Już od 10 lat w Zatorach odbywają się Ogólnopolskie Biegi na Przełaj im. Konstytucji 3 maja. Również tegoroczne spotkanie zgromadziło tłumy zawodników wraz z opiekunami. Spotkanie sportowe odbyło się 2 maja i rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Zatorach. Uroczystej Liturgii przewodniczył prefekt parafii Pułtusk-Popławy ks. Robert Piątkowski. Na początku Mszy św. do zebranych zwrócił się gospodarz tutejszej parafii ks. kan. Walerian Niewiadomski, który powiedział: „Witam serdecznie uczestników lat ubiegłych, dzieci i młodzież, dorosłych zrzeszonych w parafialnych klubach sportowych bądź uczniowskich klubach biegacza i wszystkich innych niezrzeszonych, trenerów, sędziów, rodziców, dyrektorów szkół, pedagogów, wolontariuszy, którzy pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do sprawnego przebiegu imprezy, witam tych, którzy od samego początku są mimo wielu przeszkód, najróżniejszych trudności, zawsze tutaj obecni i zawsze znajdują czas i chcą służyć dzieciom i młodzieży. Podziwiam w nich ten entuzjazm, który udziela się innym i cieszę się, że są tacy ludzie, są środowiska, które zmieniają oblicze tej ziemi, ziemi na której Papież Polak wołał, aby Duch Święty na nią zstąpił. (…)
Życzę, byśmy porządnie uczestniczyli w tej Eucharystii, którą Chrystus obejmuje nas wszystkich i prowadzi po najlepszych trasach naszego życia. Niech wasza obecność będzie takim pięknym przykładem i znakiem, jak młodzież i dzieci mają spędzać czas - twórczo, dobrze, właściwie i z pożytkiem”.
Zwracając się do zgromadzonych, ks. Piątkowski powiedział: „Dzisiaj mamy piękny dzień, dzień sportu, dzień rywalizacji, zdrowej rywalizacji, dzień jeszcze bardziej piękny, bo rozpoczynamy go w świątyni: tu, gdzie jest Chrystus; Ten, który jest z nami, i który będzie z nami przez cały ten dzisiejszy dzień, tam, gdzie będziemy ze sobą rywalizować”. Przytaczając słowa św. Pawła z Listu do Koryntian, mówił: „Te słowa wygłosił św. Paweł do zgromadzonych na wielkim stadionie w Koryncie. Dzisiaj te słowa mówi do nas tu zgromadzonych w świątyni w Zatorach, abyśmy wszyscy biegli, choć może nie wszyscy otrzymamy medale. Chcę wam powiedzieć, że to, co robimy, jest tylko doczesnością, ale przez to mamy zdobyć coś więcej, czyli wieczność, do której każdy biegnie i wszyscy mogą być zwycięzcami.
Drodzy sportowcy! Gromadzimy się tu dzisiaj wszyscy, aby wziąć udział w zawodach sportowych. Chcemy podziękować Bogu za dar sportu, przez który człowiek ćwiczy swoje ciało, rozum i wolę. Sport zawsze miał i ma ogromne znaczenie, ponieważ może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak: wytrwałość, przyjaźń, wspólnota i solidarność.
Dzisiaj sport rozwija się coraz bardziej jako jedno z charakterystycznych zjawisk współczesności, jako swego rodzaju znak czasu, wyrażający nowe potrzeby i nowe oczekiwania ludzkości. Sport rozpowszechnił się we wszystkich częściach świata, przekraczając barierę kultur i państw. To na sportowcach, czyli na nas także, spoczywa wielka odpowiedzialność. Jesteście powołani do wzajemnej życzliwości. Trzeba zawsze być życzliwym, nawet wówczas, gdy jedni wygrywają, inni przegrywają. Ale sport to coś więcej niż tylko rywalizacja. Sport to rozwój człowieka” - mówił Ksiądz Robert.
Po Mszy św. uczestnicy imprezy sportowej wraz z przybyłymi opiekunami przeszli na plac, na którym rozegrane zostały zawody biegów na przełaj. Nad ich prawidłowością czuwał prezes Parafialnego Klubu Sportowego „Lumen” w Zatorach i jednocześnie dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Zatorach Andrzej Krawczak. Witając młodych, mówił o zawodach, które są jedną z form propagowania ziemi kurpiowskiej, tutejszego terenu, a w szczególności Zator. Założeniem organizatorów, które jest realizowane od 10 lat, jest także wychowywanie młodzieży w duchu sportu i trzeźwości.
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali: ks. kan. Walerian Niewiadomski, prezes honorowy PKS „Lumen” Zatory, Dyrektor Szkoły i Prezes wspomnianego Klubu. Zawody rozegrane zostały w różnych kategoriach wiekowych, rozpoczynając od rocznika 1998 i młodszych, a skończywszy na roczniku 1986. W każdej kategorii wiekowej odbywały się po dwa biegi oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
Rywalizacja była duża. Zawodnicy biorący udział w biegach podchodzili do konkurencji bardzo poważnie, sumiennie się przygotowywali na rozgrzewkach, a nad ich kondycją ducha i ciała czuwali opiekunowie i rodzice.
W przerwie między poszczególnymi konkurencjami zatańczyła grupa taneczna dziewcząt „Grzeczne dziewczyny” z miejscowego Zespołu Szkół.
Po odbytych konkurencjach zwycięzcom wręczono nagrody. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali medale.
Pierwsze miejsca zajęli uczniowie z następujących roczników: 1998 i młodsi - Natalia Jagielska (Ciski) i Mateusz Leleno (Zatory); 1997 - Karolina Osowiecka (Pniewo) i Artur Witoś (Zatory); 1996 - Klaudia Prusińska (Zatory) i Emil Pikora (Pniewo); 1995 - Klaudia Orłowska (Górki Rządowe) i Daniel Wiśniewski (Trzcianka); 1994 - Paulina Kuchta (Trzcianka) i Paweł Zega (Raki); 1993 - Małgorzata Kuchta (Sokołowo) i Grzegorz Chełchowski (Pniewo); 1992 - Milena Osowiecka (Pniewo) i Mateusz Ostaszewski (Pułtusk-Popławy); 1991 - Joanna Soliwoda (Sokołowo) i Tomasz Szczerba (Pniewo); 1990 - Wioletta Ciskowska (Zatory) i Krzysztof Janas (Zatory); 1989 - Sylwia Szymczak (Pniewo) i Mariusz Szczerba (Pniewo); 1988 - Paulina Pasieka (Pułtusk); 1987 - Artur Gorczyński (Pułtusk); 1986 i starsi - Marek Pietrucha (Zatory).
Dodatkowo wyróżnienie otrzymała również najmłodsza uczestniczka biegów - roczna Julia Kowalska i najstarszy zawodnik. Ponadto wyróżniono również dwie panie, które biegły w kategorii gospodyń wiejskich. Wyróżnienie przyznano także szkole w Rakach, która z najliczniejszą (bo liczącą 39 osób) grupą wzięła udział w zawodach.
Na zakończenie imprezy zostały wręczone drobne upominki i dyplomy wszystkim tym, którzy przyczyniali się i ciągle czynnie uczestniczą w organizowaniu Ogólnopolskich Biegów na Przełaj w Zatorach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu