Reklama

Niepełnosprawność w rodzinach

Piekoszów po raz trzeci

Konferencje naukowe organizowane w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie chyba już na stałe wejdą w kalendarium wojewódzkich i diecezjalnych spotkań mających na celu tak diagnozę problemu, jak i naszkicowanie propozycji zmian na lepsze. Tym razem przedmiotem rozważań stała się osoba niepełnosprawna w rodzinie. W Polsce żyje aż 4 mln 175 tys. osób niepełnosprawnych, a ponieważ nikt dotąd nie wymyślił lepszego środowiska wychowawczego niż rodzina, zagadnienie to jest ważne dla wszystkich.

Niedziela kielecka 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowo

Wszystkich połączyła w pierwszej kolejności Msza św., której przewodniczył ks. Leszek Sztandera, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Ołtarz ustawiony na zewnątrz Domu, piękna pogoda, majowy rozkwit przyrody oraz tłum ludzi na wózkach inwalidzkich i tych niesprawnych na wszelkie możliwe sposoby. Co im wszystkim można powiedzieć nowego o cierpieniu? Pewnie niewiele, ale zawsze pozostanie aktualna nauka o miłości, o Bożym planie, w którym każdy, a szczególnie ten doświadczony przez ból i cierpienie, znajdzie swe ważne miejsce. - Okazane miłosierdzie to niezatarty zapis w księdze żywota (...), właśnie z tego będziemy sądzeni - mówił w homilii ks. L. Sztandera. Taką właśnie postawą wykazują się osoby związane z funkcjonowaniem Domu, a wśród nich liczna grupa wolontariuszy, wyróżniająca się w tłumie malinowymi t-shirtami. Muzyczną oprawę Eucharystii zapewnił zespół z Końskich oraz towarzyszący mu soliści.

Naukowo,

bo nie inaczej, musiało być podczas konferencji, która zgromadziła przede wszystkim specjalistów z Akademii Świętokrzyskiej (AŚ) związanych Zakładem Pedagogiki Społecznej i Socjologii oraz z kilku innych uczelni w kraju. Było naukowo, ale stosunkowo zrozumiale i sprawnie, co jest zasługą prof. dr hab. Elżbiety Trafiałek (AŚ), której powierzono prowadzenie konferencji. Prof. Trafiałek, znana w środowisku ze swej stanowczości, ściśle reglamentowała czas, a nawet jakość wypowiedzi, co oszczędziło słuchaczom naukowej nomenklatury oraz ulubionych przez naukowców prezentacji wyników ich własnych badań. A kto chciał rozwinąć bliską swemu sercu problematykę, mógł to z powodzeniem uczynić w dyskusji.
Wystąpienie prof. dr hab. med. Romualda Lewickiego (WAM Łódź, IKM - AŚ) odnosiło się m. in. do sportu, gdyż prelegent - szef medyczny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego - rozumie sport nie tylko jako rehabilitację narządów fizycznych, ale rodzaj społecznej, psychicznej terapii dla całej rodziny, co potwierdzają przykłady (choćby multimedalisty z województwa podkarpackiego, narciarza bez górnych kończyn). - Nabrałem pokory do życia, gdyż jak widzi się 5 tys. osób-sportowców jakoś okaleczonych, to trzeba niejedno w sobie przewartościować - powiedział. Prof. Lewicki scharakteryzował badane przezeń reakcje rodziców na niepełnosprawność w rodzinie, sporo mówił o trudnościach związanych ze znacznym obniżeniem standardu życia wskutek pojawienia się niepełnosprawności. W 2003 r. tylko 531 tys. rodzin otrzymało wsparcie, poprawa finansowej sytuacji rodzin to nagląca potrzeba.
Kontekst psychospołeczny osoby niepełnosprawnej w rodzinie - o tym mówił prof. dr hab. Janusz Kirenko (UMCS Lublin). Utrzymanie rozległych więzi rodzinnych to często podstawowa kwestia dla niepełnosprawnych. Są różne strategie rodzinnego zmagania się z niepełnosprawnością, istotne jest także wsparcie sąsiadów, przyjaciół. Pilnie potrzeba zmian strukturalnych w sieci wsparcia społecznego, bo niestety w tym zakresie niewiele się zmieniło. Dr Mirosław Rutkowski (AŚ), określając relacje w rodzinie dziecka z niepełnosprawnością umysłową, skoncentrował się na więziach między rodzeństwem. Przy niespójności postaw, skrajnych uczuciach i trudnościach wieku dorastania, wspólne dzieciństwo rodzi trwałe, choć dość specyficzne przywiązania. Dr Halina Mielicka (AŚ) postawiła tezy dotyczące wyjaśniania sytuacji kryzysowych. Każde nieprzewidziane wydarzenie, zmieniające sytuację rodzinną, wywołuje kryzys i wymaga przewartościowań. Która ze skrajnych postaw - alienowania się z rodzinnego problemu czy wielkiego prorodzinnego zaangażowania, jest moralna i jakie wartości za sobą kryje? W którym kierunku winny zmierzać przewartościowania? Dr Tadeusz Sakowicz (AŚ) prezentował własne doświadczenia, płynące z zajmowania się rodziną dysfunkcjonalną, mówił o rozpowszechnianiu niezdrowych mitów na ten temat, także o „cementowaniu rodziny przez nieszczęście i cierpienie” oraz o zagrożeniach z zewnątrz. Izabela Antos (AŚ) reprezentująca środowisko logopedów, skoncentrowała się na wąskotematycznej problematyce - roli rodziców w terapii dziecka z SLI, czyli o specyficznym zaburzeniu mowy i języka, występującym u blisko 7% dzieci na świecie. Omawiając przyczyny i style komunikowania się z dziećmi, zalecała tworzenie grup wsparcia i warsztatów dla rodziców.
- Jesteśmy już fragmentem UE i wszystkie zagadnienia niepełnosprawności muszą być zakorzenione w rozległym kontekście społecznym i międzynarodowym europejskich struktur - postulowała prowadząca konferencję prof. Elżbieta Trafiałek. Choć często są to kwestie raczkujące, już teraz czerpiemy z europejskich funduszy, korzystamy z programów pomocowych (jak np. „Helios 1”, „Helios 2”), ale przede wszystkim - dostrzegając także niedostatki unijne (np. w zakresie niezadowalającego dostępu do oświaty w niektórych państwach UE), pragniemy wprowadzić zmiany w społecznym odbiorze niepełnosprawności. Pokazać jednostkę niepełnosprawną w zjednoczonej Europie, a nie 11-procentową populację niepełnosprawnych. Dać podwaliny pod równość szans - by już nic nie było „dla nich bez nich”.
Propozycje konkretnych rozwiązań, osobiste wnioski i wreszcie wzruszające doświadczenia znalazły odzwierciedlenie w dyskusji, którą poprowadził Bogusław Ciesielski, prezes Konwentu Osób Niepełnosprawnych. Sposobem na upowszechnienie pełnej treści konferencji będzie publikacja naukowa, o czym zapewnił gospodarz spotkania ks. dr Witold Janocha, dyrektor Domu.

Przyjaźnie, rozrywkowo

musiało być w kuluarach i w przerwach - przy kawie i słodyczach, na spacerach po rozległym terenie wokół Domu, gdzie wciąż coś się dobudowuje, dosadza, ulepsza, a przede wszystkim podczas zaplanowanej spartakiady.
Otworzyła ją sztafeta rodzinna, pomyślana jako sprawdzian z biegu - dla wszystkich uczestników. Było także przeciąganie liny, rzuty do kosza i do celu, wreszcie jedzenie ciastek z kremem na czas i konkurencje sprawnościowe ze... świeżym jajkiem, którego oczywiście nie wolno było stłuc.
Wszyscy świetnie bawili się przy występach artystycznych, których gwiazdą była Agnieszka Dyk, laureatka „Szansy na sukces”.
Główni adresaci spotkania w Piekoszowie - niepełnosprawni i ich rodziny - choć zawsze są szczęśliwi z powodu tego rodzaju zlotów, oczekują przede wszystkim efektów. Choćby jednego konkretu - sensownego rozwiązania legislacyjnego czy instytucjonalnego, które pozytywnie zmieni ich życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest moją siłą

2025-01-31 21:30

[ TEMATY ]

wywiad

wiara

muzyka

świadectwo

Bóg

Roger Dewayne Barkley, EuroVisionary/pl.wikipedia.org

Bóg jest moją siłą - mówi w rozmowie z KAI zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku Aleksander Rybak. Niedawno zakończył on cykl 50 koncertów bożonarodzeniowych, bo - jak mówi - będąc chrześcijaninem, „uwielbia świętować narodziny Jezusa”. Po kilku latach przerwy norweski artysta powraca do Polski, gdzie w lutym rozpocznie swe światowe tournée od koncertów i spotkań z fanami w Szczecinie i we Wrocławiu.

KAI: Niedawno skończyłeś w Norwegii serię 50 koncertów bożonarodzeniowych. Czyżbyś stał się zawodowym kolędnikiem?
CZYTAJ DALEJ

Policjanci zatrzymali Zbigniewa Ziobrę w Warszawie

2025-01-31 10:38

[ TEMATY ]

policja

Zbigniew Ziobro

PAP/Rafał Guz

Policja zatrzymała w piątek w Warszawie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zgodnie z decyzją sądu, Ziobro ma zostać doprowadzony na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa.

Podziel się cytatem Zbigniew Ziobro udzielający wywiadu w Republice, gdy usłyszał, że robi się harmider: Bardzo bym prosił by wpuścić Panów Policjantów. Działania wobec mnie są bezprawne, ale proszę ich wpuścić, bo Policjanci też są ofiarami. Musimy podejść do tego ze zrozumieniem. Podziel się cytatem
CZYTAJ DALEJ

Tworzenie ikon jest dla każdego

2025-01-31 19:54

Magdalena Lewandowska

Beata Domagała od 10 lat prowadzi warsztaty ikonopisarstwa w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu.

Beata Domagała od 10 lat prowadzi warsztaty ikonopisarstwa w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu.

Od 10 lat przy parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie odbywają się warsztaty ikonopisania.

Prowadzi je pani Beata Domagała, dla której malowanie jest wielką pasją i źródłem radości. Z okazji jubileuszu zaprezentowana została wystawa 130 prac wykonanych przez uczestników warsztatów, można było także posłuchać prelekcji o tworzeniu ikon. Ze ścian salki parafialnej spoglądał Chrystus Pantokrator, Matka Boża w różnych wizerunkach, św. Rita, Michał Archanioł i wielu innych świętych. Można było zobaczyć ikonę Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania. – Ikona to dziedzictwo całego świata chrześcijańskiego, powstała zanim Kościół się podzielił. Kościoły wschodnie przeniosły ikonę przez wieki i jest ona nadal elementem liturgii w tych Kościołach. Ale ikona jest też coraz bardziej popularna w naszym kręgu kulturowym – zaznacza Beata Domagała.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję