W przesłuchaniach wzięły udział aż 142 podmioty z różnych miejscowości: Węgrów, gdzie dyrektorem był ks. Ireneusz Izdebski; Hajnówka - ks. Tomasz Szmurło; Sokołów Podlaski - ks. Wiesław Niemyjski; Sterdyń - ks. Krzysztof Dobrogowski; Sadowne - ks. Leszek Olendzki; Siemiatycze - s. Petronia; Rudka - ks. Łukasz Gołębiewski i Bielsk Podlaski - ks. Dariusz Kucharek.
Soliści zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych: do lat 9, od 9 do 15 lat oraz powyżej 15 lat. Schole w dwóch kategoriach - dziecięce i młodzieżowe. W oddzielnych kategoriach rozpatrywano zespoły i chóry. Wystąpiły również zespoły i grupy z oddziałami integracyjnymi.
W repertuarach wykonawców nie zabrakło ballad i utworów porywających swoją dynamiką. Była to impreza dla wszystkich spragnionych tego typu muzyki. Głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu był ks. Dariusz Kucharek, którego wspomagało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Członkowie KSM włożyli wiele serca i pracy nie tylko w przygotowania, ale również pilnowali porządku i czuwali nad prawidłowym przebiegiem imprezy. Nie zabrakło również gadżetów promujących Festiwal.
Przesłuchania finałowe odbyły się 21 maja, a koncert galowy - 22 maja w Amfiteatrze miejskim w Bielsku Podlaskim. Życzliwość aury sprawiła, że laureaci mogli wykonać swoje utwory pod gołym niebem. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się wyśmienicie w promieniach majowego słońca. Główną ideą Festiwalu jest jednoczenie się w modlitwie poprzez śpiew, bo przecież kto dobrze śpiewa, modli się podwójnie. O tym przypomniała nam grupa prezenterów w składzie: Ula, Łukasz, Judyta i Przemek m.in. w swoich humorystycznych wypowiedziach.
Jury w składzie: Dorota Tymińska (przewodnicząca), Janina Plutowicz i Mariusz Obrycki, po wysłuchaniu 51 utworów, które zakwalifikowano do przesłuchań finałowych, wyłoniło zwycięzców. Zostały przyznane dwie nagrody Grand Prix - dla „Krasnoludków”, czyli dzieci z Gminnego Przedszkola w Sterdyni oraz dla Zespołu „Fart”, działającego przy Bielskim Domu Kultury. Dzięki tym dzieciom przenieśliśmy się na moment w bajkowy świat pełen fantazji i kolorów. Przekonaliśmy się również, że maluchy najpiękniej potrafią wyrazić swoje uczucia. W kategorii solistów do lat 9 zwyciężyła Małgorzata Priebe z Siemiatycz, 2. miejsce zajęła Ola Rońda z Liwa, 3. miejsca w tej kategorii nie przyznano. W kategorii solistów od 9 do 15 lat 1. miejsca nie przyznano, 2. miejsce ex aequo zajęły: Julita Kotowicz z Bielska Podlaskiego i Gabriela Pliszka z Rozbitego Kamienia, 3. miejsce przyznano Karolinie Porzezińskiej z Bielska Podlaskiego. Wyróżnienie otrzymały Dorota Ziółkowska z Ciechanowca oraz Marzena Prokopczuk ze Sterdyni. W kategorii powyżej 15 lat 1. miejsca również nie przyznano, 2. wywalczyła Sylwia Tarasiuk z Bielska Podlaskiego, a 3. zajęła Edyta Oleksiuk z Siemiatycz. W kategorii scholi dziecięcych zwycięzcami zostały „Karmelki” z Bielska Podlaskiego ex aequo z „Duszkami Pana” z Brańska. 2. miejsce zajął chór dziecięcy z Perlejewa, a wyróżnienie zdobyły „Perełki” z Hajnówki. Wśród scholi młodzieżowych ex aequo zwyciężyły „Metanoia” z Rudki oraz Zespół parafialny - schola młodzieżowa z Łochowa. Przyznano dwa 2. miejsca - scholi z parafii Najświętszej Opatrzności w Bielsku Podlaskim oraz scholi „Emaus” z Siemiatycz. Dwa 3. miejsca przyznano - scholi młodzieżowej z Hajnówki oraz Gimnazjum Selezjańskiemu z Sokołowa Podlaskiego. W kategorii zespołów serca jury podbiły Siemiatycze: 1. miejsce zajął Zespół rodzinny, a drugie - „Dekalog”. Wyróżnienia otrzymali: Kinga Grzeszczuk i Konrad Malantowicz. Do koncertu galowego XII Festiwalu zakwalifikowali się laureaci pierwszych miejsc i nagród Grand Prix. Po ich występach publiczność mogła wysłuchać głównego gościa koncertu - zespołu „Full Power Spirit”, który wystąpił wraz z siedlecką grupą „Spasiba Breakers”. Atrakcją dla publiczności był także „Beat Boxer Pryk”, czyli człowiek grający beat ustami. Wykonawcy sugestywnie przekazywali, że wiara to nie tylko skostniała, martwa sprawa, ale żywa siła, która daje pokój i życie.
Zespół „F. P. S” zagrał do tej pory ponad 180 koncertów w najróżniejszych miastach Polski, poczynając od szkół, przez zakłady poprawcze i domy dziecka, do wielkich koncertów telewizyjnych. W maju zagrał m.in. na koncercie z okazji urodzin Jana Pawła II w Warszawie. W dniu finału muzycy wystąpili również w Bielsku Podlaskim. Było widać i słychać, że przypadli publiczności do gustu, czego dowodem były gromkie brawa i wspólna zabawa. Do hip-hopu zdołali przekonać również starsze pokolenia. Miło było popatrzeć na radosne starsze panie, które podziwiały nowoczesną formę tańca, jakim jest breakdance. Podczas koncertu powstawało również graffiti o tematyce religijnej.
Festiwal mógł się odbyć dzięki dobroczyńcom i sponsorom, którzy wspomogli go finansowo. Głównymi sponsorami byli: biskup drohiczyński Antoni Dydycz, eurodeputowany z Podlasia Tadeusz Masiel, Urząd Marszałkowski w Białymstoku, Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim oraz firmy i osoby prywatne. Ośmiu laureatów będzie miało szczęście odwiedzić Brukselę.
Już teraz zapraszamy wszystkich na XIII Festiwal Piosenki Religijnej, który odbędzie się za rok.
Pomóż w rozwoju naszego portalu