wspaniały koncert pieśni maryjnej w wykonaniu ojców Jana i Alberta - paulinów z klasztoru we Włodawie. Tydzień to również trzy wystawy, w tym dwie fotograficzne: Święta Góra Atos - przygotowana przy współpracy z parafią prawosławną w Chełmie oraz Islandia, które zachęcały do rozwijania zainteresowań i odkrywania piękna natury stworzonej przez Boga. Na cykl imprez składały się także spotkania w chełmskich szkołach, popularyzujące działalność misyjną. W tym roku uczestniczyli w nich werbiści, siostry służebnice Ducha Świętego i siostry franciszkanki misjonarki Maryi. Niezwykłym dopełnieniem spotkań było otwarcie w Muzeum Chełmskim wystawy Ze skarbca Ameryki Łacińskiej. Wszystkie eksponaty ukazujące bogactwo duchowe i kulturowe kontynentu pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Tydzień Kultury miał także promować aktywny wypoczynek w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Dlatego też w jego programie po raz kolejny znalazł się Rowerowy Zlot Młodzieży i Turniej Piłki Nożnej, przygotowany z niezwykłym zaangażowaniem przez ks. Piotra Drozda z parafii mariackiej. W bloku imprez sportowych uczestniczyło w sumie ponad 500 osób.
Podsumowaniem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była kilkugodzinna impreza w centrum Chełma na pl. Łuczkowskiego. W części koncertowej wystąpiły zespoły: „Sursum Corda” z Siennicy Nadolnej, „Arcybractwo Muzyczne” z Lublina oraz „Pneuma” z Gdańska. Młodzi wykonawcy poprzez muzykę i tekst mówili o tym, jak odnaleźli Chrystusa we własnym życiu. Całość imprezy doskonale przygotowali i poprowadzili Katarzyna Telejko i Bartosz Nowacki oraz inni młodzi, na co dzień współpracujący z chełmskim oddziałem Civitasu. Atrakcją wieczoru był teatr ognia Fire-show, połączony z koncertem bębnów w stylu afrykańskim. Tydzień zakończył się Mszą św. odprawioną w kościele Rozesłania Świętych Apostołów przez ks. Sławomira Górnego. Duchową ucztę dopełnił program słowno- muzyczny Dar i tajemnica, oparty na tekstach Jana Pawła II w wykonaniu Jerzego Zelnika (recytacja), Roberta Grudnia (organy) i Martyrosa Dawtiana (skrzypce). Prezentowany już program został tym razem poszerzony o recytację testamentu Ojca Świętego. Znany aktor podzielił się z obecnymi refleksją na temat współczesnego teatru, nauczania Jana Pawła II i reakcji warszawskiego środowiska twórców na wieść o śmierci Papieża.
Organizowany przez Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tydzień Kultury spełnił swoją rolę środowiskową. Zintegrował i pobudził do wspólnego działania różne lokalne środowiska, skupione wokół parafii, szkół, uczelni, instytucji kultury, sportu i samorządów. Do przygotowania poszczególnych imprez włączyli się: Urząd Miasta Chełm, PWSZ w Chełmie, Starostwo Powiatowe, Chełmski Dom Kultury, Chełmska Biblioteka Publiczna, Muzeum Chełmskie, MOSiR, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafia Rozesłania Świętych Apostołów, parafia Miłosierdzia Bożego, Szkoła Wyższa im. B. Jańskiego, szkolne koło Wolontariatu przy I LO w Chełmie, SP nr 4 i SP nr 10. Patronat honorowy nad imprezą objęli dziekani dekanatów chełmskich: ks. inf. Kazimierz Bownik i ks. kan. Tadeusz Kawala oraz prezydent Chełma Krzysztof Grabczuk, przewodniczący Rady Miasta Longin Bożeński i starosta Powiatu Chełmskiego Kazimierz Stocki. Sponsorami Tygodnia byli: Urząd Miasta Chełm, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, MPEC, MPGK, SKOK im. Z. Chmielewskiego, Zomar S. A, Obst S. A., Targowiska Miejskie w Chełmie, PWSZ w Chełmie, Gmina Sawin, Gmina Chełm i Starostwo Powiatowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. 19 października przypada kolejna rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Już pierwszej nocy po odnalezieniu zmasakrowanego ciała ks. Jerzego w konfesjonałach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zaczęły dziać się prawdziwe cuda - wspominają kapłani, którzy słuchali do świtu spowiedzi. Choć tłumy nie oblegają już świątyni, grób męczennika jest stale nawiedzany. Pod kościół wciąż podjeżdżają autokary z pielgrzymami z Polski i ze świata. - Wśród cudzoziemców przeważają Francuzi, Włosi i Amerykanie, ale niedawno była grupa z Kamerunu - mówi KAI pracownica Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, działającego od dekady w podziemiach świątyni. Co ciekawe, Francuzi pielgrzymowali tu najliczniej jeszcze na długo przed cudownym uzdrowieniem ich rodaka, które otwiera drogę do kanonizacji męczennika.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty was umocni i pouczy, jak wytrwać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/Fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Łk 12, 8-12.

Sobota, 19 października. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
CZYTAJ DALEJ

Realizacja obecnej podstawy programowej to okaleczenie społeczeństwa

2024-10-19 08:44

[ TEMATY ]

szkoła

Ministerstwo Edukacji Narodowej

podstawa programowa

Adobe Stock

- Nie chcę być złym prorokiem, ale widzę to w czarnych barwach. Realizacja obecnej podstawy programowej doprowadzi do okaleczenia społeczeństwa polskiego – powiedział w wywiadzie dla portalu niedziela.pl Andrzej Sosnowski, były mazowiecki wicekurator oświaty. To komentarz do odwołania przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty konkursu o bł. ks. kard. Stefanie Wyszyńskim.

Łukasz Brodzik: Decyzją kurator oświaty nie będzie konkursu o Prymasie Wyszyńskim w mazowieckich szkołach. Ten konkurs przetrwał różną władzę w Polsce, tej zmiany władzy nie przetrwał. Dlaczego tak jest i czy to może być decyzja indywidualna pani kurator, czy może dostała wytyczne „z góry”?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję