Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: trwa dzień modlitwy o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

Na ile Prymas Wyszyński, który „przeprowadził społeczność polską przez mroczny okres zniewolenia” może być lustrem dla naszej współczesnej wolności? Odpowiedzi m.in. na to pytanie szukać będą uczestnicy czwartego spotkania „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Odbędzie się ono na Jasnej Górze już dziś, w 38.rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Archiwum: Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieskim na centralne uroczystości Sacrum Poloniae Millennium na Jasnej Górze w 1966 r.

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieskim na centralne uroczystości Sacrum Poloniae 
Millennium na Jasnej Górze w 1966 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartemu spotkaniu z cyklu „Prymas jasnogórski - w drodze na ołtarze” towarzyszyć będą słowa: „'Wolność - powracające wyzwanie”.

Reklama

Organizator, o. Mariusz Tabulski, mariolog, podkreśla, że Prymas największe doświadczenie wolności przeżył będąc więzionym przez komunistów, bo odkrył wtedy prawdziwą wolność dziecka Bożego. -Z tym doświadczeniem prymas przyjechał potem na Jasną Górę i w tym duchu przeżywał posługę w Kościele w Polsce, w czasach bardzo trudnych, kiedy ta wolność była w różnym wymiarze: społecznym, narodowym i religijnym, niszczona. On wewnętrznie spokojny, przeprowadzał nas przez te bardzo trudne konflikty - zauważył paulin. Dodał, że „to doświadczenie kard. Stefana Wyszyńskiego jest skarbem, które trzeba odkrywać na nowo”. Prowadząca spotkania „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” dziennikarka, Małgorzata Bartas -Witan zwraca uwagę, że kard. Wyszyński jest wielkim przewodnikiem ku wolności. - On był i jest przewodnikiem, pozostawił tak wiele odniesień do różnych sytuacji, chodzi teraz o to, żeby próbować wracać do jego słów, nauczania, ale nie po to, żeby tylko wspominać, lecz współcześnie odczytywać jego słowa - poświęcone wolności np. kobiet, wolności w wychowaniu, wolności słowa – twierdzi dziennikarka. Dodaje, że „to są kategorie, którymi my dzisiaj również się zajmujemy, wokół których toczy się debata a że dzisiaj potrzeba nam bardzo konkretnych i jasnych odpowiedzi na trudną rzeczywistość, to możemy sięgać do tego co pozostawił nam ks. Prymas”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas spotkania prezentowana będzie książka Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Księdza Stefana Wyszyńskiego: „Obrona wolności narodu księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 1918-2018”. -Działalność Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w odniesieniu do wartości wolności, należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach, a do najważniejszych możemy zaliczyć: postawę osobistą, wynikającą z patriotyzmu, postawę teologiczną, kościelną (eklezjologiczną) i postawę narodową. Najważniejszą jednak płaszczyzną była głęboka wiara Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która przeprowadziła go przez wiele doświadczeń, cierpień, walki o wolność osobistą i społeczną. Kardynał przede wszystkim był społecznikiem, oddanym nauczycielem i współtowarzyszem doświadczeń i walki o wolność, którą rozumiał jako wartość podstawową, niezbywalną dla każdego życia ludzkiego - czytamy w opisie książki.

W spotkaniu udział wezmą: Monika Rogozińska, dziennikarz, autorka książek; ks. prof. Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie; dr Andrzej Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Reklama

Początek o godz. 18.30 w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym. Spotkanie poprzedzi Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, odprawiona w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.30 pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

- Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę - mówił kard. Stefan Wyszyński. W 38.rocznicę śmierci tego wielkiego kapłana i Polaka Prymasa Tysiąclecia w Sanktuarium trwa dzień modlitw o jego rychłą beatyfikację. Panie: Barbara i Dominika z Mysłowic podkreślają, że o ks. Prymasie nie można zapomnieć, bo to wyjątkowa postać w naszych dziejach. - To był nasz Prymas i trudno nie pamiętać o takiej osobie – twierdzi pątniczka. Dodaje, że „kardynał był osobą, która bardzo umiejętnie umiała wpłynąć na całe społeczeństwo, na młodzież, on prowadził Polskę do wolności, poprzez swoje nauczanie i poprzez wiarę, że Matka Boża pomoże. To dawało nam nadzieję do wytrwania i do zwycięstwa”.

Ks. Jacek Krzesiński z arch. gnieźnieńskiej choć nie znał osobiście kard. Stefana Wyszyńskiego to bardzo zainteresowała go jego osoba. - On nie pozwolił, by „nowinki” soborowe weszły bezrefleksyjnie do Kościoła w Polsce, choćby te dotyczące liturgii i zatroszczył się, by prosta wiara ludu bożego przetrwała – stwierdził kapłan.

Stefan kard. Wyszyński zmarł w Warszawie w wieku 80-u lat. Był prymasem w czasach najtrudniejszych dla Kościoła w Polsce. On sam 33. lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przybywał tu tak często, jak tylko mógł. Hanna Zyskowska, redaktor książki „Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste” przypomina, że udokumentowanych jest aż 603. dni pobytu ks. Prymasa na Jasnej Górze. Od 1989 roku trwa proces beatyfikacyjny Czcigodnego Sługi Bożego. W 2013 roku został uznany cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem.

2019-05-28 18:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotycznie u Matki Bożej

Niedziela częstochowska 50/2018, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG/M.Kępiński

Na Jasnej Górze abp Wacław Depo otrzymał medal „Pro Bono Poloniae” i otworzył wystawę biżuterii patriotycznej

Na Jasnej Górze abp Wacław Depo otrzymał medal „Pro Bono Poloniae” i otworzył wystawę biżuterii patriotycznej
Polska jeszcze nie zginęła, dopóki kochamy tę ziemię trudnej jedności, dopóki poznajemy i kochamy jej historię dramatyczną w zdobywaniu prawdziwej wolności i suwerenności, która nas mocno odróżnia od innych narodów Europy i świata – powiedział 4 grudnia abp Wacław Depo podczas Mszy św. na Jasnej Górze. Eucharystia była punktem wyjścia do dwóch wydarzeń – wręczenia metropolicie częstochowskiemu medalu „Pro Bono Poloniae” i otwarcia wystawy „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku”.
CZYTAJ DALEJ

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

2025-02-07 21:27

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Od 11 lutego do 15 kwietnia br. trwać będzie Wielka Nowenna za Polskę i nasz naród. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny.

W czasie dziewięciotygodniowej Nowenny, która zatytułowana została Polska na Skale, będziemy się modlić o Boże Miłosierdzie i i Boską interwencję dla Polski.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Prokuratura zna wstępne wyniki sekcji zwłok księdza z Kłobucka

2025-02-17 12:58

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

ks. Grzegorz Dymek

morderstwo kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Grzegorz Dymek

Ks. Grzegorz Dymek

Przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok zamordowanego w ubiegłym tygodniu księdza z Kłobucka potwierdziła pierwsze ustalenia, że przyczyną jego śmierci było najprawdopodobniej uduszenie – poinformowała częstochowska prokuratura.

58-letni proboszcz parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku (Śląskie) zginął w czwartek wieczorem na terenie plebanii. Podejrzany o zabicie duchownego 52-latek został zatrzymany przez wezwanych na miejsce policjantów. Mundurowi ujęli go, gdy próbował uciekać z miejsca zbrodni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję