W Przeglądzie wzięło udział sześć chórów z archidiecezji warszawskiej, lubelskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Repertuar był zróżnicowany i bardzo trudny. - Poziom Przeglądu rośnie. Mam nadzieję, że Przegląd stanie się jednym z najbardziej znaczących wydarzeń kulturalnych także w wymiarze ogólnopolskim - powiedziała prof. Alicja Ogrodzińska, przewodnicząca jury, wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i Wydziału Muzykologii UKSW w Warszawie.
Zwycięski zespół „Ars Chori” istnieje od sierpnia 2001 r. Powstał z inicjatywy znanego dyrygenta Macieja Cegielskiego. Działa przy Domu Kultury Stokłosy, ale często też uświetnia uroczystości religijne. Ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, utwory sakralne (od średniowiecza po współczesność) i świeckie. Znany jest też z wykonywania negro spiritual i gospel. Kilkakrotnie był nagradzany, m.in. dwukrotnie otrzymał I nagrodę na Festiwalu „Ursynowskie Kolędowanie”, III nagrodę na Festiwalu Pieśni Sakralnej im. Prymasa Tysiąclecia, nagrodę specjalną za specjalne walory brzmieniowe na „Łapskim Te Deum”. Od grudnia 2004 r. dyrygentem zespołu jest Zbigniew Tupczyński.
Drugą nagrodę przyznano Miejsko-Parafialnemu Chórowi „Schola Cantorum Maximilianum” z Błot. Chór powstał 13 lat temu z inicjatywy Zbigniewa Siekierzyńskiego, nauczyciela śpiewu, absolwenta Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Warszawie, od początku dyrygenta zespołu. Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia, m.in. I nagrodę na ubiegłorocznym Przeglądzie w Ząbkach, I nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Patorałek w Będzinie, II nagrodę na III Międzynarodowym Spotkaniu z Pieśnią i Piosenką Religijną na Kresach.
Trzecie miejsce zajął Chór „Ichthis” z Sulejówka. Zespół powstał w 1985 r. jako chór parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku. W 2000 r. stał się chórem międzyparafialnym. Repertuar obejmuje przede wszystkim muzykę religijną stanowiącą oprawę liturgii. Kilkakrotnie był wyróżniany na festiwalach i przeglądach. Jego dyrygentem jest Wojciech Karaś.
Wyróżnienie jury przyznało chórowi „Uibilaeum” z Lublina. Zespół powstał w 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej prowadzonej przez księży Pallotynów. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym od początku istnienia zespołu jest Tomasz Orkiszewski, absolwent Instytutu Muzykologii KUL. 50-osobowy chór występował blisko 200 razy w Lublinie, a także w wielu innych miastach w kraju i za granicą, m.in. w Karlovych Varach, Wilnie, Wiedniu i Rzymie. Zespół promuje muzykę polskich kompozytorów dawnych i współczesnych. Ma na swoim koncie nagrane płyty i kasety.
Nagrody wręczali ci, bez których Przegląd nie mógłby się odbyć: ks. prał. Władysław Trojanowski, miejscowy proboszcz, Jerzy Boksznajder, burmistrz Ząbek i Ignacy Jarzyło, przewodniczący Rady Miasta Ząbki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu