Niezwykła uroczystość miała miejsce 20 maja br. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Tego dnia kościół parafialny, który jest jeszcze w budowie, wzbogacił się o nowy obraz. Jest to dar z niemieckiego miasta Wuppertal.
Delegacja parafii z niemieckiego Wuppertalu, noszącej wezwanie takie jak legnicka parafia - Najświętszego Serca Pana Jezusa - przekazała XVIII-wieczny, malowany na blasze obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy legnickiej parafii. Przekazanie obrazu odbyło się podczas Mszy św. sprawowanej w kościele w Legnicy, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego.
Legnica i Wuppertal są miastami partnerskimi, stąd mają miejsce coraz częstsze kontakty nie tylko na szczeblu samorządowym, ale i na poziomie różnych wspólnot istniejących w tych miastach, w tym wspólnot parafialnych. Owocem tych spotkań stała się także ta uroczystość, jak również kilka dni wcześniej koncert chóru policji z tego niemieckiego miasta.
„Księże Biskupie, dziś gościmy wśród nas delegację wiernych ze swoim proboszczem z parafii w Wuppertalu - mówił proboszcz parafii ks. Jan Gacek, witając przybyłego Księdza Biskupa - Goście przywożą nam w darze obraz. Obraz, który był czczony w tamtejszej parafii od 200 lat. Przekazują ten dar jako symbol zbliżenia między parafiami i pojednania między narodami w 60. rocznicę zakończenia wojny. My w darze przekażemy im obraz Pani dolnośląskiej, Patronki diecezji - Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Dziś prosimy cię, abyś odprawił Mszę św. w intencji naszych gości i naszych parafian”.
W swojej homilii, wygłoszonej po polsku i po niemiecku, biskup legnicki Stefan Cichy mówił: „Przed dwoma laty z okazji 25- lecia pontyfikatu sługi Bożego papieża Jana Pawła II została wydana książka pt. Pontifex maximus - wielki budowniczy mostów. Każdego papieża tak się nazywa. Szczególnym budowniczym mostów był Jan Paweł II, który gromadził ludzi w czasie swoich pielgrzymek, odwiedzał różne kraje i jednał ludzi - budował pomosty między nimi. Także w naszych czasach wielu innych ludzi stara się takie mosty budować. Wiele miast na terenie Niemiec ma swoje miasta partnerskie w Polsce. Ludzie spotykają się, by się razem modlić, porozumiewać, by budować mosty tam, gdzie istniała przepaść nieufności, a czasami nienawiści. Rodzi się nowa epoka - epoka pojednania, epoka rozmowy, wspólnej modlitwy. Także Legnica ma swój udział w budowaniu takich mostów. Symbolem tego jest chociażby symboliczna procesja Bożego Ciała w Zgorzelcu i Görlitz. Podczas jej trwania przechodzi się także przez most - to wielki znak budowania mostów porozumienia między narodami.
Dziś także przeżywamy szczególny znak budowania mostów. Goście z Wuppertalu przywożą 200-letni obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a legniczanie zawiozą do nich obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. I tak wierni z Legnicy będą się odtąd modlić przed obrazem przywiezionym z Niemiec, a Niemcy w Wuppertalu będą się modlić przed obrazem z Polski. To szczególny znak. Matka Boża także jest nazywana budowniczynią mostów. Przed Jej obliczem modlą się przedstawiciele różnych narodów, prosząc o wstawiennictwo u Jej Syna. Ona zawsze jest gotowa przychodzić z pomocą wszystkim, którzy o to proszą. Odtąd i my będziemy się modlić, aby Matka Boża nam i naszym gościom pomagała tworzyć nowe mosty pomiędzy naszymi narodami, byśmy mogli tworzyć nową Europę - Europę ducha”.
Przekazując obraz legnickiej parafii, proboszcz parafii z Niemiec ks. Michael Grütering mówił: „To wielki zaszczyt dla nas, że możemy być tutaj i wziąć udział w tej niezwykłej uroczystości. Nasi wierni żegnali ten obraz, przed którym modlili się tyle lat, ze łzami w oczach. Ale jesteśmy przekonani, że w dalszym ciągu modlitwa ta będzie kontynuowana w tutejszej parafii. Księdzu Proboszczowi przekazujemy książkę dokumentującą historię tego obrazu, a kiedy przyjedzie do nas, będzie się mógł naocznie przekonać o prawdziwości spisanych tu słów”. Na zakończenie swojej wypowiedzi ks. Grütering dodał po polsku: „My, wierni parafii Wuppertal, prosimy Państwa o modlitwę do Najświętszej Maryi Panny. Nigdy więcej wojny. Nigdy więcej wygnania”. Słowa te zostały przyjęte oklaskami.
Obraz został przekazany parafii podczas procesji z darami. Samą zaś liturgię ubogaciły modlitwy w językach polskim i niemieckim, wypowiadane przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych parafii.
Przedstawiciele parafii z Legnicy przekażą obraz Matki Bożej Łaskawej parafii w Wuppertalu w sierpniu br., w okresie trwania Światowych Dni Młodzieży. W mieście tym będą bowiem zakwaterowani pielgrzymi z Legnicy. W uroczystości przekazania obrazu z Polski weźmie także udział biskup legnicki Stefan Cichy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu