Reklama

Pamięci Jana Pawła II

Archidiecezjalne Święto Eucharystii, ustanowione na pamiątkę jedynej wizyty w Łodzi Ojca Świętego Jana Pawła II, obchodzone było w niedzielę 12 czerwca 2005 r. po raz 18. W tym roku jednak miało wymowę szczególną, z racji na obchodzony w Kościele powszechnym Rok Eucharystii oraz wciąż żywe i obecne w sercach wierzących wspomnienie ostatnich dni Papieża Polaka, który dał światu przejmujące świadectwo odchodzenia do domu Ojca. Arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek zaprosił do przewodniczenia uroczystościom kard. Edmunda Szokę, wieloletniego współpracownika Jan Pawła II, a obecnie także Papieża Benedykta XVI. Gośćmi święta byli także biskupi z Białorusi i Ukrainy oraz biskup senior Alojzy Orszulik z Łowicza.

Niedziela łódzka 26/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Procesja

„Jak co roku, z sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej wyruszyła do katedry procesja, której centrum stanowiła monstrancja z Najświętszym Sakramentem, niesiona przez neoprezbiterów. Krzyż i feretron z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej otwierały barwny i liczebny pochód. Za nimi, z chorągwiami i sztandarami, szły delegacje poszczególnych dekanatów i wielu parafii. Obok asyst i kół różańcowych wyróżniały się zespoły w strojach regionalnych oraz duża grupa kolejarzy z dekanatu koluszkowskiego i strażaków z Poddębic.
Obecne były także poczty sztandarowe straży miejskiej, kolejarzy, górników, policji, związków i stowarzyszeń kościelnych oraz grup i wspólnot modlitewnych. Ponad rzeszą uczestników procesji widoczne były transparenty Akcji Katolickiej, Aspektu Polskiego, Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców oraz dużej grupy dorosłych już „Dzieci z Lublinka”, które przyjmowały I Komunię św. podczas Mszy św. papieskiej 13 czerwca 1987 r. Okazale i różnorodnie prezentowały się żeńskie zgromadzenia zakonne. Wyjątkowo licznie przybyła młodzież szkolna, KSM i studenci. Wielu niosło duże fotografie Papieża Polaka. Oprawę muzyczną procesji przygotowali także młodzi pod kierunkiem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży. Jak co roku, nie zabrakło dzieci sypiących kwiatki, ministrantów i kleryków. Dużej grupie duchowieństwa archidiecezji łódzkiej przewodniczyli: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski. Na całej trasie przemarszu od ul. Łąkowej do archikatedry Biskupom Łódzkim towarzyszyli znakomici goście: kard. Edmund Szoka, bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna, bp Antoni Dziemianko z Mińska - sekretarz Konferencji Episkopatu Białorusi, bp Kazimierz Wielikosielec z Brześcia, bp Marcjan Trofimiak z Łucka, bp Witalij Skomarowski z Żytomierza.

Msza Św. polowa

Po przybyciu na plac katedralny i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, rozpoczęto polową Mszę św., celebrowaną wspólnie przez biskupów i kilkuset prezbiterów pod przewodnictwem kard. Edmunda Szoki, w intencji o rychłą beatyfikację Papieża Jana Pawła II. Zarówno abp Władysław Ziółek w słowie wstępnym, jak i Ksiądz Kardynał w homilii powrócili do osoby Jana Pawła II jako człowieka, który potrzebował Eucharystii i z niej czerpał siły do życia i posługiwania. Arcybiskup Łódzki przypomniał, że Papież rozumiał Eucharystię jako dar największy, wielką Tajemnicę wiary i Bożego miłosierdzia, trwał przed nią w zdumieniu i zachwycie, wracał do niej często w swoich książkach, homiliach i dokumentach papieskich, jej poświęcił encyklikę i obwołał rok 2005 Rokiem Eucharystii. „Tyle razy byliśmy świadkami, jak w Eucharystię włączał cały świat, jak ze świata czynił przestrzeń sakralną - powiedział Metropolita Łódzki. - Każdy, kto uczestniczył we Mszy św. Papieża Polaka, mógł dostrzec, jak zstępował do głębi misterium, dla niego sprawowanie Eucharystii było najważniejszym i świętym wydarzeniem dnia, centrum całego życia”.
Dla kard. Edmunda Szoki osoba Papieża Polaka zawsze łączyła się z Eucharystią. „Kard. Wojtyłę poznałem w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych podczas Kongresu Eucharystycznego w 1976 r. - wspominał Gość z Watykanu. - Byłem wtedy biskupem diecezji Michigan. Poznałem go podczas Eucharystii i z okazji Eucharystii. Później Jan Paweł II powołał mnie do pracy w Kurii Rzymskiej na Watykanie. Przez wiele lat mogłem się mu przyglądać. Po każdym spotkaniu z nim byłem odnowiony. Zawsze chciałem stać się do niego podobny. Poznałem w swoim życiu wiele wyjątkowych i świętych osób, ale jestem dziś całkowicie przekonany, że Jan Paweł II był najbardziej świętym człowiekiem, jakiego poznałem. Każdy dzień Papieża był prawdziwie eucharystyczny. Jego kapłaństwo narodziło się podczas Eucharystii i odprawiał ją codziennie aż do ostatniej swojej godziny. Odszedł do domu Ojca, nakarmiony Ciałem Chrystusa. Msza św. i Komunia św. były zawsze dla Jana Pawła II najważniejsze, stąd była jego niezwykła siła. Dzisiaj wielu nazywa go Wielkim. On był wielki, ale nie swoją mocą. Cała jego siła i wielkość pochodziły z Eucharystii. Był zawsze bardzo blisko z Chrystusem, Nim się karmił, Jego adorował i to Chrystus Eucharystyczny tak go przemienił. Do Rzymu przybywały miliony ludzi. Wielu z nich mówiło później, że w Ojcu Świętym zobaczyli Chrystusa. Obecność Chrystusa w Papieżu promieniowała na każdego człowieka. Chrystus mówił przecież: «Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we mnie, a ja w nim». Jestem szczęśliwy i dziękuję Bogu, że mogłem być tak blisko Jana Pawła II. Wielu już nazywa go Świętym. Ja też wierzę, że jest w niebie, że modli się za nas, że wyprasza nam potrzebne łaski. Ale to jeszcze za mało. Niech Jan Paweł II pociągnie nas za sobą, niech nas nauczy kochać Chrystusa, który za chwilę na tym ołtarzu stanie się dla nas Chlebem Żywym”.
Wielominutowymi oklaskami podziękowali zgromadzeni Księdzu Kardynałowi za osobiste świadectwo wizyty u Ojca Świętego Jana Pawła II na kilka godzin przed jego odejściem do Pana. Głosem drżącym ze wzruszenia Dostojny Gość przywołał ostatnie spotkanie z cierpiącym Papieżem i wyznał, że on, kapłan z 51-letnim stażem, nawykły do udzielania błogosławieństwa chorym, pobłogosławił także Namiestnika Chrystusowego, który to błogosławieństwo potwierdził znakiem krzyża świętego. „Nigdy nie zapomnę tego momentu” - powiedział kard. Edmund Szoka.
Na zakończenie Liturgii, zanim zabrzmiały pieśni Boże coś Polskę i Barka, abp Władysław Ziółek zaprosił wszystkich do wspólnego odmówienia modlitwy o kanonizację Jana Pawła II, której treść rozdano wcześniej przybywającym na plac katedralny. Wśród wielotysięcznego zgromadzenia obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz miejskich i samorządowych oraz rektorzy wyższych uczelni. W gronie licznie reprezentowanych zakonnic kard. Szoka wypatrzył z wysokości ołtarza Siostry Felicjanki i poprosił je o spotkanie. Pragnął bowiem zawieźć pozdrowienie od nich dwóm posługującym w jego rzymskim domu felicjankom z diecezji przemyskiej. Gość z Watykanu, jeden z najwyższych dostojników Kościoła, pozostawił w naszych sercach nie tylko ważne i mądre pouczenia pasterskie, ale i świadectwo prawdziwie Bożej otwartości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin w Berdyczowie: błagamy o cud pokoju dla umęczonej Ukrainy!

2024-07-21 11:35

www.vaticannews.va

W trzecim dniu swego pobytu na Ukrainie, kard. Pietro Parolin nawiedził Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie. Na prośbę papieża Franciszka, przewodniczył tam uroczystej Eucharystii będącej zwieńczeniem pielgrzymki katolików obrządku łacińskiego do tego narodowego sanktuarium maryjnego, które dziś zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej. Papieski legat modlił się dla Ukrainy o „cud tak bardzo upragnionego pokoju”, podkreślając, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że przebywa jako legat Ojca Świętego Franciszka, który zechciał go posłać na uroczystości w Berdyczowie, aby zapewnić, że podziela smutek Ukraińców i nosi w sercu ich ukochany kraj, a także chce im też okazać szczególną bliskość i przekazać swe błogosławieństwo. Kard. Parolin przypomniał, że sanktuarium w Berdyczowie, wraz z tym w Zarwanicy, stało się centrum duchowym katolickiej Ukrainy. Wznosi się stąd błaganie do Boga o to, „co w oczach wielu wydaje się niemożliwe, o cud: cud tak bardzo upragnionego pokoju!”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: strzeżmy się dyktatury działania!

2024-07-21 13:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Przed zbytnim aktywizmem przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania przyrody i dzielenia czasu z osobami, które kochamy i nie zaniedbywania dialogu z Bogiem.

Franciszek nawiązał do słów Pana Jezusa z czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 6, 30-34): „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (w. 31). Zwrócił uwagę, że Pan Jezus przejmuje się zmęczeniem uczniów i nie chce, by padli ofiarą przesadnego aktywizmu. „Strzeżmy się dyktatury działania!” - zaapelował papież.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne kąpieliska zamykane z powodu zakwitu sinic

2024-07-22 13:23

[ TEMATY ]

wakacje

sinice

jezioro

PAP/Adam Warżawa

Sanepid wprowadził w poniedziałek tymczasowy zakaz kąpieli w obu miejskich kąpieliskach i wodnym placu zabaw w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Po zauważeniu zakwitu sinic organizatorzy już w sobotę wywiesili tam czerwone flagi.

W poniedziałkowym komunikacie powiatowy inspektor sanitarny w Olsztynie poinformował, że jakość wody w obu kąpieliskach przy ul. Kapitańskiej i wodnym placu zabaw uległa pogorszeniu, w związku z wystąpieniem zakwitu sinic. Dlatego wydał ocenę o nieprzydatności wody do kąpieli i wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli. Przypomniał, że obecność sinic toksynotwórczych w wodzie stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję