Kilkadziesiąt interesujących wykładów, którym towarzyszyły ożywione dyskusje, złożyło się na program Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. Osoba i osobowość - czynniki je kształtujące. Projekt został zrealizowany już po raz 14. z inicjatywy naukowców związanych z Katedrą Historii Języka Polskiego UŁ, Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz z Ośrodkiem Badawczym Myśli Chrześcijańskiej. Podobne konferencje są organizowane od 1992 r. Tegoroczne obrady odbywały się od 9 do 11 maja w auli Wyższego Seminarium Duchownego i w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. ks. prof. Jerzy Chmiel, ks. prof. Michał Janocha, ks. dr Tomasz Stępień, ks. dr Roman Piwowarczyk, o. Jacek Salij OP, o. Bernard Sawicki OSB.
Z kolejnych referatów wyłaniała się wizja osoby jako takiej wartości i zarazem świętości, której nie wolno traktować jako środka do żadnego celu. Osoba realizuje się zwłaszcza w aktach miłości, przyjaźni i innych, właściwych tylko człowiekowi. Urzeczywistniając się w pełni poprzez bezinteresowny dar z siebie, odnajduje i osiąga szczyt człowieczeństwa. Dlatego też rozpatrywanie człowieka jedynie na płaszczyźnie substancja - przypadłości nie jest wystarczające.
Istoty ludzkiej nie da się zrozumieć bez odniesienia do Boga, z którym może się ona spotkać, ku któremu jej istnienie ostatecznie jest skierowane. Bez wejścia w bliskość z Bogiem człowiek nie jest w stanie stać się sobą. Wielką szkołą personalizmu jest Pismo Święte. Na jego stronicach Bóg i człowiek jawią się jako rzeczywistość centralna. Osoba ukształtowana na obraz i podobieństwo Stwórcy została obdarzona szczególną godnością i stanowi swoistą wartość, usytuowaną ponad systemami i instytucjami działającymi w ich ramach.
Odkrywając piękno wolności pozytywnej, człowiek pragnie zaangażować tę wolność w służbę dobru. Właśnie wtedy, kiedy udaje mu się to zrealizować, odczuwa, co to znaczy być istotą prawdziwie wolną. Stąd też wolność jest nie tylko darem, ale także wyzwaniem i zadaniem.
Każdy człowiek powinien podjąć trud dogłębnego uświadomienia sobie, co naprawdę znaczy być osobą, czyli jednością substancjalną duszy i ciała. Dopiero wówczas w pełni odkryje doniosłość swej ziemskiej egzystencji, zmierzającej ku wieczności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu