O poprawne nazywanie nowego papieża "Franciszkiem", a nie "Franciszkiem I" zaapelował podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ. Dodał, że jest to odniesiecie się do św. Franciszka z Asyżu.
Ks. Lombardi podkreślił, że pomimo, iż wracając z bazyliki watykańskiej do Domu Świętej Marty nowy papież zrezygnował z podstawionego specjalnego samochodu papieskiego, i wsiadł do busa razem z innymi kardynałami. Na zakończenie wieczerzy papież zwrócił się do kardynałów-elektorów – „Niech Bóg wam wybaczy, za to, co mi uczyniliście”. Poinformował ponadto, że wieczorem odbył rozmowę telefoniczną z Benedyktem XVI. Zapowiedział, że papież Franciszek uda się do Castel Gandolfo, ale nie ustalono jeszcze daty, kiedy to nastąpi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie rzecznik Watykanu mówił o porannej wizycie papieża w bazylice Santa Maria Maggiore, gdzie złożył on kwiaty. Następnie udał się do Domu Kapłańskiego na Via della Scorfa. Nie tylko zabrał swoje rzeczy, ale także zapłacił rachunek za pobyt. Rano spotkał się także z najbliższymi współpracownikami. Z kolei ks. Lombardi wyjaśnił przebieg popołudniowej Eucharystii w Kaplicy Sykstyńskiej. Zaznaczył, że po niej uda się do apartamentów papieskich i zdejmie z nich pieczęcie. Umożliwi to podjęcie niezbędnych prac remontowych, które nie będą jednak trwały zbyt długo. Przez ten czas nowy papież będzie mieszkał w Domu Świętej Marty.
Mówiąc o programie najbliższych dni ks. Lombardi zaznaczył, że jutro 265 Następca Piotra spotka się w Sali Klementyńskiej z kardynałami zarówno elektorami, jak i tymi, którzy przekroczyli 80 rok życia i nie uczestniczyli w konklawe. Natomiast odnosząc się do sobotniej audiencji dla dziennikarzy podkreślił, że również poprzedni papieże odbywali takie spotkania.
Jedno z pytań dotyczyło języków jakimi włada Ojciec Święty. Według rzecznika Watykanu są to obok hiszpańskiego, włoski, angielski, niemiecki i francuski. Zna też zapewne portugalski – dodał ks. Lombardi.
Pytano go również o nominacje współpracowników. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że każdy papież ma prawo dobierać sobie, z kim pragnie pracować. Zazwyczaj jednak w pierwszych dniach pontyfikatu ponawia nominacje, do czasu, gdy nie będzie innej decyzji. Później z biegiem czasu może dokonać niezbędnych zmian.