Reklama

Sedes Sapientiae - prezent od Jana Pawła II w Siemiatyczach

Ojciec Święty Jan Paweł II podarował środowiskom uniwersyteckim ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości. Dokonał tego z okazji jubileuszu akademickiego obchodzonego w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Zgodnie z jego wolą Ikona odwiedza ośrodki akademickie na całym świecie. Jan Paweł II chciał powierzyć świat nauki opiece Matki Bożej, aby Ona prowadziła wszystkich do odkrywania Prawdy.

Niedziela podlaska 27/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 września 2000 r. podczas Mszy św. na Placu św. Piotra Jan Paweł II zwrócił się do świata uniwersyteckiego:
„Drodzy wykładowcy i studenci, oto jest wasze powołanie: macie czynić z uniwersytetu środowisko, w którym kultywuje się wiedzę, miejsce, w którym człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu. Tę waszą drogę zawierzam Maryi, Sedes Sapientiae, której wizerunek przekazuję wam dzisiaj, abyście ją przyjęli jako pielgrzymującą Nauczycielkę w miastach uniwersyteckich świata. Niech Ta, która swoją modlitwą wspierała Apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także wam przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim”.
Bezpośrednio po zakończeniu jubileuszu Ikona została przekazana do Aten. W tym właśnie mieście przed prawie dwoma tysiącami lat po raz pierwszy doszło do spotkania chrześcijaństwa z ówczesnym światem nauki. Do tej pory Ikona odwiedziła już: Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję i Anglię. Do grudnia br. Ikona będzie pielgrzymować po środowiskach uniwersyteckich w Polsce.
Ikona Matki Bożej została wykonana w 1999 r. przez jezuitę Marco Ivana Rupnika. Mozaika, umieszczona na drewnie, wykonana została z elementów żółtego, czerwonego i białego marmuru oraz złota na szkle i z fragmentów metalu i porcelany.
W Siemiatyczach ikona Stolicy Mądrości przebywała w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dniach 27-29 maja br. Siemiatycze otrzymały ten przywilej ze względu na to, że od kilku lat istnieje tu Nadbużańska Szkoła Wyższa. Kształci się w niej coraz więcej osób z terenu Podlasia. Dni skupienia dla uczniów i studentów prowadził ks. Andrzej Witerski - duszpasterz akademicki diecezji drohiczyńskiej. W ciągu trzech dni odbywały się spotkania, na które byli szczególnie zaproszeni uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy. Eucharystia, wspólny Różaniec, rozważanie fragmentów encykliki Fides et ratio, rozmyślania o mądrości, Apel Jasnogórski pomogły w duchowych przeżyciach tych szczególnych dni. Z obecności ikony Maryi Stolicy Mądrości korzystali nie tylko uczniowie i studenci, ale także wierni spoza tych środowisk.
Jan Paweł II, wskazując każdemu z nas Maryję jako Przewodniczkę ku poznawaniu Prawdy, wiedział, że Ona czyniła to najlepiej. Przez nią Bóg chciał przyjść na świat; miała udział w dziele zbawienia przez współcierpienie z Jezusem. Ona pierwsza zawierzyła siebie Bogu, powiedziała „tak” i swoim życiem wypełniła wolę Boga. Jan Paweł II wskazał, jak można połączyć życie nauki z życiem religijnym, jak pogłębiać swoją relację z Bogiem, korzystając z rozwoju nauki.
Maryja pomaga człowiekowi stawać się pokornym i otwartym na bliźniego. Człowiek mądry jest pokorny, ma serce pełne Boga, emanuje radością, takim właśnie był Jan Paweł II. Mądrość prowadzi do prawdziwej, nieprzemijającej radości. Nawet w Litanii Loretańskiej po wezwaniu „Stolico Mądrości” modlimy się: „Przyczyno naszej radości”. Maryja uczy nas, jak być zjednoczonym z Bogiem, uczy mądrości w życiu codziennym, rodzinnym, sąsiedzkim, publicznym. Pomaga nam w doświadczeniu miłości Boga, w odkrywaniu swojej godności dziecka Bożego. Wielką pomocą na drodze do Boga jest Różaniec - modlitwa, która pozwala rozważać tajemnice życia Pana Jezusa i Maryi. Jan Paweł II w liście o Różańcu Rosarium Virginis Mariae uczy nas tego, jak sprawić, by modlitwa ta nie była tylko powtarzaniem „Zdrowasiek”. Warto sięgnąć do tego dokumentu, aby lepiej zrozumieć piękno i moc Różańca. Maryja uczy nas także, jak najpełniej przeżywać Eucharystię, to nasze osobiste i bezpośrednie spotkanie z Jezusem.
Mamy nadzieję, że Matka Boża stanie się w jeszcze pełniejszy sposób Towarzyszką naszego życia, Królową naszych serc i doprowadzi nas do Prawdy, którą jest Jezus. Niech Maryja ubogaca naszą codzienność, a sługa Boży Jan Paweł II pomaga nam zawierzać siebie Matce Pięknej Miłości, Stolicy Mądrości. Sedes Sapientiae, ora pro nobis!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję