Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku oraz uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i przemarsz pocztów sztandarowych - tak uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz, samorządów, służb mundurowych i szkół oraz liczne poczty sztandarowe. Uświetnił ją dział żołnierzy Obrony Terytorialnej z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina oraz orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Kraśnika.
- Dzisiejszy dzień w naszej polskiej tradycji narodowej, obok rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji Trzeciego Maja, jest uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To właśnie Niepokalanej Matce Kościoła Polacy zawdzięczają cudowną obronę Jasnej Góry i Polski podczas najazdu Szwedów. Na pamiątkę tego właśnie wydarzenia król Jan Kazimierz postanowił cały kraj oddać pod opiekę Matki Bożej, aby Ona dla każdego z nas była szczególną królową - przypomniał w homilii dziekan i proboszcz ks. Jerzy Zamorski. Jest rzeczą znamienną, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związała się z dniem 3 maja. W 1656 r. król Jan Kazimierz powierzył Matce Bożej Koronę Polską, a później, w Konstytucji 3 Maja z 1791 r., tytuł ten został potwierdzony przez polski Sejm. Ten dzień przy końcu XVIII stulecia połączył w sobie u naszych praojców świadomość największego zagrożenia z poczuciem koniecznej przemiany. Konstytucja 3 Maja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad Rzeczypospolitej; wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. - Jako dzieci jednego Boga, jako uczniowie Jezusa Chrystusa wiemy również, że możemy Maryję nazywać naszą Matką. Pozwala nam na to sam Chrystus, który w godzinie męki i śmierci na krzyżu ofiaruje swoją Matkę swojemu uczniowi. Daje On Maryję jako Matkę nie tylko św. Janowi, który był u stóp krzyża, ale daje Ją każdemu człowiekowi, który ma odwagę uznać się za ucznia Jezusa Chrystusa - podkreślał ks. Zamorski.
Po Eucharystii samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Kraśnika przemaszerowali ulicami na miejski rynek, gdzie odbyła się m.in. defilada żołnierzy obrony terytorialnej oraz składanie kwiatów przez poszczególne delegacje pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Wieczorem w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku odbył się koncert pieśni patriotycznych pod tytułem „Pieśń Wolności”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu